Хайнц Хитлер – Уикипедия

Хайнц Хитлер
племенник на Адолф Хитлер
Званиеунтерофицер
Години на служба1939 – 1942
Служи на Нацистка Германия
Род войскиВермахт
Битки/войниВтора световна война
Награди Железен кръст 2-ра степен

Дата и място на раждане
Дата и място на смърт
РодстваАлоис Хитлер мл. (баща)
Хедвиг Хайдеман (майка)
Уилям Патрик Хитлер (полубрат)
Адолф Хитлер (чичо)

Хайнц Хитлер (на немски: Heinz Hitler) е племенник на германския нацистки лидер Адолф Хитлер.[1]

Когато започва Втората световна война, се присъединява към Вермахта и служи на Източния фронт, където е заловен и умира в затвора през 1942 г.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Син е на Алоис Хитлер младши и втората му съпруга Хедвиг Хайдеман. Учи в елитна военна академия, Национален политически институт по образование (Напола) в Баленщад, Саксония-Анхалт.

Бившият му съученик Ханс-Волф Вернер описва как Хайнц се възползва от семейната си връзка с Адолф Хитлер:

„Едно от момчетата имаше кола. Караха из Магдебург без документи. Полицията ги спря и, когато той показа личния си документ на Хайнц Хитлер, полицията просто ги поздрави и ги остави да карат (смее се).“

Стремейки се да бъде офицер[2], той постъпва във Вермахта в 23-тия полски артилерийски полк през 1941 г. и участва в Операция Барбароса за нахлуване в Съветския съюз. На 10 януари 1942 г. му е наредено да събира радиосъоръжения от армейски пост. Заловен е от съветските сили и измъчван до смърт във военния затвор Бутирка в Москва.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Toland, J. Adolf Hitler. 1976. ISBN 0385420536. с. 676.
  2. Maser, W. Adolf Hitler: Legende, Mythos, Wirklichkeit. 1971. с. 60.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Heinz Hitler в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​