IPS Computer Group – Wikipedia, wolna encyklopedia

IPS Computer Group – założona przez Grzegorza Onichimowskiego firma dystrybuująca zagraniczne gry komputerowe w Polsce.

Onichimowski był pod koniec lat 80. XX wieku redaktorem Bajtka i zauważył rosnące znaczenie komputeryzacji oraz ducha przedsiębiorczości rodzącego się w Polsce i Czechach. Podczas pracy w redakcji poznał Anwara Fancy'ego, który został dystrybutorem sprzętu marki Commodore na Polskę. Onichmowski podjął się obsługi serwisowej sprzętu w Polsce.

W roku 1991 podczas meczu Polska-Turcja w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1992 na Stadionie Legii odbył się pokaz komputerów Commodore. Jednym z uczestników spotkania był Tony King, który poznał Onichimowskiego i namówił go na zajęcie się rynkiem oprogramowania (Kinga wysłały brytyjskie studia, by sprawdził, jak to możliwe, że sprzedaż sprzętu w Polsce jest wysoka, a oprogramowania – praktycznie zerowa).

Onichimowski o wizycie w siedzibie Electronic Arts uzyskał licencję na kopiowanie dyskietek w Polsce. By dodatkowo ograniczyć koszty, w Polsce powstawały instrukcje do gier. Pudełka były wysyłane pocztą z Wielkiej Brytanii. Gotowe gry foliowano (jako jeden z nielicznych produktów w Polsce) przed rozesłaniem do niewielkich sklepów za pośrednictwem hurtowni. Sprzedaż oryginalnych gier opłacała się od początku, mimo wszechobecnego wtedy piractwa – nakłady sięgały nawet 1000 sztuk.

Kolejne wizyty na targach ECTS skutkowały nawiązaniem współpracy dystrybucyjnej z Virgin Games czy Microprose. Intensywny rozwój zahamował wraz z wprowadzeniem nośników CD, gdyż – odwrotnie, niż przy dyskietkach, gdzie IPS rozliczał się ze sprzedaży – tu należało z góry zapłacić za cały zakupiony nakład, zmniejszała się też różnica cen. Dodatkowo, wydawcy zaczynali odczuwać chęć pomijania pośredników i bezpośredniej obecności w Polsce. Firma wprowadziła też serię Kolekcja Klasyki Komputerowej, która była próbą wysondowania przez firmę, czy gracze skłonni są kupić oryginalną grę, nawet, jeśli będzie to produkcja nieco starsza.

W późniejszej fazie istnienia, IPS zajmował się również lokalizacją gier. Pierwszy tytuł w polskiej wersji językowej w ofercie IPS to Syndicate, która sprzedano w nakładzie około 1500 sztuk. Firma miała ambicję lokalizowania każdej produkcji wprowadzanej na polski rynek, jak też (niezrealizowane) plany lokalizacji gier konsolowych na CD.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Marcin Kosman: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych. Warszawa: Open Beta, 2015, s. 71-74. ISBN 978-83-941625-0-4.