Хуана Енрикес – Уикипедия

Хуана Енрикес
кралица на Арагон
Надгробна статуя на Хуана Енрикес
Надгробна статуя на Хуана Енрикес

Родена
1425 г.
Починала
ПогребанаМанастир Поблет, Испания

Религиякатолицизъм
Герб
Семейство
СъпругХуан II (юли 1447)
ДецаФердинанд II Арагонски
Хуана Арагонска
Хуана Енрикес в Общомедия

Хуана Енрикес (на испански: Juana Enríquez; * 1425; † 13 февруари 1468) e знатна кастилска дама от рода Енрикес, кралица на Арагон.

Произход[редактиране | редактиране на кода]

Дъщеря е на Фадрике Енрикес и Мариана Фернандес де Кордоба и Аяла. Баща ѝ е внук на Фадрике Енрикес, магистър на ордена на Сантяго, пети извънбрачен син на Алфонсо XI от връзката му с Елеонора Гусман. От по-малката сестра на Хуана започва линията на херцозите Алба.

Управление и брак[редактиране | редактиране на кода]

През април 1444 г. Хуана се омъжва за Хуан II Арагонски (тогава крал на Навара), чиято първа съпруга Бланка I Наварска умира три години по-рано. Въпреки че Хуан II управлява Навара по право на брачния съюз (наследствена кралица на Навара е съпругата му Бланш), след нейната смърт той отказва да прехвърли наварската корона на общия им син Карл Виански. По тази причина след сватбата Хуана се титулува и „кралица на Навара“. Тя подкрепя решението на съпруга си да не предават Навара на сина му Карл, а по-късно и на дъщеря му Бланка. Тази ситуация в крайна сметка довежда до гражданска война в Навара. 

След смъртта на нейния девер Алфонсо V Арагонски през 1458 г., Хуана става кралица на владенията на Арагон, сред които са Каталуния, Майорка, Валенсия и Сицилия.

Деца[редактиране | редактиране на кода]

От брака си с Хуан II, Хуана има две деца:

Смърт[редактиране | редактиране на кода]

Хуана умира на 13 февруари 1468 година от рак на гърдата. Нейното най-голямо желание е да ожени сина си Фернандо II за Исабела Кастилска, която е полусестра и наследница на Енрике IV. Хуана не доживява до този момент: сватбата става една година след нейната смърт. Погребана е в манастир Поблет в Испания.

Надгробен паметник на Хуана Енрикес в манастир Поблет

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  • Фернандо Гарсия де Кортасар и Хосе Мануел Гонсалес Весга – „Кратка история на Испания“ – Рива, 2009