Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi
A/493/1 z 22.08.1997
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Cerkiew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymsko-katolicki

Wezwanie

Maria Magdalena

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi”
Ziemia53°42′00,3132″N 17°41′07,6704″E/53,700087 17,685464
Strona internetowa

Kościół św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwirzymskokatolicki kościół parafialny[1] w Nowej Cerkwi, w powiecie chojnickim, w województwie pomorskim.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o parafii w Nowej Cerkwi pojawia się w wykazie danin rzymskich z 1398, a o kościele w dokumentach wizytacyjnych z 1653. W 1744 zbudowano tu drugi (drewniany) kościół, zmodernizowany w 1763. W początku XIX wieku rozpoczęto budowę następnej świątyni (z muru pruskiego). W latach 1911-1913 wybudowano obecny, murowany kościół. Dzwony odlano w 1952 (spiżowy) i 1958 (dwa stalowe). Część wyposażenia pochodzi z obiektów wcześniejszych, m.in. barokowy ołtarz z obrazami z XVIII wieku[2]. W kruchcie tablica pamiątkowa z 55 nazwiskami parafian - ofiar nazizmu, w tym sługi bożego ks. Józefa Mańkowskiego[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele posadzono w 2014 dąb papieski upamiętniający kanonizację Jana Pawła II. Znajdują się tu także groby miejscowych księży:

Architektura budynku[edytuj | edytuj kod]

Powstały kościół to budynek, który wzniesiony jest na planie prostokąta. Od wschodu obiektu znajduje się prezbiterium, które zostało zbudowane na planie połowy ośmioboku, natomiast od zachodu można dostrzec wieżę wtopioną w budynek kościoła do połowy jej grubości. Ta z kolei jest położona na planie kwadratu. Na wieży zauważyć można ośmioboczny hełm oraz ażurową latarnię zwieńczoną iglicą i krzyżem. Kościół zbudowany został na kamiennych fundamentach oraz zaprawie cementowej. Dach jest pokryty dachówką, a kolor budynku jest jasnoszary. Wnętrze budynku zdobione zostało polichromiami figuralnymi i roślinnymi. Kościół jest zapisany w rejestrze zabytków od 1997[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Diecezja Pelplińska, Parafia św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi k. Chojnic. [dostęp 2016-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-08)].
  2. Nasze Miasto. Pomorskie, Parafia pw. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi
  3. a b napisy na tablicach in situ
  4. Bolesław Dullek, Parafia św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwi - zarys dziejów, „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce. Historia”, 2016 [dostęp 2022-03-16].