Ернст Толер – Уикипедия

Ернст Толер
Ernst Toller
Роден1 декември 1893 г.
Починал22 май 1939 г. (45 г.)
Професияпоет, драматург, революционер
Националност Германия
Направлениеекспресионизъм
Политика
Убежденияантифашизъм, пацифист
Баварска съветска република
ръководител
Уебсайт
Ернст Толер в Общомедия

Ернст Толер (на немски: Ernst Toller) е немски политически деец от еврейски произход с революционни възгледи. Поет, драматург, революционер, антифашист, оглавил Баварската съветска република, той е една от най-ярките фигури на експресионизма.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Произхожда от полско еврейско семейство на търговци. Избухването на Първата световна война го заварва във Франция, където учи в Гренобълския университет. Заема антивоенни (пацифистки) позиции по време на войната, за което е обвинен в предателство и изпратен във военен затвор, като за малко се лекува в психиатрична клиника.

След излизането си от затвора през 1918 г. заминава за Мюнхен, където осъществява връзка с Курт Айзнер за организирането на работническо-войнишките бунтове по време на т.нар. Ноемврийската революция. След убийството на Айзнер, въпреки 24-годишната си възраст, заедно с поета-философ Ерих Мюзам, анархиста Густав Ландауер и руския поданик Евгений Левин обявява създаването на Баварска съветска република. По това време в Берлин е разбито Спартакисткото въстание ръководено от Карл Либкнехт и Роза Люксембург. Ръководителите на въстанието са разстреляни, а Берлин не признава съветската република и изпраща войски в Бавария. След тежки и кръвопролитни боеве в рамките на месец въстанието е потушено, и Ернст Толер предвид безнадеждното положение на въстаниците предлага встъпването в преговори с правителството за капитулация, но предвид отказа на въстаниците от такава стъпка той отстъпва командването и встъпва в редиците на червеноармейците като обикновен войник на Червената армия.

Ернст Толер по време на лишаването му от свобода в затвора Нидершьонфелд (началото на 20-те години)

След потушаването на въстанието се укрива, за което помага приятелят му Райнер Мария Рилке, но е открит и изпратен за 5 години в затвора.

През 1925 г. излиза на свобода, но не остава доволен от Ваймарска Германия. През 1926 и 1934 посещава Съветския съюз, а през 1930 осъществява пътуване и до Америка, Индия, Палестина. Очарован от съветския строй той посещава на страната на победилия социализъм и бъдещ комунизъм книгата си „Отвътре и отвън“.

След пожара в Райхстага берлинският му апартамент е обискиран от Гестапо, но Толер предвидливо е заминал предварително за Швейцария; въпреки това в ръцете на тайната полиция попада личният му архив. От Швейцария през Франция се прехвърля в Съединените щати, където продължава антифашистките си творчески изяви, включително пишейки сценарии за „Метро Голдуин Майер“. Подкрепя републиканците в гражданската война в Испания, като се опитва да спечели за каузата им конгресмени и президента Франклин Рузвелт.

Постепенно изпада в депресия, тъй като братът и сестрата на Толер попадат в концентрационен лагер в Германия, а Франсиско Франко триумфира в Испания, поради и което решава да се обеси в хотелската си стая в „Мейфлауър“ в Ню Йорк.

В памет на писателя през 1993 г. е учредена литературната награда Ернст Толер.

Творчество[редактиране | редактиране на кода]

Фриц Кортнер в сцена от Die Wandlung, поставена в театър Die Tribüne в Берлин, 30 септември 1919 г.
  • Die Wandlung, драма, 1919
  • Masse Mensch драма, 1920, първи вариант – октомври 1919, (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Die Maschinenstürmer, драма, 1922
  • Hinkemann, трагедия, 1923
  • Der entfesselte Wotan, комедия, 1923
  • Das Schwalbenbuch, Neue durchges. Auflage. Gustav Kiepenheuer, Weimar 1924
  • Hoppla, wir leben!, драма, 1927 (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Justiz. Erlebnisse, 1927
  • Quer Durch, 1930
  • Feuer aus den Kesseln, 1930 (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Die blinde Göttin, 1933
  • Eine Jugend in Deutschland, автобиография, Querido, Amsterdam 1933. (online в Projekt Gutenberg-DE)
  • Nie wieder Friede (No more Peace), комедия, 1934
  • Briefe aus dem Gefängnis, 1935
  • Pastor Hall, драма, 1939

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Толлер, Эрнст“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​