Беседа:Ренесанс – Уикипедия

Статията Ренесанс е част от един или повече проекти:
Оценка Важност Проект
Статия от клас A Клас A Статия от клас B Голяма 1000 статии: подобряване на 1000 основни статии с универсална значимост.

Е браво! Такава значима статия като Ренесанса стои неразработена! Вярно, темата е безкрайно обширна, но това не пречи да се нахвърлят поне "работни щрихи". Мисля че мога да се заема с Ренесанса в изобразителното изкуство, ама музиката и литературата са теми дето искат наистина огромна и компетентна работа. Така че няма да откажа малко помощ от страна на някой, който му се занимава! --Stalik

Напълно прав си. Честно казано, в сегашния вид бих я изтрил. Доколкото помня, преди няколко седмици някой премина и направи няколко такива недоносчета. Най-добре напиши няколко уводни изречения и създай секции за Литуратура, Изобразително изкуство и т.н. Нищо, че ще са празни, постепенно нещата ще се попълнят. Практиката показва, че за потребители с по-малко опит така е по-лесно да разширяват съществуващи статии. --Спас Колев 10:04, 19 ное 2004 (UTC)

Как може една толкова важна и преломна епоха от човешката история и култура да бъде разработена толкова бегло и едностранчево. Ренесансът е епоха, обхваща период от три века и се развива от началото на XIV в. до към края на XVI, а в някои страни и през първата четвърт на XVII. Това, което го отличава е, че обхваща цяла Западна Европа, но в отделните части се развива в различно време. Не става ясно дали посочената от Вас периодизация се отнася за Ренесанса като цяло или само за Ренсанса в Италия, и защо е съобразена само с изобразителното изкуство. И ако тя се отнася само за Италия, то знайте че сте изместили Ренесанса с близо столетие по-късно! Ето как трябва да изглежда тя за Италия:

Ранен Ренесанс (Триченто)- 1300-1375г. Зрял Ренесанс (Куатроченто)- 1375-1450г. Късен Ренесанс(Чинкуеченто)- 1450-1530г. 

За останалите Европейски страни периодизацията на Ренесанса е друга. Може да разработите темата за Ренесанса по отделно за всяка държава като засегнете най-важмите дялове от културата! --Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 87.97.194.204 (беседа • приноси) .

Пасаж за включване[редактиране на кода]

Следва текст, преместен от Английска ренесансова литература

Нарича се преломна епоха, защото в този период общественото и културното развитие на европейските страни излиза от средновековието и се формират характерните черти на съвременната европейска цивилизация. Терминът Ренесанс – възраждане е възприет за означаване на засиления интерес към античността, но с нагласата за новаторство. Английският и испанският Ренесанс са най-късната и най-зрялата форма на европейския Ренесанс. Английските историци на литературата идентифицират отечествения си Ренесанс с епохата на Тюдорите (1485 – 1603). Според концепцията на М.Минков периодът от 1612 г. до 1660 г. е обозначен като „Възход на барока“. Възможно е да се направи паралел между големия английски поет Джон Дън (1572 – 1631) с испанеца Луис де Гонгора (1561 – 1627) т.е. Ренесансови творци белязани с печата на барока. Барокови елементи се откриват и в драмите на Шекспир, и в неговия мироглед след 1600 г. В този смисъл обосноваването на барока и дори противопоставянето му спрямо ренесансовата култура и литература е методологично неправилно и неплодотворно. Ренесансът се дели на два големи периода: ранен ренесанс и висок ренесанс. През ранния ренесанс доминира представата за оптимистичния характер на възприемането на света, а през високия ренесанс предимство си намира страната на критичното и песимистично анализиране на човешкото битие. В основата на ренесанса стои антропоцентризма – човекът е висшата ценност на битието и само той е мярка за всичко около нас.
--Ket (беседа) 10:54, 9 февруари 2018 (UTC)[отговор]

Започвам основна преработка на статията, като ще се фокусирам върху историческия период (сега е засегната само културата, и то непълно). Ще се ръководя от английската статия, където има раздели Origins, Characteristics и др., които изобщо не са засегнати в нашата статия Ket (беседа) 14:07, 27 юли 2023 (UTC)[отговор]