Diamond Challenge Sculls |
Year | Winner | Club | Runner-up |
1844 | Thomas Bumpsted | Scullers Club, London | H Morgan |
1845 | S Wallace | Leander Club | J W Conant |
1846 | Sir Edward Moon | Magdalen College, Oxford | Thomas Howard Fellows |
1847 | William Maule | Trinity College, Cambridge | Edward Moon |
1848 | William Bagshawe | Trinity College, Cambridge | W Wilberforce |
1849 | Thomas Bone | London | C S Bagot |
1850 | Thomas Bone | Meteor Club, London | John Erskine Clarke |
1851 | Edward Gryffydh Peacock | Thames Club | Edward Macnaghten |
1852 | Edward Macnaghten | Trinity College, Cambridge | Edward Gryffydh Peacock |
1853 | Stephen Rippingall | Peterhouse, Cambridge | Martin Howy Irving |
1854 | Herbert Playford | Wandle Club, London | R C Galton |
1855 | A. A. Casamajor | Wandle Club, London | Herbert Playford |
1856 | A. A. Casamajor | Argonaut Club, London | C Stephens |
1857 | A. A. Casamajor | London Rowing Club | James Paine |
1858 | A. A. Casamajor | London Rowing Club | |
1859 | Edwin Brickwood | Richmond Rowing Club | R Beaumont |
1860 | Herbert Playford | London Rowing Club | Edwin Brickwood |
1861 | A. A. Casamajor | London Rowing Club | Edwin Brickwood |
1862 | Edwin Brickwood | London Rowing Club | Walter Bradford Woodgate |
1863 | Charles Bennett Lawes | Third Trinity, Cambridge | Edwin Brickwood |
1864 | Walter Bradford Woodgate | Brasenose College, Oxford | Edward Michell |
1865 | Edward Michell | Magdalen College, Oxford | Charles Bennett Lawes |
1866 | Edward Michell | Magdalen College, Oxford | Walter Bradford Woodgate |
1867 | William Crofts | Brasenose College, Oxford | Frank Willan |
1868 | William Stout | London Rowing Club | William Crofts |
1869 | William Crofts | Brasenose College, Oxford | A C Yarborough |
1870 | John Brooks Close | First Trinity, Cambridge | R J Waldie-Griffith |
1871 | William Fawcus | Tynemouth Rowing Club | John Goldie |
1872 | Clement Courtenay Knollys | Magdalen College, Oxford | C H Lawton |
1873 | Alfred Dicker | Lady Margaret, Cambridge | W Chillingworth |
1874 | Alfred Dicker | Lady Margaret, Cambridge | William Fawcus |
1875 | Alfred Dicker | Lady Margaret, Cambridge | William Brooks Close |
1876 | Frank Lumley Playford | London Rowing Club | Robert Labat |
1877 | Tom Edwards-Moss | Brasenose College, Oxford | A V Frere |
1878 | Tom Edwards-Moss | Brasenose College, Oxford | Jefferson Lowndes |
1879 | Jefferson Lowndes | Hertford College, Oxford | Frank Lumley Playford |
1880 | Jefferson Lowndes | Derby School Rowing Club | C E Adam |
1881 | Jefferson Lowndes | Derby School Rowing Club | A Wild |
1882 | Jefferson Lowndes | Derby School Rowing Club | A Lein |
1883 | Jefferson Lowndes | Twickenham Rowing Club | A Wild |
1884 | William Sully Unwin | Magdalen College, Oxford | R H Smith |
1885 | William Sully Unwin | Magdalen College, Oxford | Frederick I Pitman |
1886 | Frederick I. Pitman | Third Trinity, Cambridge | William Sully Unwin |
1887 | James Cardwell Gardner | Emmanuel College, Cambridge | Guy Nickalls |
1888 | Guy Nickalls | Magdalen College, Oxford | E Doering |
1889 | Guy Nickalls | Magdalen College, Oxford | C J Psotta |
1890 | Guy Nickalls | Magdalen College, Oxford | Gilbert Kennedy |
1891 | Vivian Nickalls | Magdalen College, Oxford | |
1892 | Janus Ooms | Neptune RC, Amsterdam, Netherlands | S M Boyd |
1893 | Guy Nickalls | Magdalen College, Oxford | Gilbert Kennedy |
1894 | Guy Nickalls | Formosa Boat Club | Vivian Nickalls |
1895 | Rupert Guinness | Leander Club | Guy Nickalls |
1896 | Rupert Guinness | Leander Club | R K Beaumont |
1897 | Edward Ten Eyck | Wachusett, USA | Harry Blackstaffe |
1898 | Benjamin Hunting Howell | Trinity Hall, Cambridge | Harry Blackstaffe |
1899 | Benjamin Hunting Howell | Thames Rowing Club | Harry Blackstaffe |
1900 | Edward Hemmerde | University College, Oxford | Benjamin Hunting Howell |
1901 | Charles Vincent Fox | Guards Brigade Rowing Club | St G Ashe |
1902 | Frederick Septimus Kelly | Balliol College, Oxford | Raymond Etherington-Smith |
1903 | Frederick Septimus Kelly | Leander Club | Jack Beresford |
1904 | Lou Scholes | Toronto Rowing Club, Canada | Arthur Cloutte |
1905 | Frederick Septimus Kelly | Leander Club | Harry Blackstaffe |
1906 | Harry Blackstaffe | Vesta Rowing Club | Captain W H V Darell |
1907 | Captain W H V Darell | Household Brigade | Alexander McCulloch |
1908 | Alexander McCulloch | Leander Club | Athol Alexander Stuart |
1909 | Athol Alexander Stuart | Kingston Rowing Club | R Lucas |
1910 | Wally Kinnear | Kensington RC | R Lucas |
1911 | Wally Kinnear | Kensington RC | Eric Powell |
1912 | Eric Powell | Vikings Club | Alexander McCulloch |
1913 | Cecil McVilly | Derwent Rowing Club, Tasmania, Aus | E D P Pinks |
1914 | Giuseppe Sinigaglia | Lario Club, Como, Italy | C M Stuart |
No races 1915–1919 (WWI) |
1920 | Jack Beresford | Thames Rowing Club | Donald Gollan |
1921 | Frits Eijken | Delft University, Laga, Netherlands | Jack Beresford |
1922 | Walter Hoover | Duluth, Minnesota, USA | Jack Beresford |
1923 | M K Morris | London Rowing Club | Donald Gollan |
1924 | Jack Beresford | Thames Rowing Club | K N Craig |
1925 | Jack Beresford | Thames Rowing Club | Donald Gollan |
1926 | Jack Beresford | Thames Rowing Club | G E G Goddard |
1927 | R T Lee | Worcester College, Oxford | Joseph Wright Jr. |
1928 | Joseph Wright Jr. | Argonaut Rowing Club, Toronto, Canada | R T Lee |
1929 | Bert Gunther | De Amstel, Netherlands | Joseph Wright Jr. |
1930 | Jack Guest | Don Rowing Club, Canada | Gerhard Boetzelen |
1931 | Bobby Pearce | Leander Boat Club, Hamilton, Canada | F Bradley |
1932 | Herbert Buhtz | Berliner RC, Germany | Gerhard Boetzelen |
1933 | Tom Askwith | Peterhouse, Cambridge | Humphrey Warren |
1934 | Herbert Buhtz | Berliner RC, Germany | W Rutherford |
1935 | Ernst Rufli | FC Zurich RC, Switzerland | J Zavrel |
1936 | Ernst Rufli | FC Zurich RC, Switzerland | T H Tyler |
1937 | Josef Hasenöhrl | RV Ellida, Austria | J F Coulson |
1938 | Joe Burk | Penn Athletic Club, USA | L D Habbitts |
1939 | Joe Burk | Penn Athletic Club, USA | Roger Verey |
No races 1940–1945 (WWII) |
1946 | Jean Séphériadès | SN Basse Seine, France | John B. Kelly Jr. |
1947 | John B. Kelly Jr. | University of Penn, USA | C H Fronsdal |
1948 | Mervyn Wood | NSW Police Rowing Club, Australia | Bert Bushnell |
1949 | John B. Kelly Jr. | University of Penn, USA | J H Trinsey |
1950 | Antony Rowe | Leander Club | R H van Mesdag |
1951 | Tony Fox | Pembroke College, Cambridge | E Larsen |
1952 | Mervyn Wood | Sydney Rowing Club, Australia | Tony Fox |
1953 | Tony Fox | London Rowing Club | R George |
1954 | Perica Vlašić | Mornar Club, Yugoslavia | A Colomb |
1955 | Teodor Kocerka | AZS Bydgoszsz, Poland | Sidney Rand |
1956 | Teodor Kocerka | AZS Bydgoszsz, Poland | Tony Fox |
1957 | Stuart Mackenzie | Sydney Rowing Club, Australia | Vyacheslav Ivanov |
1958 | Stuart Mackenzie | Sydney Rowing Club, Australia | Vyacheslav Ivanov |
1959 | Stuart Mackenzie | Sydney Rowing Club, Australia | H L Parker |
1960 | Stuart Mackenzie | Leander Club | Teodor Kocerka |
1961 | Stuart Mackenzie | Mosman Rowing Club, Australia | O Yjurin |
1962 | Stuart Mackenzie | Leander Club | William L. Barry |
1963 | Gottfried Kottmann | Belvoir RC, Switzerland | William L. Barry |
1964 | Seymour Cromwell | Nonpareil Rowing Club, USA | Alberto Demiddi |
1965 | Donald Spero | NY Athletic Club, USA | Hugh Wardell-Yerburgh |
1966 | Achim Hill | BSGM Baumschuleneweg, Germany | Jan Wienese |
1967 | Martin Studach | Grasshopper Club Zürich, Switzerland | Jochen Meißner |
1968 | Hugh Wardell-Yerburgh | Eton Vikings | Kenny Dwan |
1969 | Joachim Böhmer | SC Dynamo Berlin, Germany | W B Tytus |
1970 | Jochen Meißner | Mannheimer RV Amicitia, Germany | Patrick Delafield |
1971 | Alberto Demiddi | Club de Regatas Rosario, Argentica | J W Dietz |
1972 | Aleksandr Timoshinin | WMF Moscow, USSR | Seán Drea |
1973 | Seán Drea | Neptune Rowing Club, Ireland | David Sturge |
1974 | Seán Drea | Neptune Rowing Club, Ireland | Kenny Dwan |
1975 | Seán Drea | Neptune Rowing Club, Ireland | J E Dietz |
1976 | Ted Hale | Sydney Rowing Club, Australia | P Zeum |
1977 | Tim Crooks | Leander Club | J W Dietz |
1978 | Tim Crooks | Leander Club | Hugh Matheson |
1979 | Hugh Matheson | Nottingham Rowing Club | J T Ghoos |
1980 | Ricardo Ibarra | Mar del Plata, Argentina | Rolf Thorsen, Norway |
1981 | Chris Baillieu | Leander Club | S C Howell |
1982 | Chris Baillieu | Leander Club | A Whitwell |
1983 | Steve Redgrave | Marlow Rowing Club | Tim Crooks |
1984 | Chris Baillieu | Leander Club | Bjarne Eltang |
1985 | Steve Redgrave | Marlow Rowing Club | Brad Alan Lewis |
1986 | Bjarne Eltang | Danske Stud. RK, Denmark | Steve Redgrave |
1987 | PM Kolbe | RC Hamburg, Germany | V Jakusha |
1988 | Hamish McGlashan | Melbourne University Boat Club | A H Sudduth |
1989 | Václav Chalupa | Dukla Praha, Czechoslovakia | K Broniewski |
1990 | Eric Verdonk | Koru Rowing Club, New Zealand | Wim Van Belleghem |
1991 | Wim Van Belleghem | Royal Club Nautique de Gand, Belgium | Eric Verdonk |
1992 | Rorie Henderson | Leander Club | Paul Reedy |
1993 | Thomas Lange | Ruderverein Bollberg-Halle, Germany | Václav Chalupa |
1994 | Xeno Müller | Grasshopper Club Zurich, Switzerland | Martin Haldbo Hansen |
1995 | Jüri Jaanson | Parnu Rowing Club, Estonia | Xeno Müller |
1996 | Merlin L. O. Vervoorn | DSR Proteus-Eretes, Delft, Netherlands | Andy. R Bihrer |
1997 | Greg Searle | Molesey Boat Club | Peter Haining |
1998 | Jamie Koven | Brown Alumni, USA | Greg Searle |
1999 | Marcel Hacker | RC Magdeburg, Germany | Jamie Koven, USA |
2000 | Aquil Abdullah | Princeton Training Center, USA | Simon D. Goodbrand |
2001 | Duncan Free | Surfers Paradise RC, Australia | D. Todd Hallett, Canada |
2002 | Pete Wells | University of London | Matt Langridge |
2003 | Alan Campbell | Tideway Scullers School | Ben P. Hopkins, Australia |
2004 | Marcel Hacker | Casseler Fraven Ruderverein, Germany | Colin Smith |
2005 | Wyatt Allen | Princeton Training Center, U.S.A. | Charlie M. Palmer |
2006 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Charlie M. Palmer |
2007 | Alan Campbell | Tideway Scullers School | Mahé Drysdale |
2008 | Ian Lawson | Leander Club | Sean M Jacob, Ireland |
2009 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Alan Campbell |
2010 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Lassi Karonen, Sweden |
2011 | Alan Campbell | Tideway Scullers School | Nick Hudson, Australia |
2012 | Peter Lambert | Old Edwardian Boat Club, South Africa | Graeme Thomas |
2013 | Aleksandar Aleksandrov | Kur Club, Azerbaijan | Alan Campbell |
2014 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Roel Braas, Netherlands |
2015 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Gabor Csepregi, Hungary |
2016 | Hannes Obreno | Brugse Trim en Roeiclub, Belgium | Mahé Drysdale, New Zealand |
2017 | Matthew Dunham | Waiariki Rowing Club, New Zealand | John Graves, United States |
2018 | Mahé Drysdale | West End Rowing Club, New Zealand | Kjetil Borch, Norway |
2019 | Oliver Zeidler | Donau-Ruder-Club, Germany | Guillaume Krommenhoek, Netherlands |
2020 | No competition due to COVID-19 pandemic[3] |
2021 | Graeme Thomas[4] | Agecroft Rowing Club | Sebastian Deveraux |
2022 | Oliver Zeidler[5] | Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 | David Bartholot, Australia |
2023 | Oliver Zeidler[6] | Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 | Piotr Płomiński, Poland |