Луганска народна република – Уикипедия

Луганска народна република
Луганская Народная Республика
Знаме
      
Герб
Химн: Гимн Луганской Народной Республики
Местоположение на Луганската народна републикаМестоположение на Луганската народна република
Страна Украйна
Адм. центърЛуганск
Площ26 683 km²
Население1 400 000 души (2022)
52,5 души/km²
ГлаваЛеонид Пасечник
Езицируски език
Часова зонаUTC+3
Официален сайтглавалнр.рф
Луганска народна република в Общомедия

Луганската народна република (на украински: Луганська народна республіка; на руски: Луганская народная республика; съкратено: ЛНР) е държавно образувание, създадено от подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна. От 2014 до 2022 г. съществува като самопровъзгласила се държава, а след това е анексирана от Русия. ЛНР претендира за територията на цялата Луганска област на Украйна. Административен център е град Луганск.

История[редактиране | редактиране на кода]

Луганска и Донецка народни републики през септември 2014 г.
  Градове под контрола на проруските сили
  Области под контрола на проруските сили
  Оспорвани градове и области
  Градове под контрола на украинското правителство
  Области под контрола на украинското правителство

Самопровъзгласява се през април 2014 година на територията на Луганска област в източна Украйна. След протестното движение Евромайдан и свалянето на президента Виктор Янукович през 2014 г., местните анти-Майдан и проруски протести се засилват, кулминирайки в обявяването на Луганската народна република на 27 април 2014 г.

На 11 май 2014 г. се провежда референдум за независимост от Украйна. Броят на гласувалите в полза на образуването на Луганска народна република е 96,2%.[1] Властите на републиката обявяват независимост на следващия ден 12 май 2014 г.

На 24 май 2014 г. самопровъзгласилото се правителство се съгласява да се обедини с Донецката народна република в непризнатата конфедерация Новорусия. На 20 май 2015 г. ръководството на Новорусия обявява края на конфедерационния проект.[2]

Отначало Луганската република е призната само от частично признатата република Южна Осетия.[3] Украйна счита републиката за терористична организация.[4] Северната част на Луганска област, която е главно украиноезична, остава под контрола на Украйна.[5] Въпреки че ЛНР губи контрол над по-голямата част от областта, украинското правителство смята, че около 64,4% от населението в областта живее под сепаратистка власт. Това е защото укреплението на ЛНР е в южната част на областта, която е и най-гъсто населената част в областта – там се намират големи градове като Луганск, Алчевск и Краснодон.[6]

От февруари 2017 г. Русия признава документи за самоличност, дипломи, актове за раждане и регистрационни номера на МПС, издадени от ЛНР, докато се намери политическо уреждане на ситуацията.[7]

На 21 февруари 2022 г. президентът на Русия Владимир Путин признава независимостта на републиките Донецк и Луганск[8], което води до остра реакция от държавите от НАТО, ООН, ЕС, включително и от България[9][10]. Като отговор към признаването на независимост на републиките, американският президент Джо Байдън заявява, че ще наложи санкции върху новопризнатите от Русия републики[11], включително и върху Русия[12], за която се обмислят санкции и от други страни[13]. На 22 февруари 2022 г. Държавната дума на Русия единодушно приема федерален закон за признаването на Донецката и Луганска народна републики за суверенни и независими държави и ратифицира договорите с тях за дружба и сътрудничество. Договорите с Русия са ратифицирани същия ден и от парламентите на ДНР и ЛНР.[14][15]

На 24 февруари Въоръжените сили на Русия започват пълномащабно нахлуване на територията на Украйна. По време на войната ЛНР установява контрол над всички градове в Луганска област.

В периода 23 – 27 септември 2022 г. в окупираната от Русия част на Луганска област се провежда референдум, след което Русия обявява анексирането на Луганска област, както и на още три региона на Украйна. Анексирането на територии е извършено в нарушение на международното право.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Главой провозглашенной Луганской народной республики избран Валерий Болотов
  2. Russian-backed 'Novorossiya' breakaway movement collapses // Ukraine Today.
  3. South Ossetia recognizes independence of Donetsk People's Republic // ITAR-TASS, 27 юни 2014.
  4. Ukraine's prosecutor general classifies self-declared Donetsk and Lugansk republics as terrorist organizations // Kyiv Post.
  5. 'Luhansk Will Never Be The Same Again:' In Kyiv, A Blogger Reflects On His Native City // RadioFreeEurope/RadioLiberty.
  6. Self-proclaimed Luhansk People's Republic governs most residents // en.itar-tass.com.
  7. Putin orders Russia to recognize documents issued in rebel-held east Ukraine
  8. [1]
  9. Готвят се санкции срещу Русия, в. „Марица“, 21.02.2022.
  10. България осъди решението на Путин за Донецк и Луганск ᐉ Новини от Fakti.bg - България | ФАКТИ.БГ // fakti.bg. Посетен на 30 март 2022.
  11. САЩ налагат санкции на отцепилите се украински региони, Nova, 21 февруари 2022.
  12. САЩ отговарят на Русия със санкции, Darik news, 22 февруари 2022.
  13. ЕС ще наложи санкции на Русия при признаване на независимост на Донецк и Луганск, Darik news, 21 февруари 2022.
  14. Държавната Дума на Русия подкрепи признаването на ДНР и ЛНР, БНР, 22.02.2022 г.
  15. Указ Президента Российской Федерации № 72 «О признании Луганской Народной Республики» от 21 февраля 2022 года