Encyclopedia of Life – Wikipedia, wolna encyklopedia

Encyclopedia of Life
Ilustracja
Typ strony

encyklopedia

Komercyjna

nie

Data powstania

26 lutego 2008

Autor

Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, Uniwersytet Harvarda, MacArthur Foundation, Marine Biological Laboratory, Missouri Botanical Garden, Fundacja Alfreda P. Sloana, Smithsonian Institution

Rejestracja

opcjonalna

Wersje językowe

angielski, niderlandzki, piemoncki, portugalski, turecki, francuski, fiński, grecki, macedoński, arabski, chiński

Strona internetowa

Encyclopedia of Life (EOL) – współtworzona przez fachowców, anglojęzyczna, internetowa bezpłatna encyklopedia, której zadaniem jest zebranie informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach. Encyklopedia rozpoczęła swoje działanie 26 lutego 2008 r. z 30 000 haseł. Olbrzymie zainteresowanie (11,5 mln trafień w ciągu 5,5 godz.) spowodowało przeciążenie serwisu i konieczne było przez kilka dni ograniczenie jego funkcjonalności.

Celem projektu jest stworzenie nieograniczonej w swoich rozmiarach bazy danych o wszystkich znanych organizmach żywych, która będzie zawierać nie tylko informacje tekstowe, ale także materiały wideo, pliki dźwiękowe, zdjęcia i ilustracje.

W pierwszej kolejności miały być opisane zwierzęta i rośliny. Encyklopedia ma też objąć opisy grzybów, organizmów prokariotycznych, wirusów, a także gatunków wymarłych (oraz ich skamielin).

W założeniach projekt miał kosztować ok. 100 mln USD, a jego realizacja była obliczona na ok. 10 lat.

Encyclopedia of Life tworzy ekipa około 30 osób, która kierowana jest przez Muzeum Historii Naturalnej w Chicago, Uniwersytet Harvarda, Marine Biological Laboratory, Missouri Botanical Garden, Smithsonian Institution oraz Biodiversity Heritage Library.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]