Оцветители за храни – Уикипедия

Оцветителите за храни са разновидност на хранителните добавки, група природни и синтетични багрила, пигменти или други вещества, пригодни за оцветяване на хранителните продукти и напитки. Оцветителите за храни се използват както в промишленото производство на храни, така и в домашната кухня. Оцветителите за храни също се използват в различни несвързани с храната приложения, включително козметика, фармацевтика, медицински изделия.

Въздействие на хранителните оцветители върху здравето[редактиране | редактиране на кода]

Бонбони, оцветени с различни хранителни оцветители.

Измежду оцветителите на храни има и такива, произведени от нефт. Това са ароматни съединения, които обикновено се означават като „въглищно катранни багрила“ (багрила, извличани от каменовъглен катран, на английски: Coal tar Dyes), това са цветовете жълто, оранжево и червено на храни или напитки, черно, лилаво, синьо и така нататък. Въпреки че здравните власти ограничават количеството на тези оцветители, те не забраняват продажбата им. При много хранителни продукти, като например газирани безалкохолни напитки, както и различни закуски, е забранено използването на тези хранителни оцветители. Здравните власти също изискват производителите на храни изрично да посочват на етикета върху опаковката наличието на оцветител.

Маркировка на оцветители за храни[редактиране | редактиране на кода]

В България се използва Европейската система за етикетиране на добавките в храните, включително оцветителите, по кодови номера, започващи с буквата Е. Всички номера в обхвата от Е100 до Е199 са резервирани за хранителните оцветители. По-долу са детайли за използваните кодове:

Е-номер Име Употреба Рекомендации
E100 Куркума, Куркумин Хранителен оцветител (жълто – оранжево), естествен Безопасен за използване
E101 Рибофлавин (Витамин B2), дотогава под кодовото наименование Витамин G Оранжево-жълт оцветител за храна, естествен
E101a Рибофлавин-5-фосфат Оранжево-жълто оцветител за храна
E102 Тартразин Жълт оцветител за храна Жълто-оранжев изкуствен хранителен оцветител, принадлежи към групата на азо-багрилата, приготвя се от въглищен катран. Тартразинът е вещество, което предизвиква алергични реакции при много хора и е забранен в Норвегия и Австрия. В Съединените щати е наречен Жълто № 5.
E103 Алканин, алканет (Chrysoine resorcinol) Златист хранителен оцветител Изкуствен жълт оцветител за храни. Забранен в САЩ, а в Европа вече не се одобрява за употреба.[1]

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. "Текущите одобрени от ЕС добавки и техните Е номера", Food Standards Agency website, посетен на 24 юли 2015