ATP Finals 2021

ATP Finals 2021
Miejsce  Włochy
Turyn
Obiekt Pala Alpitour
Nawierzchnia Twarda (hala)
Data 14–21.11.2021
ATP Tour
Kategoria ATP Finals
Pula nagród 7 250 000 $
Drabinka 8S/8D
Dyrektor Adam Hogg
Zwycięzcy
Gra pojedyncza
Niemcy Alexander Zverev
Gra podwójna
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
2020 2022
Strona internetowa

ATP Finals 2021, właśc. Nitto ATP Finals 2021tenisowy turniej ATP kategorii ATP Finals w sezonie 2021 zamykający sezon rozgrywek męskich rozgrywany w dniach 14–21 listopada 2021 roku w Turynie na kortach twardych w hali o puli nagród wynoszącej 7 250 000 dolarów amerykańskich.

W zawodach singlowych brało udział ośmiu najlepszych zawodników świata według klasyfikacji Race to Turin, podsumowującej występy tenisistów w danym sezonie. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach po cztery osoby. Dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy awansowało do półfinałów. W zawodach deblowych tak jak w singlu, tenisiści rywalizowali w dwóch grupach po cztery zespoły.

Gra pojedyncza[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisistaOsiągnięcie
01Serbia Novak Đoković półfinał
02Rosja Daniił Miedwiediew finał
03Niemcy Alexander Zverev zwycięstwo
04Grecja Stefanos Tsitsipas wycofanie
05Rosja Andriej Rublow faza grupowa
06Włochy Matteo Berrettini wycofanie
07Polska Hubert Hurkacz faza grupowa
08Norwegia Casper Ruud półfinał

Ranking Race to Turin[edytuj | edytuj kod]

     Zawodnik pewny gry w ATP Finals

     Zawodnik zrezygnował z gry w ATP Finals

     Zawodnik, który wycofał się w trakcie zawodów

     Zawodnik zastępczy

Ranking Zawodnik Wielki Szlem ATP Tour Masters 1000 Inne najlepsze Punkty Turnieje
AUS FRA WIM USO MI MC MA IT CA CI IW PA 1 2 3 4 5 6 7
1. Serbia Novak Đoković W
2000
W
2000
W
2000
F
1200
A
0
R16
90
A
0
F
600
A
0
A
0
A
0
W
1000
W
250
RR
140
SF
90
9370 10
2. Rosja Daniił Miedwiediew F
1200
QF
360
R16
180
W
2000
QF
/180
A
0
R16
90
R32
10
W
1000
SF
360
R16
90
F
600
W
500
W
250
W
250
R32
0
R32
0
7070 16
3. Niemcy Alexander Zverev QF
360
SF
720
R16
180
SF
720
R64
10
R16
90
W
1000
QF
180
A
0
W
1000
QF
180
SF
360
W
500
W
500
SF
65
R16
45
QF
45
R32
0
5955 17
4. Grecja Stefanos Tsitsipas SF
720
F
1200
QF
45
R3
90
QF
180
W
1000
R16
90
QF
180
SF
360
SF
360
QF
180
R32
10
F
300
F
300
W
250
SF
180
RR
115
QF
90
R16
45
5695 20
5. Rosja Andriej Rublow QF
360
QF
45
R16
180
R32
90
SF
360
F
600
R16
90
QF
180
R16
90
F
600
R32
45
R32
10
W
500
W
310
F
300
SF
180
QF
90
SF
90
SF
90
4210 21
6. Włochy Matteo Berrettini R16
180
QF
360
F
1200
QF
360
A
0
R32
10
F
600
R16
90
A
0
R16
90
R32
45
A
0
W
500
F
270
W
250
QF
90
QF
45
4090 14
7. Polska Hubert Hurkacz R128
10
R128
10
SF
720
R64
45
W
1000

45
R64
10
R64
10
QF
180
R16
90
QF
180
SF
360
W
250
W
250
R16
45
R16
45
QF
45
R16
20
R32
0
3315 22
8. Norwegia Casper Ruud R16
180
R32
90
SF
90
R64
45
QF
45
SF
360
SF
360
QF
45
QF
180
QF
180
R16
90
QF
180
W
250
W
250
W
250
W
250
W
250
QF
90
QF
90
3275 21
Zawodnicy rezerwowi
9. Włochy Jannik Sinner QF
45
R16
180
R16
20
R16
180
F
600
R32
45
R32
45
R32
45
R32
10
R32
45
R16
90
R32
10
W
500
W
250
W
250
W
250
SF
180
SF
180
QF
90
3015 25
Hiszpania Rafael Nadal QF
360
SF
720
A
0
A
0
A
0
QF
180
QF
180
W
1000
A
0
A
0
A
0
A
0
W
500
R16
45
2985 7
10. Wielka Brytania Cameron Norrie R32
90
R32
90
R32
90
SF
90
R32
45
R16
65
R16
45
R32
70
R16
45
QF
45
W
1000
R16
90
F
300
W
250
F
150
F
150
F
150
QF
90
QF
90
2945 24
Źródło: atptour.com[1].

kursywa: Zawodnik nie zakwalifikował się lub pominął dany turniej i zastąpił go najlepszym wynikiem z innego turnieju.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
15 listopada 2021
1 Serbia Novak Đoković 8 Norwegia Casper Ruud 7:6(4), 6:2
4 Grecja Stefanos Tsitsipas 5 Rosja Andriej Rublow 4:6, 4:6
17 listopada 2021
1 Serbia Novak Đoković 5 Rosja Andriej Rublow 6:3, 6:2
Alt Wielka Brytania Cameron Norrie 8 Norwegia Casper Ruud 6:1, 3:6, 4:6
19 listopada 2021
5 Rosja Andriej Rublow 8 Norwegia Casper Ruud 6:2, 5:7, 6:7(5)
1 Serbia Novak Đoković Alt Wielka Brytania Cameron Norrie 6:2, 6:1
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Serbia Đoković Grecja Tsitsipas
Wielka Brytania Norrie
Rosja Rublow Norwegia Ruud Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
1 Serbia Novak Đoković 6:2, 6:1
Norrie
6:3, 6:2 7:6(4), 6:2 3–0 6–0 37–16 1.
4
Alt
Grecja Stefanos Tsitsipas
Wielka Brytania Cameron Norrie
2:6, 1:6
Norrie
4:6, 4:6
Tsitsipas
6:1, 3:6, 4:6
Norrie
0–1
0–2
0–2
1–4
8–12
16–25
5.
4.
5 Rosja Andriej Rublow 3:6, 2:6 6:4, 6:4
Tsitsipas
6:2, 5:7, 6:7(5) 1–2 3–4 34–36 3.
8 Norwegia Casper Ruud 6:7(4), 2:6 1:6, 6:3, 6:4
Norrie
2:6, 7:5, 7:6(5) 2–1 4–4 37–43 2.


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
14 listopada 2021
2 Rosja Daniił Miedwiediew 7 Polska Hubert Hurkacz 6:7(4), 6:3, 6:4
3 Niemcy Alexander Zverev 6 Włochy Matteo Berrettini 7:6(7), 1:0 krecz
16 listopada 2021
2 Rosja Daniił Miedwiediew 3 Niemcy Alexander Zverev 6:3, 6:7(3), 7:6(6)
Alt Włochy Jannik Sinner 7 Polska Hubert Hurkacz 6:2, 6:2
18 listopada 2021
3 Niemcy Alexander Zverev 7 Polska Hubert Hurkacz 6:2, 6:4
2 Rosja Daniił Miedwiediew Alt Włochy Jannik Sinner 6:0, 6:7(5), 7:6(8)
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Rosja Miedwiediew Niemcy Zverev Włochy Berrettini
Włochy Sinner
Polska Hurkacz Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
2 Rosja Daniił Miedwiediew 6:3, 6:7(3), 7:6(6) 6:0, 6:7(5), 7:6(8)
Sinner
6:7(5), 6:3, 6:4 3–0 6–3 56–43 1.
3 Niemcy Alexander Zverev 3:6, 7:6(3), 6:7(6) 7:6(7), 1:0 krecz
Berrettini
6:2, 6:4 2–1 5–2 16–19 2.
6
Alt
Włochy Matteo Berrettini
Włochy Jannik Sinner
0:6, 7:6(5), 6:7(8)
Sinner
6:7(7), 0:1 krecz
Berrettini
6:2, 6:2
Sinner
0–1
1–1
0–2
3–2
0–0
25–23
5.
3.
7 Polska Hubert Hurkacz 7:6(5), 3:6, 4:6 2:6, 4:6 2:6, 2:6
Sinner
0–3 1–6 24–42 4.


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Serbia Novak Đoković 64 6 3  
3  Niemcy Alexander Zverev 7 4 6     3  Niemcy Alexander Zverev 6 6
2  Rosja Daniił Miedwiediew 6 6   2  Rosja Daniił Miedwiediew 4 4
8  Norwegia Casper Ruud 4 2  

Gra podwójna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisiściOsiągnięcie
01Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
półfinał
02Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
finał
03Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
zwycięstwo
04Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
półfinał
05Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
faza grupowa
06Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
faza grupowa
07Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
faza grupowa
08Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
faza grupowa

Ranking Race to Turin[edytuj | edytuj kod]

     Zawodnicy pewni gry w ATP Finals

     Zawodnicy zrezygnowali z gry w ATP Finals

Ranking Zawodnicy Turnieje Punkty Liczba Turniejów
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Zawodnicy zakwalifikowani
1. Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
W
2000
W
1000
W
1000
W
1000
SF
720
F
600
F
600
W
500
F
300
W
250
W
250
W
250
QF
180
QF
90
QF
90
QF
45
R64
0
R16
0
R16
0
8875 19
2. Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
W
2000
F
1200
W
1000
SF
720
F
600
SF
360
F
300
QF
180
SF
180
SF
180
F
150
R32
90
R16
90
R16
90
R16
0
R32
0
R16
0
R16
0
7140 18
3. Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
W
2000
F
600
W
500
QF
360
QF
360
QF
180
QF
180
SF
180
F
150
R32
90
R16
90
R16
0
4690 12
4. Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
F
1200
W
1000
W
1000
QF
360
SF
360
F
300
QF
180
R32
90
QF
45
R32
0
R64
0
R32
0
R16
0
4535 13
5. Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
SF
720
W
500
W
500
W
500
QF
360
SF
360
SF
360
QF
180
QF
180
F
150
R32
90
R16
90
QF
90
SF
90
SF
90
R64
0
R32
0
R32
0
R16
0
4260 20
6. Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
W
2000
SF
360
QF
180
SF
180
F
150
R32
90
R32
90
R16
90
SF
90
R16
0
R16
0
R16
0
3230 12
7. Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
F
1200
SF
720
SF
360
W
250
W
250
R16
180
R32
90
R16
90
QF
90
R32
0
R32
0
R32
0
R16
0
R16
0
R16
0
3230 15
8. Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
W
500
QF
360
QF
360
SF
360
F
300
F
300
F
300
QF
180
QF
180
R32
90
R16
90
R16
90
R16
0
R32
0
3110 14
Zawodnicy rezerwowi
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek
W
1000
SF
720
SF
360
SF
180
F
150
R16
90
R32
0
R16
0
2500 8
9. Włochy Simone Bolelli
Argentyna Máximo González
SF
720
W
250
W
250
W
250
R16
180
R16
180
F
150
R32
90
R16
90
R16
90
QF
45
QF
45
QF
45
R32
0
R32
0
R32
0
R16
0
R16
0
Q1
0
2385 19
10. Niemcy Tim Pütz
Nowa Zelandia Michael Venus
W
1000
W
500
SF
360
QF
180
SF
180
R64
0
R64
0
R32
0
R16
0
2220 9
Źródło: atptour.com[2].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
14 listopada 2021
1 Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
8 Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
6:4, 6:4
4 Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
6 Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
4:6, 7:6(10), 10–6
16 listopada 2021
1 Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
4 Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
4:6, 6:7(4)
6 Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
8 Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
7:6(2), 7:5
18 listopada 2021
4 Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
8 Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
3:6, 7:6(7), 6–10
1 Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
6 Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
6:4, 7:6(6)
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Chorwacja Mektić
Chorwacja Pavić
Hiszpania Granollers
Argentyna Zeballos
Chorwacja Dodig
Słowacja Polášek
Niemcy Krawietz
Rumunia Tecău
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
1 Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić
4:6, 6:7(4) 6:4, 7:6(6) 6:4, 6:4 2–1 4–2 35–31 2.
4 Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos
6:4, 7:6(4) 4:6, 7:6(10), 10–6 3:6, 7:6(7), 6–10 2–1 5–3 35–35 1.
6 Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
4:6, 6:7(6) 6:3, 6:7(10), 6–10 7:6(2), 7:5 1–2 3–4 36–36 3.
8 Niemcy Kevin Krawietz
Rumunia Horia Tecău
4:6, 4:6 6:3, 6:7(7), 10–6 6:7(2), 5:7 1–2 2–5 32–36 4.


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
15 listopada 2021
2 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
7 Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6:1, 7:6(5)
3 Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
5 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
7:6(1), 6:4
17 listopada 2021
5 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
7 Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6:2, 6:4
2 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
3 Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
6:7(7), 6:0, 13–11
19 listopada 2021
2 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
5 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
7:5, 2:6, 11–9
3 Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
7 Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6:3, 7:6(5)
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Stany Zjednoczone Ram
Wielka Brytania Salisbury
Francja Herbert
Francja Mahut
Kolumbia Cabal
Kolumbia Farah
Wielka Brytania Murray
Brazylia Soares
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
2 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
6:7(7), 6:0, 13–11 7:5, 2:6, 11–9 6:1, 7:6(5) 3–0 6–2 36–25 1.
3 Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
7:6(7), 0:6, 11–13 7:6(1), 6:4 6:3, 7:6(5) 2–1 5–2 33–32 2.
5 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
5:7, 6:2, 9–11 6:7(1), 4:6 6:2, 6:4 1–2 3–4 33–29 3.
7 Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
1:6, 6:7(5) 3:6, 6:7(5) 2:6, 4:6 0–3 0–6 22–38 4.


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
4  Hiszpania Marcel Granollers
 Argentyna Horacio Zeballos
3 4  
3  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
6 6     3  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
6 7
2  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
4 7 10   2  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
4 60
1  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
6 63 4  

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Race to Turin. atptour.com. [dostęp 2021-11-13].
  2. Race To Turin. atptour.com. [dostęp 2021-11-13].