Kościół Chrześcijański w Duchu Prawdy i Pokoju – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Chrześcijański w Duchu Prawdy i Pokoju
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Antytrynitaryzm
Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

ks. Antoni Adamczyk
Starszy Kapłan

Zasięg geograficzny

 Polska

Kościół Chrześcijański w Duchu Prawdy i Pokoju – Kościół chrześcijański prawnie działający na terenie Polski. Od 1991 roku wydaje pismo chrześcijańskie pt. „Duch Prawdy i Pokoju”, w którym są zamieszczane artykuły z życia Kościoła i wykładnie tekstów biblijnych[2]. Liderem Kościoła jest Antoni Adamczyk. Centrala Kościoła Chrześcijańskiego w Duchu Prawdy i Pokoju w Rybniku ul. Piasta 9/1[3].

W 2016 roku Kościół liczył 184 wiernych[1]. Należeli oni do kościoła centralnego w Rybniku i dwóch kościołów lokalnych w Warszawie i Żyrardowie[2].

Historia i ustrój[edytuj | edytuj kod]

W 1975 roku pod wpływem natchnienia zakonnika bonifratrów Antoniego Adamczyka, zawiązała się grupa wiernych, która rozpoczęła wnoszenie nabożnych modlitw o głębokie zrozumienie prawd objawionych przez Ducha Świętego w Piśmie Świętym i o zachowanie pokoju w kraju i na świecie. Od 21 stycznia 1991 roku Kościół Chrześcijański w Duchu Prawdy i Pokoju posiada osobowość prawną zgodnie z obowiązującymi przepisami jest wpisany do Rejestru Kościołów w dziale A pod numerem 56 prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji[3].

Kościół Chrześcijański w Duchu Prawdy i Pokoju jest kościołem pokoju, powołanym przez Boga Jahwe do uciszenia „burzy ludzkich serc” – w czasach ostatecznych. Wierni Kościoła nie wierzą w Trójcę Świętą, uznają za ważny wyłącznie chrzest przyjęty w wieku świadomym. Uznaje się, że Maria jest Matką Jezusa Chrystusa – Zbawiciela Świata a nie Matką Ojca Boga Jahwe (Matką Bożą). Wierni kultywują spowiedź ogólną tylko przed Bogiem Jahwe. Kalendarz liturgiczny Kościoła zakłada tylko czczenie następujących świąt: Pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa, Pamiątki Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Pamiątki Zesłania Ducha Świętego, ponadto świętuje się pierwszy dzień tygodnia – niedzielę.

W Kościele Chrześcijańskim w Duchu Prawdy i Pokoju występują następujące stopnie stanu duchownego:

  • Kaznodzieja (kzn.);
  • Diakon (dk.);
  • Kapłan (kapł.);
  • Starszy Kapłan (s.kapł.).

Każdy duchowny w Kościele ma prawo do ubierania i noszenia habitu koloru czarnego, zapinanego na 7 guzików (symbolizują dary Ducha Świętego) i przepasanego niebieską szarfą z frędzlami zwisającą po prawej stronie. Podczas Wieczerzy Pańskiej i innych nabożeństw duchowni używają również stroju uzupełniającego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Dominik Rozkrut i inni, Rocznik statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2017, t. LXXVII, Warszawa: GUS, 2016, s. 194, 195, ISSN 1506-0632.
  2. a b Paweł Ciecieląg, dr Mikołaj Haponiuk, Olga Lewandowska, Małgorzata Krzysztofik: Wyznania religijne. Stowarzyszenia narodowościowe i etniczne w Polsce 2009-2011. Warszawa: GUS, 2013, s. 92, 93. ISBN 978-83-7027-519-8.
  3. a b Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. mswia.gov.pl. [dostęp 2015-09-04].