Agnieszka Drotkiewicz – Wikipedia, wolna encyklopedia

Agnieszka Drotkiewicz
Data i miejsce urodzenia

14 września 1981
Warszawa

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Dziedzina sztuki

literatura, dziennikarstwo

Strona internetowa

Agnieszka Anna Drotkiewicz[1] z domu Mleczko[2] (ur. 14 września 1981 w Warszawie[3]) – polska autorka powieści, opowiadań i rozmów publikowanych w prasie i w książkach[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła stosunki międzykulturowe w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz kulturoznawstwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu warszawskiego (2008)[1]. Była kuratorką i prowadzącą spotkania literackie „Daleko od Wichrowych Wzgórz” w sezonie2009/2010 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i cyklu spotkań o literaturze niemieckiej „Lesen znaczy czytać” w Goethe-Institut w Warszawie[4]. W latach 2012–2013 prowadziła zajęcia z literatury na Gender Studies ISNS na Uniwersytecie Warszawskim.

Stale współpracuje z czasopismem „Przekrój”[4]. Publikowała w: „Lampie”, „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Nowych Książkach”, „Ruchu Muzycznym”, „Zeszytach Literackich”, „dwutygodnik.com”.

Charakterystyka twórczości[edytuj | edytuj kod]

Fabuła jej pierwszej książki z 2004 Paris London Dachau[3] umiejscowiona jest w Warszawie przeżartej konsumpcjonizmem. Autorka posługuje się techniką kolażu.

Agata Pyzik na łamach „dwutygodnika.com”., tak scharakteryzowała twórczość Drotkiewicz debiutującej w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża założonej przez Pawła Dunin-Wąsowicza:

Debiut Drotkiewicz może dziś wprawiać w lekkie zakłopotanie, sprawiać wrażenie butikowo-fajnego. Trzeba jednak przyznać, że perfekcyjnie odkrywa sposób bycia, żargon i zwyczaje godowe subkultury snobujących się, przeintelektualizowanych studentów kierunków humanistycznych. „Paris, London, Dachau” lekko na wyrost można by nazwać „Życiem towarzyskim i uczuciowym” hipsterów połowy lat dwutysięcznych. Jest też uroczą, chwilami przejmującą kroniką kobiecego dojrzewania, głodu emancypacji, feminizmu, uniezależniania się od mężczyzn[5].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Agnieszka Anna Drotkiewicz, Don Juan a narracja tożsamościowa mężczyzn [online], apd.uw.edu.pl, 2008 [dostęp 2023-11-12].
  2. Agnieszka Drotkiewicz [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2023-11-12].
  3. a b c Agnieszka Drotkiewicz | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 2021-08-10] (pol.).
  4. a b Huncwot.com, Agnieszka Drotkiewicz - Kwartalnik Przekrój [online], przekroj.pl [dostęp 2021-08-10] (pol.).
  5. OSTATNIA DEKADA: Popsuta, lekko nieporadna / Literatura / dwutygodnik.com [online], www.dwutygodnik.com [dostęp 2021-08-10] (pol.).