Didaskalia (czasopismo) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Didaskalia
Gazeta Teatralna
Częstotliwość

dwumiesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Tematyka

teatr

Język

polski, angielski

Pierwszy numer

1993

ISSN

1233-0477

Strona internetowa

Didaskalia. Gazeta Teatralna – dwumiesięcznik poświęcony teatrowi, wydawany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Magazyn przeznaczony jest dla osób interesujących się teatrem. Oprócz recenzji najnowszych spektakli w kraju i za granicą, publikuje także materiały dotyczące praktyki i teorii teatru, recenzje książek teatralnych, eseje, opinie, wywiady i inne teksty, związane ze sztuką teatralną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer „Didaskaliów” został wydany w grudniu 1993 r. w Krakowie. Początkowo były wydawane przez Uniwersytet Jagielloński (do numeru 76). Od marca 2007 roku wydawcą stał się Instytut im. Jerzego Grotowskiego, we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siedziba redakcji mieści się w Krakowie.

„Didaskalia. Gazeta Teatralna” obejmują refleksją krytyczną zjawiska z rozmaitych obszarów teatru i sztuki. Prócz premier teatru dramatycznego regularnie omawiamy wydarzenia z obszaru tańca, performansu, sztuk wizualnych, opery. Informacje dotyczące bieżącego życia teatralnego splatamy z refleksją dotyczącą historii i tradycji teatru oraz sztuk performatywnych widząc je jako przestrzenie wzajemnie się naświetlające i tłumaczące. Wydarzenia bieżącego życia teatralnego wpisujemy w szeroki kontekst współczesnej myśli humanistycznej. Ważny element pisma stanowią bloki tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom teoretycznym, politycznym, filozoficznym, które rozszerzają pole interpretacji teatru i jego obecności w życiu społecznym.

„Didaskalia. Gazeta Teatralna” są umieszczone na liście czasopism punktowanych MNiSW z liczbą punktów 40 w dyscyplinach: nauki o sztuce, nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo.

Artykuły publikowane w „Didaskaliach. Gazecie Teatralnej” są umieszczane i archiwizowane w bazach ERIH PLUS, CEEOL oraz CEJSH.

Wersją podstawową pisma jest publikacja online, od numeru  157/158 wszystkie teksty są dostępne na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL.

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

„Didaskalia” objęły swym patronatem liczne wydarzenia kulturalne, związane z teatrem:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]