Скок във вода – Уикипедия

Скокът във вода представлява спорт, при който спортистът скача или пада във вода от платформа или трамплин за скачане. Скокът във вода е международно признат спорт и един от спортовете на Олимпийските игри.

Спортистите скачат от различна височина, като на по-ниските височини се използва трамплин за отскок, а на големите височини се скача от плоска платформа. Състезателите изпълняват различни акробатични елементи във въздуха (салта, преобръщания и други. След края на всеки скок съдиите дават своята оценка като освен акробатиката се наблюдава и дали гмуркането е било правилно.

Съществува и синхронен скок във вода, който се изпълнява от двама души. При тях съдиите оценяват и синхрона между двамата.

Скоковете във вода е много интересен и популярен спорт.

Скокове са се практикували още в древността, но без състезателен характер. Спортът става олимпийски на олимпийските игри през 1904 в Сейнт Луис.

В България[редактиране | редактиране на кода]

За рождена дата на спорта се приема 29 септември 1931, когато са проведени първите балкански игри. Шампион на кула и трамплин става българинът Георги Гайдарджиев.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]