Druga bitwa o Kraków – Wikipedia, wolna encyklopedia

Druga bitwa o Kraków
I wojna światowa, front wschodni
Ilustracja
Pomnik na Wzgórzu Kaim – symbol powstrzymania ofensywy armii rosyjskiej
Czas

koniec listopada–13 grudnia 1914[1]

Miejsce

południowo-wschodnie przedmieścia Krakowa

Terytorium

Królestwo Polskie, Galicja

Przyczyna

próba zdobycia Krakowa i otwarcie drogi na Śląsk

Wynik

taktyczny sukces Austro-Węgier

Strony konfliktu
 Austro-Węgry  Imperium Rosyjskie
Dowódcy
Franz Conrad von Hötzendorf - szef sztabu armii austro-węgierskiej, Karl Kuk - dowódca Twierdzy Kraków Radko Dimitriew - dowódca 3 armii
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia50°03′41″N 19°56′18″E/50,061389 19,938333

Druga bitwa o Krakówbitwa na froncie wschodnim I wojny światowej, stoczona pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi na przełomie listopada i grudnia 1914 roku, zakończona wycofaniem się armii rosyjskiej w dniu 13 grudnia. Była to największa batalia stoczona w całej historii Krakowa na jego przedpolach[2].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Po przegranej bitwie galicyjskiej i zakończonej niepowodzeniem kontrofensywie w październiku, wojska austro-węgierskie znalazły się w odwrocie. Do końca listopada 1914 r. wojska rosyjskie opanowały 91,7 proc. obszaru Galicji i przystąpiły do oblężenia i szturmu Twierdzy Kraków od strony północnej („Pierwsza bitwa o Kraków”)[3].

Po ciężkich walkach i ostatecznym niepowodzeniu na północy Krakowa, rosyjski sztab podjął próbę przełamania obrony Twierdzy Kraków od strony południowo-wschodniej. 28. listopada oddziały rosyjskie pojawiły się w Bieżanowie, a 5 grudnia zajęły Wieliczkę, i rozlokowały artylerię na wzgórzach Bieżanowem a Bogucicami. [4]Początkiem grudnia rozpoczął się pojedynek artyleryjski, przy czym główny ciężar obrony Krakowa przejął na siebie fort pancerny „Kosocice” i fort artyleryjski "Rajsko" a ostrzał pozycji rosyjskich prowadził nawet bardziej odległy od pola walki fort cytadelowy „Kościuszko”. W walce brały również mobilne ciężkie moździerze Škoda 30,5 cm rozmieszczane na pozycjach polowych[5].

Bój o Wzgórze Kaim[edytuj | edytuj kod]

6 grudnia doszło do boju piechoty o Wzgórze Kaim. Było to miejsce, w którym armia rosyjska najbardziej zbliżyła się do centrum Krakowa. Wydawany w Krakowie tygodnik Nowości Ilustrowane tak opisał ten bój[4]:

„O świcie pułki polskie wypadły niespodzianie i po całodziennej bitwie zajęły wzgórza, obsadzone przez wroga i zmusiły go do ucieczki. Rosyanie byli zmuszeni ustąpić z pod Krakowa, by już więcej w pobliże jego nie wrócić”.

Zakończenie walk[edytuj | edytuj kod]

Po nieudanych szturmach, austro-węgierskim kontrnatarciu 9 grudnia oraz po przegranej bitwie pod Limanową armia rosyjska rozpoczęła 13 grudnia gwałtowny odwrót na wschód[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Patrz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Dąbrowski: Wielka Wojna 1914–1918. Trzaska, Evert i Michalski / reprint-Wydawnictwo KURPISZ s.c., 1937 / reprint 2000. ISBN 83-87621-72-2.