Фридрих Олбрихт – Уикипедия

Фридрих Олбрихт
германски генерал

Званиегенерал от пехотата
Години на служба1907 – 1944
Служи на Германска империя
Ваймарска република
Нацистка Германия
Род войскиВермахт
Командвания24-та пехотна дивизия
Битки/войниПървата световна война
Втора световна война
Награди Железен кръст
Рицарски кръст

Дата и място на раждане
Дата и място на смърт
21 юли 1944 г. (55 г.)
ПогребанБерлин, Федерална република Германия
Фридрих Олбрихт в Общомедия

Фридрих Олбрихт (на немски: Friedrich Olbricht) е германски генерал от пехотата на Вермахта, участвал в опита за убийство на фюрера Адолф Хитлер от 20 юли 1944 г.

Кариера[редактиране | редактиране на кода]

По време на германското нахлуване в Полша през 1939 г., Олбрихт командва 24-та пехотна дивизия и е награден с Железен кръст. На 15 февруари 1940 г. Олбрихт е обявен за генерал от пехотата. Той е назначен за началник на Главна армия в Главно командване на войските. Освен това той е старши началник на службата за запазване на въоръжените сили.

Операция Валкирия[редактиране | редактиране на кода]

Паметник в Бендлерблок.

От началото на зимата на 1941 – 1942 г. Олбрихт разработва плана за операция Валкирия – план на Генералния щаб, който вероятно е използван за овладяване на вътрешните вълнения, но всъщност представлява план за държавен преврат. Заедно с кръговете на съпротивата около генерал-полковник Лудвиг Бек, Карл Фридрих Гьорделер и генерал-майор Хенинг фон Тресков, той работи за намиране на средство за убийството на Адолф Хитлер и използване на план за преврат за сваляне на нацисткия режим. През 1943 г. той иска от полковник Клаус фон Щауфенберг да работи в кабинета му. Щауфенберг по-късно става ключовият човек в опита за убийство, като поставя бомбата близо до Хитлер.

В деня на опита за държавен преврат, 20 юли 1944 г., Олбрихт и полковник Албрехт Мерц фон Кюрнхайм започват операция Валкирия, като мобилизират резервната армията (Ersatzheer). В крайна сметка става ясно, че бомбата от куфарчето на Щауфенберг не е успяла да убие Хитлер, затова планът за завладяване на ключовите места в Берлин с помощта на звена от резервната армия започва да се проваля. Мнозина смятат, че един от най-големите фактори, възпрепятстващи този преврат да набере реално темпо, е неуспехът на войските на място да придобият контрол над комуникациите, идващи и излизащи от Берлин. Адолф Хитлер и командирите му във Вълчата бърлога успяват да изнесат реч след опита за преврат, което на свой ред води до бързо прекратяване на преврата като цяло. В резултат на това, нацисткото ръководство успява да си възвърне контрола, използвайки собствените си лоялни войски в рамките на няколко часа.

Арест и екзекуция[редактиране | редактиране на кода]

В 21:00 часа Олбрихт е арестуван в централата си в Бендлерблок от войници от Берлинския гарнизон. По-късно тази вечер, Фридрих Фром провежда набързо военен съд, предполагаемо в опит да се предпази от това да бъде нарочен като тих конспиратор. Олбрихт, Кюрнхайм, Щауфенберг и неговият помощник Вернер фон Хефтен са отведени в двора и екзекутирани чрез разстрел, срещу заповедите на Хитлер да бъдат заловени живи (онези, които са заловени живи, получават по-болезнени и мъчителни екзекуции). Олбрихт е първият от четиримата, които са застреляни.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Литература[редактиране | редактиране на кода]

  • Georgi, Friedrich (1989). Soldat im Widerstand. General der Infanterie Friedrich Olbricht; 2. Aufl., Berlin u. Hamburg. ISBN 3-489-50134-9.
  • Helena P. Page, General Friedrich Olbricht. Ein Mann des 20. Juli; 2. Aufl., Bonn u. Berlin 1994 (ISBN 3-416-02514-8) (Note the author of this book is better known under her married name Helena Schrader.)
  • Helena Schrader, Codename Valkyrie General Friedrch Olbricht and the plot against Hitler; Haynes Publishing 2009 (ISBN 978-1-84425-533-7).
  • Scherzer, Veit. Die Ritterkreuzträger 1939 – 1945 Die Inhaber des Ritterkreuzes des Eisernen Kreuzes 1939 von Heer, Luftwaffe, Kriegsmarine, Waffen-SS, Volkssturm sowie mit Deutschland verbündeter Streitkräfte nach den Unterlagen des Bundesarchives. Jena, Germany, Scherzers Militaer-Verlag, 2007. ISBN 978-3-938845-17-2. (на немски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Friedrich Olbricht в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​