Норман Таурог – Уикипедия

Норман Таурог
Norman Taurog
американски режисьор и сценарист
Роден
Починал
7 април 1981 г. (82 г.)

Националност САЩ
Режисура
Активност1919 – 1968
Оскариза режисура:
1931
Скипи
Семейство
СъпругаДжули Леонард
(1929 – 1943; развод)
Сюзън Рийм Бродерик
(1944 – 1981; смъртта му)
Деца3

Уебсайт
Норман Таурог в Общомедия

Норман Таурог (на английски: Norman Taurog) е американски режисьор и сценарист.[1]

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Норман Таурог е роден на 23 февруари 1899 година в Ранчо Мираж, Калифорния. Родителите му са евреи Артър Джак Таурог и Анита (първоначално „Ани“) Таурог (по баща Голдсмит). Документите за натурализация на баща му твърдят, че Артър е роден в Руската империя през 1872 или 1873 г. и е натурализиран като непълнолетен, докато майка му е от Ню Йорк. По-късно записите от преброяването твърдят, че родителите на Артър са от Германия, а тези на Анита са от Англия. Двойката се жени в Чикаго през 1896 г.

Норман става дете-изпълнител на сцената в ранна възраст, като прави своя филмов дебют на 13-годишна възраст в късометражния филм „Заплетени отношения“, продуциран от студиото на Томас Инс. През осемте години до следващия си филм той работи в театъра, предимно извън Бродуей.

Кариера[редактиране | редактиране на кода]

От 1920 до 1968 г. Норман Таурог режисира 180 филма. На 32-годишна възраст той получава наградата на Академията „Оскар“ за най-добър режисьор за „Скипи“ (1931), става най-младият човек, печелил наградата от осем и половина десетилетия, докато Деймиън Шазел не спечели за La La Land през 2017 г. По-късно той е номиниран за „Оскар“ за най-добър режисьор за филма „Град на момчетата“ (1938). Той режисира някои от най-известните актьори на ХХ век, включително неговия племенник Джаки Купър, Спенсър Трейси, Мики Руни, Джуди Гарланд, Диана Дърбин, Фред Астер, Джийн Кели, Дебора Кар, Питър Лоуфорд, Дийн Мартин, Джери Люис, и Елвис Пресли. Таурог режисира шест филма за Мартин и Луис и девет филма за Елвис Пресли, повече от всеки друг режисьор.

През 1968 г. Таурог се оттегля от режисурата. По-късно той преподава в Училището по кино на Университета на Южна Калифорния и остава член на борда на Гилдията на режисьорите на Америка. Притежаваше магазин за фотоапарати в Канога Парк, Калифорния.

Норман Таурог има звезда на Холивудската алея на славата на Vine Street 1600 за приноса си към филмовата индустрия.

Смърт[редактиране | редактиране на кода]

Към края на живота си Норман Таурог ослепява. През последните си години той е бил директор на Брайловия институт в Лос Анджелис.

Почива на 7 април 1981 г. в Палм Дезърт, Калифорния, на 82-годишна възраст. [2] Пепелта му е разпръсната в Тихия океан.

Избрана филмография[редактиране | редактиране на кода]

година филм оригинално заглавие
1931 Скипи Skippy
1961 Сини Хаваи Blue Hawaii
1962 Момичета! Момичета! Момичета! Girls! Girls! Girls!

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Norman Taurog), IMDb.com.
  2. Norman Taurog, Director, Dies // The New York Times, April 10, 1981. Посетен на September 8, 2012.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]