Потребител беседа:Bgtrakia – Уикипедия

Здравей, Bgtrakia!

Добре дошъл/дошла в Уикипедия, свободната енциклопедия. Най-подходящото място, откъдето можеш да започнеш твоята работа тук, е въведението. Няма нужда да притежаваш някакви специални умения, за да допринасяш в полза на енциклопедията, така че не се колебай и дай своя принос!

Уикипедия е свободна енциклопедия, базирана на уики-технологията. С нея изграждаме мрежа от статии, категории, портали и други, които могат да бъдат редактирани от всеки и по всяко време. Всички съвети и препоръки, които ще получиш от по-опитните уикипедианци, са само с добри намерения и с цел да те улеснят. Надяваме се и ти да помагаш на новите потребители след време.

Моля да се запознаеш с условията за ползване, достъпни най-отдолу на всяка страница. Не ползвай Уикипедия и сродните проекти, ако не ги приемаш.

Помощ
Съвети към новодошлите
  • Уикипедия е енциклопедия – статиите в нея трябва да бъдат написани в енциклопедичен стил.
  • Преди да създадеш нова статия, увери се, че нейният обект отговаря на критериите за значимост.
  • Много важно е статиите, които пишеш, да съблюдават неутралната гледна точка и информацията в тях да е подкрепена с цитирани източници и то благонадеждни.
  • За тестове и чернови можеш да използваш твоя подстраница, например Потребител:Bgtrakia/Пясъчник.
  • Отбелязвай за наблюдение страниците, които редактираш или те интересуват, чрез звездичката горе в дясно на страниците или чрез отметката „Наблюдаване на страницата“ при редактиране. Така ще можеш да следиш промените по тях чрез твоя списък за наблюдение. В настройките можеш да включиш опцията „Добавяне на страниците, които редактирам, в списъка ми за наблюдение“, което прави това автоматично.
  • Много от статиите в българската Уикипедия са изцяло или частично преведени от другоезични Уикипедии. Ако знаеш други езици, можеш да допринасяш и по този начин. По правило, най-отдолу на преведените статии се поставя шаблон {{Превод от}}.
  • Подписвай се когато пишеш на дискусионните страници (става с четири вълнообразни черти, ~~~~, или с щракване върху бутона за подпис над полето за редактиране).
  • Ако искаш да привлечеш вниманието на друг редактор, използвай в своята реплика шаблона {{пинг}} заедно с потребителското име на редактора, например {{пинг|Bgtrakia}}. Не забравяй за подписа от горната точка!
  • Ако желаеш, може да споделиш нещо за себе си на твоята потребителска страница. Възможността другите да се запознаят с твоите знания и опит придава тежест на редакциите ти.
  • Кутийката „Вавилон“ показва какви езици говориш. Желателно е да я добавиш към потребителската си страница.
  • Картинките, които качваш за ползване в Уикипедия трябва да бъдат под свободен лиценз, а не със запазени авторски права. Ти притежаваш авторските права на картинките, създадени от теб, ако не са производни на други творби.
Ако нещо не трябва да е в Уикипедия
  • Ако откриеш статия с изцяло неенциклопедично съдържание или създадеш статия по погрешка, добави шаблона {{бързо изтриване|причина}} към текста, за да бъде статията премахната след преглед от администратор.

Don't speak Bulgarian?

Vodnokon4e (беседа) 05:22, 29 юни 2020 (UTC)[отговор]

Отново връщам редакцията Ви, а мотивът е същият - абсолютно ненужен е тоя клад, след като има цяла страница за родовете и класовете. И не се поставят препратки към енУ, а следва да се оставят червени, за да могат да бъдат създадени и на български, евентуално. --Ted Masters (беседа) 09:47, 9 юли 2021 (UTC)[отговор]

Здравейте, статията беше преместена в Инкубатора и можете да я намерите на Уикипедия:Инкубатор/Статии/Чърнец. Там ще можете спокойно да я довършите. Съветвам Ви да погледнете как са оформени други статии от същия вид и да се опитате да направите същото. Не забравяйте и да цитирате източниците, ползвани при написването ѝ. Поздрави! --Молли (беседа) 21:05, 1 октомври 2021 (UTC)[отговор]

Здравейте. Източник има: дал съм и връзка към музея за Велики Преслав. Щракнете връзката и ще видите информацията. Благодаря.
Ако може да върнете статията като статия, преди някой друг администратор да е решил съвсем да я изтрие. Благодаря. Bgtrakia (беседа) 21:17, 1 октомври 2021 (UTC)[отговор]
Статията е преместена в Инкубатора, защото не отговаря на изискванията за статия в основното пространство. Не се безпокойте, докато е там, никой няма да я изтрие. Има няколко неща, които трябва да направите за да бъде върната обратно:
  1. Видях източника, но това не е начинът, по който се цитират източници. Нито мястото му е там. Моля, прочетете Уикипедия:Цитиране на източници. На кратко, в случая бихте могъл да ползвате по-краткото <ref name="ВП">[https://museum-velikipreslav.com/sakrovishtnica/pechati.html Археологически музей "Велики Преслав"/Печати]</ref> Между кавичките отпред слагате някакво съкращение, което да е характерно само за този сайт, например в момента слагам ВП (от Велики Преслав), но може да е и всяко друго съкращение, което решите. Това ще ви помогне, когато искате да цитирате същия източник на друго място, а и на всяко следващо, да не пишете всичко отново, а да ползвате <ref name="ВП"/>. Между кавичките отново пишете ВП, или каквото сте измислил. Така можете да цитирате един и същи източник на много места в текста.
  2. Значението на думата „чернец“ на руски не е задължително да е равно на „чърнец“ в българския език. Видях, че в руския сайт пише, че на български е чърн. Виждам, че в музея е използвана думата чърнец, така че това би могло да се ползва като източник за съществуването на такава дума в българския.
  3. Ако статията се отнася за Георги чърнец, трябва да започнете с това кой е той. Ако е за печата, започнете с обяснение за него.
  4. След като приключите с писането, следва форматиране. Ако не Ви е ясно, можете да прочетете Уикипедия:Форматиране на текст.
Ако нещо продължава да не Ви е ясно, можете да попитате тук и ще опитам да Ви помогна.
Поздрави! --Молли (беседа) 22:02, 1 октомври 2021 (UTC)[отговор]
Ама вижте, аз нямам намерение да пиша научна статия по този въпрос. Има такава дума, има печат в музея. Аз чисто и просто допринасям с нещо, което е слабо известно. Предполагам за да го сложат такова нещо в музея други по-знаещи от мен са се постарали да публикуват научни статии. В руската версия ясно е казано значението на думата:
Происходит от ст.-слав. чьрньць, от праслав. *čьrnъ..
Ако се опитате да го сложите това: чьрьнць в падежна форма как би ви изглеждало моля?
Ще изглежда точно така, както е написано на печата: Чьрьнцю или "чрьньцю" .. Затова връзката със руското тълкуване на тази дума е много важна. Руснаците имат падежи, а ние отдавна ги нямаме. По всичко си личи че това не е фамилно име, а е титла или занимание подобно на монах - черноризец. Bgtrakia (беседа) 23:41, 1 октомври 2021 (UTC)[отговор]
Въобще не спорим дали темата е подходяща, или не. Затова не е изтрита, а преместена в Инкубатора. Това означава, че просто има нужда от още малко работа по нея, а не че ще подлежи на изтриване. Никой не Ви кара да пишете научна статия. Именно затова не се занимавайте с руската дума. Има ли я на български тази дума? - Да, има я - в сайта на музея, където със сигурност знаят повече от нас. Значи ползвате този източник за присъствие на думата в езика ни. Всичко останало, което ви написах, си остава в сила. Дадох Ви прост начин за цитиране на източници, ползвайте го. Просто преподредете статията така, че да е приемлива за Уикипедия и уточнете предмета ѝ - за човека ли става дума, или за печата. Така, както е озаглавена в момента, излиза, че е за титлата чърнец, което от статията не става ясно. Никак не е трудно, просто погледнете някоя подобна статия и ще се ориентирате. И отново - ако срещнете затруднения, пишете и ще Ви помогнем. Поздрави! --Молли (беседа) 05:54, 2 октомври 2021 (UTC)[отговор]

Ами това е, сама видяхте колко подробен е източника. Вече и вие знаете по тоя въпрос толкова колкото и аз. За да се добави нова информация трябва някой да я напише. На сайта на музея има само 2 реда. Има 2-3 други места из нета дето повтарят тая информация. Друго не знам. Bgtrakia (беседа) 08:21, 2 октомври 2021 (UTC)[отговор]

Намерих и още инфо: http://mc.government.bg/print.php?n=2769 https://bntnews.bg/bg/a/108827-unikalno_arheologichesko_otkritie_kraj_veliki_preslav Bgtrakia (беседа) 08:34, 2 октомври 2021 (UTC)[отговор]