Asłan Usojan – Wikipedia, wolna encyklopedia

Grobowiec Asłana Usojana na cmentarzu Chowańskim

Asłan Raszydowicz Usojan ros. Асла́н Раши́дович Усоя́н (ur. 27 lutego 1937 w Tbilisi, zm. 16 stycznia 2013 w Moskwie) – rosyjski gangster, autorytet wśród kryminalistów i wor w zakonie. Znany także pod przezwiskiem Dziadek Hasan (ros. Дед Хасан). W roku 2009 rosyjskie środki masowego przekazu uważały go za lidera jednego z większych związków przestępczych[1], ojca chrzestnego mafii na obszarze dawnego ZSRR[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Usojan pochodził z Gruzji[1] i był Kurdem jezydem[3]. Mając 19 lat w 1956 roku został aresztowany za stawianie oporu milicji, a następnie został skazany na półtora roku pozbawienia wolności[4]. Gdy trafił do więzienia po raz trzeci został worem w zakonie.

Media, powołując się na dane operacyjne pochodzące od organów ścigania, twierdzą, że Usojan od 2009 był przywódcą kaukaskich grup przestępczych, kontrolował większość rosyjskich zorganizowanych grup przestępczych i rozstrzygał między nimi konflikty oraz łagodził różnice zdań[1]. Do tak zwanego „Klanu Dziadka Hasana” (ros. Клан Деда Хасана) należą też takie wory w zakonie jak Łasza Rustawski (ros. Лаша Руставский)[4].

W kwietniu 2010 roku został aresztowany przez ukraińskie służby bezpieczeństwa za nielegalne użycie fałszywych dokumentów. 16 września 2010 roku został postrzelony wraz z ochroniarzem na ulicy Twerskiej, w centrum stolicy Rosji. Według mediów Usojan od dłuższego czasu był w poważnym konflikcie z Tarielem Onianim (ps. „Taro”), innym mafijnym przywódcą, i to jego oskarżał o próbę zamachu[2]. Powodem miał być podział dawnego imperium Zacharija Kałaszowa (ps. „Szakro młodszy”, który obecnie odsiaduje karę więzienia w Hiszpanii) oraz różnice zdań co do kontroli części środków finansowych prywatnych inwestorów przeznaczonych na budowę obiektów olimpijskich w Soczi[2].

16 stycznia 2013 roku został postrzelony ponownie; tym razem w restauracji „Karetnyj Wał” przy ul. Powarskiej, kilkaset metrów od siedziby rosyjskiego rządu. Strzał z karabinka AS Wał, wyposażonego w integralny tłumik dźwięku i celownik optyczny, padł z klatki schodowej pobliskiego domu[2]. Chwilę później, mimo szybkiego przybycia pogotowia ratunkowego, Usojan zmarł w drodze do szpitala[5].

Trumna ze zwłokami została wystawiona w domu pogrzebowym na cmentarzu Trojekurowskim. Ostatni hołd gangsterowi złożyło kilka tysięcy ludzi. W pogrzebie, który miał charakter zamknięty, uczestniczyło setki mafiosów. Usojan spoczął na cmentarzu Chowańskim (największym cmentarzu moskiewskim)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c В Москве убиты лидеры криминального клана Усояна – Криминал: ЧП / infox.ru (W Moskwie zostali zabici liderzy kryminalnego klanu Usojana) (ros.).
  2. a b c d e Jerzy Malczyk, Rosja. W Moskwie pochowano Dieda Chasana, wiadomości.gazeta.pl z 20.01.2013.
  3. Коммерсант: по национальности курд-езид (narodowość kurdyjska) (ros.)
    • Фонтанка, 2010: по национальности курд (narodowość kurdyjska)
    • Фонтанка, 2013: Его родители – езиды. Если совсем просто – курды, которые не приняли ислам. (Jego rodzice byli jezydami. Jeśli całkiem prosto – Kurdami, którzy nie przeszli na islam.)
    • Ведомости: курд-езид по национальности (narodowość: Kurd jezyd) (ros.).
  4. a b Последняя война Деда Хасана (pol.: Ostatnia wojna Dziadka Hasana; novayagazeta.ru).
  5. Gazeta.ru – МВД сообщило о смерти Деда Хасана в результате покушения (Media donoszą o śmierci Dziadka Hasana będącej wynikiem zamachu) (ros.).