Андриян Николаев – Уикипедия

Андриян Николаев
съветски космонавт
Информация
Роден5 септември 1929 г.
Чувашия, СССР
Починал3 юли 2004 г. (74 г.)
Чебоксари, Чувашия, Русия
Националностчуваш
Друга професияпилот
Званиегенерал-майор
Престой в космоса21 дни 15 часа 21 мин
СелекцияГрупа ЦПК-1/ВВС-1
МисииВосток 3, Союз 9
Емблема на мисията
Андриян Николаев в Общомедия

Андриян Григориевич Николаев е съветски космонавт от чувашки произход.

Николаев е летял на 2 космически полета – с „Восток 3“, с който става 3-тия съветски космонавт, и със „Союз 9“. Позивната му в тези полети е „Сокол“. И на двата полета поставя рекорди за най-дълъг престой на човек в космоса. Бил е и дублиращ космонавт за полетите „Восток 2“ и „Союз 8“.

Той е първият човек, който прави телевизионно предаване от космоса през август 1962 г. „Восток 3“ участва в първия едновременен полет на 2 космически кораба – заедно с Павел Попович на „Восток 4“.

На 22 януари 1969 г. оцелява при атентат срещу Леонид Брежнев, предприет от бившия съветски офицер Виктор Илин, стрелял погрешно по колата с космонавтите Георгий Береговой, Алексей Леонов, Андриян Николаев, Валентина Терешкова.

Личен живот[редактиране | редактиране на кода]

На 3 ноември 1963 г. се жени за космонавтката Валентина Терешкова – първата жена в космоса. Тя ражда (1964) дъщеря им Елена – първото дете на родители космонавти. През 1982 г. се развеждат, но бракът им се разпада много преди това.

Николаев напуска космонавтския корпус на 26 януари 1982 г. Умира от сърдечен удар в Чебоксари, Чувашия, на връщане от V Всеруски летни селски спортни игри, където е бил главен съдия[1].

Пощенска марка на СССР за полета на „Союз 9“

Дъщеря му е пожелала да бъде погребан в гробищата на Звездното градче, но след церемонията в Чебоксари тялото му е погребано в родното му село. Планира се останките му да бъдат пренесени в Звездното градче.

Отличия[редактиране | редактиране на кода]

Награден е с почетното звание „Герой на Съветския съюз“ (2 пъти), с ордените „Ленин“ и „Червена звезда“ е още множество медали и чуждестранни отличия.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Тукмаков, А. Н. и др. Мемориальный комплекс лётчика-космонавта СССР А. Г. Николаева. Путеводитель. Чебоксары, 2010. с. 12. (на руски)

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]