Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku od 1990 Most im. św. Wojciecha[1], zw. Drewniany most na Nogaciekładka stanowiąca przeprawę nad rzeką Nogat, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Łączy bezpośrednio ul. Wałową i Bulwar im. Macieja Kilarskiego.

Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo

 Polska

Miejscowość

Malbork

Podstawowe dane
Przeszkoda

Nogat

Długość

175 m

Szerokość:
• całkowita


4,1 m

Data budowy

1990

Położenie na mapie Malborka
Mapa konturowa Malborka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku”
Położenie na mapie powiatu malborskiego
Mapa konturowa powiatu malborskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kładka dla pieszych przez rzekę Nogat w Malborku”
Ziemia54°02′30″N 19°01′34″E/54,041667 19,026111

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istniejąca obecnie kładka powstała w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w miejscu dawniejszych kładek dla ruchu pieszego. Pierwsze przeprawy zlokalizowane w sąsiedztwie Zamku w Malborku były konstrukcjami drewnianymi, były to konstrukcje tymczasowe, oparte na łodziach[2][3]. Przeprawy prowadzono od Bramy Mostowej, natomiast późniejsze konstrukcje (przynajmniej od XIX w.) lokalizowano ok. 150 metrów na północ od Bramy Mostowej (na poziomie zamku Niskiego). Mosty łyżwowe w nowym miejscu są uwidaczniane na pocztówkach / rycinach z XIX w. W okresie międzywojennym przeprawa ta była granicą między Niemcami a Wolnym Miastem Gdańsk.

W latach 30. XX w. konstrukcja na łodziach została rozebrana, a w jej miejscu wybudowano zupełnie nową konstrukcję palową z otwieranym przęsłem. Most ten był eksploatowany także po wojnie. W 1968 r. powstała kolejna przeprawa istniejąca do 1990 roku, kiedy to wybudowano obecnie istniejącą kładkę[4].

W roku 2020 została podjęta decyzja o renowacji kładki[3].

Galeria mostu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biuletyn Informacji Publicznej [online], bip.malbork.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  2. Marek Mistewicz, Mosty w delcie Wisły w okresie XVII-wiecznych wojen ze Szwecją, „Drogownictwo”, 7-9/2011, 2011, s. 254-261.
  3. a b https://malbork.naszemiasto.pl/malbork-drewniany-most-na-nogacie-i-kladka-nad-kanalem/ar/c15-7819350
  4. Malbork - Stare przeprawy przez Nogat - stare zdjęcia, mapa [online], eu/Malbork/b74992,Stare_przeprawy_przez_Nogat.html [dostęp 2024-04-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]