Historia Marii – Wikipedia, wolna encyklopedia

Historia Marii
Marie Heurtin
Gatunek

film biograficzny

Rok produkcji

2014

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski
francuski język migowy

Czas trwania

95 minut

Reżyseria

Jean-Pierre Améris

Scenariusz

Jean-Pierre Améris
Philippe Blasband

Główne role

Isabelle Carré
Ariana Rivoire

Muzyka

Sonia Wieder-Atherton

Zdjęcia

Virginie Saint-Martin

Wytwórnia

Escazal Films

Historia Marii (fr. Marie Heurtin) – francuski film z 2014 roku, wyreżyserowany przez Jean-Pierre'a Améris.

Film oparty na faktach poruszający portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Jest uważana za upośledzoną. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliwości i nauczyła ją komunikować się ze światem[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[2]:

Głosy krytyków[edytuj | edytuj kod]

O filmie Jean-Pierre'a Améris pisano:

Siłą rzeczy jej historia ma w sobie potężną dawkę melodramatyzmu. Jej nieumiejętne filmowe rozegranie mogłoby się fatalnie skończyć dla wymowy takiej historii. W tym filmie wszystko jest na swoim miejscu. To wyważony film z subtelnym scenariuszem i reżyserią oraz kapitalnymi głównymi rolami Isabelle Carré i niesłyszącą (sic!) debiutantką Arianę Rivoire.

Łukasz Adamski, Historia Marii[3]

„Historia Marii” jest wzruszającym filmem o nawiązywaniu więzi, budowaniu zaufania, mozolnym procesie wychodzenia z więzienia samotności i poznawaniu rzeczywistości międzyludzkiej przez osobę skazaną na brak dostępu do niej. Skojarzenie z „Zagadką Kaspara Hausera” również wydaje się nieuniknione, gdyż aspiracje twórców sięgają bardzo wysoko. To głęboka, filozoficzna przypowieść o tym, czym są zmysły, myślenie, świadomość.

Janusz Wróblewski, Przebudzenie[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Marii. Kondrat-Media, 2014. [dostęp 2021-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-24)]. (pol.).
  2. Marie Heurtin. diaphana.fr, 2014. [dostęp 2021-01-08]. (fr.).
  3. Łukasz Adamski: „Historia Marii”. Coś więcej niż kino misyjne. To film o istocie człowieczeństwa. Recenzja. wpolityce.pl, 21 października 2016. [dostęp 2021-01-08]. (pol.).
  4. Janusz Wróblewski: Przebudzenie. Recenzja filmu: „Historia Marii”, reż. Jean-Pierre Améris. Polityka, 18.10.2016. [dostęp 2021-01-08]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]