Jan Bernasiewicz – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jedna z rzeźb Jana Bernasiewicza w skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Jan Bernasiewicz, "Bernaś" (ur. 1 czerwca 1908 w Jaworzni-Gniewcach, zm. 24 listopada 1984) – rzeźbiarz ludowy, pamiętnikarz.

Urodzony w rodzinie owczarzy nie czuł się związany z uprawą ziemi i wypasem owiec - całkowicie oddał się pasji jaką było rzeźbienie. W sadzie niedaleko ziemianki, w której mieszkał, stworzył ogród rzeźb.

Fragment ogrodu rzeźb Jana Bernasiewicza w skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej

W swojej twórczości porównywany do Nikifora. Nie posiadał żadnego przygotowania teoretycznego, stworzył własny styl i jako prosty człowiek osiągnął zdumiewające rezultaty. Jeszcze za jego życia ogród rzeźb często i tłumnie odwiedzali Niemcy, a także przedstawiciele telewizji, radia i prasy.

Sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych wsi korzystali z umiejętności "Bernasia" w dziedzinie przepowiadanie przyszłości i wróżenia. Po rodzicach posiadł znajomość zielarstwa - umiał dobrać odpowiednie zioła z zależności od zgłaszanych mu dolegliwości.

Bernasiewicz żył i tworzył w rodzinnej wsi. Swoich rzeźb nigdy nie sprzedawał, rzadko też nimi kogoś obdarowywał, dlatego cały zbiór zachował się i nie uległ rozproszeniu.

Rzeźby z ogrodu wraz z zachowanymi zdjęciami i pamiątkami od 1991 roku eksponowane są w skansenie w Tokarni na wystawie stałej zatytułowanej "Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca ogrodu rzeźb". Zachowały się pamiętniki, które spisywał za życia. Opisane są w nich niemal wszystkie stworzone rzeźby.

Twórczość Bernasiewicza opisywała i przedstawiala w wierszach jego żona - Maria Bernasiewicz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]