Патриотични игри (филм) – Уикипедия

Тази статия е за американския филм от 1992. За романа на Том Кланси вижте Патриотични игри (роман).

Патриотични игри
Patriot Games
РежисьориФилип Нойс
ПродуцентиБарбара Броколи
Том Певснър
Антъни Уей
Майкъл Г. Уилсън
СценаристиСтивън Зейлиан
Доналд Стюарт
по романа на Том Кланси
Базиран на от Том Кланси
В ролитеХарисън Форд
Шон Бийн
Ан Арчър
Самюъл Джаксън
Джеймс Ърл Джоунс
МузикаДжеймс Хорнър
МонтажНийл Травис
РазпространителParamount Pictures
Премиера5 юни 1992 г.
(САЩ)
Времетраене107 минути
СтранаСАЩ
Езиканглийски
Бюджет$83 351 587
Хронология
На лов за Червения октомври (The Hunt for Red October) 1989 г.
Реална опасност (Clear and Present Dandger) 1997 г.
Външни препратки
IMDb Allmovie

Патриотични игри (на английски: Patriot Games) е американски филм, на режисьора Филип Нойс, с участието на Харисън Форд, Шон Бийн и др., излязъл на голям екран на 5 юни 1992 година.

Бившият сътрудник на ЦРУ и настоящ професор във военноморската академия на САЩ Джак Райън (Харисън Форд) се намира със съпругата си и дъщеря си в Лондон. Случайно става свидетел на терористична атака над членове на британското кралско семейство, извършено от членове на радикално крило на ИРА. Райън осуетява избиването на семейството, като застрелва един от терористите и залавя втори. Заловеният терорист се казва Шон Милър (Шон Бийн), а убит от Райън е по-малкият му брат.

При отвеждането на Милър в затвор е извършен атентат над полицейския кордон и така той се оказва на свобода и тръгва по пътя на отмъщението.

Под заплахата от отмъщение, Райън се завръща в ЦРУ, но го чака нелесната задача да защити семейството си от решения на всичко Милър.

Край на разкриващата сюжета част.

В ролите[редактиране | редактиране на кода]

Любопитно в продукцията[редактиране | редактиране на кода]

Авторът на романа Том Кланси се дистанцира от филма, защото са направени съществени промени. Най-значими са, че в романа член на кралското семейство е принцът, който в романа се трансформира в „Господин Холмс“, братовчед на кралицата майка, а Шон Милър е убит в края на филма.

Филмът е сниман в Англия и във Вашингтон, Федерален окръг Колумбия, включително Анаполис, Мериленд. Въпреки това, небостъргачите, показани в панорамата на Анаполис, са фиктивни. По време на преследването на магистралата Джак казва на съпругата си Кати, да го пресрещне в щатските полицейски казарми на улица „Хюстън“. В действителност такава улица в Анаполис или в неговите покрайнини няма.

По време на снимките на финалната сцена в лодката Харисън Форд случайно ударя Шон Бийн по главата с кука. Шон Бийн получава аркада над окото. В следващите епизоди той е сниман с грим, който да прикрие белега и да не наруши достоверността.

Музиката към филма, създадена от композитора Джеймс Хорнър, на моменти съдържа препратки към музикални произведения от Арам Хачатурян (адажио от „Гаяне“) и Дмитрий Шостакович (Симфония № 5).

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]