Уикипедия:Петте стълба – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Петте стълба на Уикипедия са обобщено изложение на основните принципи, правила и препоръки, върху които тя се основава.

Уикипедия е енциклопедия, която се пише за благото на своите читатели. Тя обединява елементи на общите енциклопедии, специализираните енциклопедии и алманасите. Трите принципни правила по отношение на съдържанието са неутрална гледна точка, възможност за проверка и недопускане на оригинални изследвания. Тъй като те се допълват взаимно, не би трябвало да се разглеждат изолирано и редакторите трябва да са запознати и с трите. Необходимо е да се цитират колкото се може по-благонадеждни източници, особено когато се редактира по гореща тема. Уикипедия не е трибуна, не е място за себеизява, не е склад за външни препратки, нито пък място за всички знания. Съдържание, което би било по-подходящо за речник, новинарска медия, или представляващо сбор от първични източници, следва да се добави към подходящо избран сроден проект на Уикимедия.
 
Уикипедия предоставя свободно съдържание, което всеки може да редактира и никой не притежава дадена статия. Ако не сте съгласни Вашата писмена работа да бъде променяна и разпространявана без ограничения, не я публикувайте в Уикипедия. Всички материали са достъпни под лиценза Криейтив Комънс Признание – Споделяне на споделеното 3.0, и могат да бъдат разпространявани и към тях да се слагат препратки. Не внасяйте в Уикипедия материали, които са защитени с авторски права или чийто лиценз е несъвместим с CC-BY-SA 3.0.
 
Уикипедия работи на принципа на консенсуса. Вземането на решения с консенсус е вродена черта на процесите в едно уики. Уикипедия е жива енциклопедия, а оттам и консенсусът може да се променя с времето. Основният метод за достигане до консенсус е обсъждането, а не гласуването. Уикипедия не е експеримент за създаване на виртуална демокрация, анархия или каквато и да е друга политическа система. Въпреки че редакторите понякога провеждат анкети, за да проверят готовността за консенсус, такива допитвания могат всъщност да попречат, вместо да помогнат на дискусията, и към тях трябва да се подхожда внимателно.
 
Уикипедия има кодекс на поведението. Действайте с добра воля и предполагайте такава и у другите. Бъдете открити и гостоприемни към новодошлите. Дръжте се цивилизовано. Уважавайте колегите си уикипедианци, дори когато имате разногласия с тях. Избягвайте личните нападки или прибързаните обобщения. Не разрушавайте Уикипедия, за да илюстрирате гледната си точка. Избягвайте редакторските войни. Спазвайте правилото за тройното връщане. Когато настъпи конфликт, опитайте се да разрешите спора. И помнете, че в Българоезичната Уикипедия има общо 297 905 статии, по които може да се работи и дискутира.
 
Правилата в Уикипедия не са издялани на камък и могат да търпят промени, с изключение на петте принципа, описани тук. Бъдете смели при редактиране, местене и промяна на статиите, защото съвършенството е цел, но не изискване. Тъй като всички предишни версии на страниците се помнят, съдържанието на Уикипедия не може да бъде необратимо унищожено от редакторска грешка. Не се страхувайте от намесите си.

Тази страница описва фундаменталните принципи на Уикипедия. Тяхното създаване предхожда във времето създаването на тази страница.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wikipedia:Five pillars в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​