Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C8H5Cl3O3

Masa molowa

255,48 g/mol

Wygląd

biała krystaliczna substancja

Identyfikacja
Numer CAS

93-76-5

PubChem

1480

Podobne związki
Podobne związki

Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

2,4,5-T (kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy) – organiczny związek chemiczny stosowany jako fitotoksyczny bojowy środek trujący. Jest etatowym środkiem trującym armii USA. Stosowany w wojnie wietnamskiej. Określany przez żołnierzy amerykańskich "mordercą buszu" – bush-killer.

Właściwości chemiczne[edytuj | edytuj kod]

2,4,5-T trudno rozpuszcza się w wodzie (rozpuszczalność – 238 mg/kg przy 30 °C), łatwo w alkoholu, eterze, acetonie. Sole metali alkalicznych dobrze rozpuszczają się w wodzie.

Działanie toksyczne[edytuj | edytuj kod]

2,4,5-T może być stosowany w postaci czystej lub w mieszaninach z innymi fitotoksycznymi bojowymi środkami trującymi. Jest składnikiem mieszanki czerwonej i pomarańczowej. Może być używany w postaci emulsji lub roztworów. Zalicza się go do defoliantów. Powoduje zbyt szybki rozwój roślin, co prowadzi do ich obumierania. Działa na rośliny jednoroczne i wieloletnie (zarówno młode jak i rozwinięte). Jest wchłaniany przez liście, łodygi, system korzeniowy. Utrzymuje się w glebie przez okres od 2 do 15 tygodni. Do niszczenia lasów w Wietnamie był stosowany w ilościach rzędu 3,5 kg/ha.

Jest szkodliwy dla ludzi. Powoduje m.in. spadek przeżywalności przy urodzeniu. Dawka referencyjna dla chronicznego narażenia doustnego (według IRIS[2]) – 10-2 mg/kg*dzień. Przy krótkim kontakcie powoduje zaczerwienienie i ból oczu, senność, a także ból głowy, nudności

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy, [w:] Classification and Labelling Inventory, Europejska Agencja Chemikaliów [dostęp 2017-05-10] (ang.).
  2. Integrated Risk Information System

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]