Michael Pinder – Wikipedia, wolna encyklopedia

Michael Pinder
Ilustracja
Mike Pinder (1970)
Imię i nazwisko

Michael Thomas Pinder

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1941
Erdington, Anglia

Data śmierci

24 kwietnia 2024

Instrumenty

fortepian
melotron
gitara
śpiew

Gatunki

Rock

Zawód

muzyk

Aktywność

19641978
1994 – nadal

Powiązania

The Moody Blues
Riot and the Rebels
Krew Cats

Strona internetowa

Michael Thomas „Mike” Pinder (ur. 27 grudnia 1941 w Erdington, zm. 24 kwietnia 2024[1]) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako klawiszowiec i wokalista zespołu The Moody Blues.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pinder urodził się w Erdington w rodzinie Berta i Gladys Pinder. Na przełomie lat 50. i 60. grał w rockowym zespole „El Riot and the Rebels”, gdzie poznał przyszłych kolegów z The Moody BluesRaya Thomasa i Johna Lodge’a. Później Pinder i Thomas grali razem w zespole „Krew Cats”, który nie odniósł większych sukcesów.

Mniej więcej w tym czasie Pinder został zatrudniony w firmie Streetly Electronics, produkującej melotrony.

The Moody Blues[edytuj | edytuj kod]

Pinder, Thomas oraz Denny Laine, Clint Warwick i Graeme Edge założyli The Moody Blues w 1964 r. Po wydaniu singla „Go Now” w 1965 r. Pinder nabył melotron firmy Streetly, którego używał podczas wielu następnych nagrań zespołu, począwszy od singla „Love and Beauty”. Zainteresował melotronem Beatlesów, którzy wykorzystali go w nagraniu „Strawberry Fields Forever[2].

Pinder był jednym z pierwszych muzyków, którzy grali na melotronie podczas koncertów. Melotron był łatwo się psującym instrumentem. Podczas pierwszego koncertu zespołu w USA tył melotronu otworzył się, co spowodowało wypadnięcie taśmy magnetycznej. Pinder natychmiast wziął się za naprawę i doprowadził instrument do porządku w 20 minut. W międzyczasie publiczność oglądała kreskówki z Królikiem Bugsem.

Zespół The Moody Blues zawiesił działalność w 1974 r., a Pinder przeniósł się do Kalifornii. W 1976 r. wydał solowym album The Promise. W 1977 r. zespół ponownie się zebrał. Pinder brał udział w nagraniach (album Octave), jednak odmówił wzięcia udziału w trasie i w 1979 r. definitywnie opuścił zespół.

Pinder został następnie konsultantem w firmie Atari (zajmującej się wtedy syntezatorami muzycznymi), ponownie się ożenił, założył rodzinę i zamieszkał w Grass Valley w Kalifornii. Do połowy lat 90. nie był aktywny muzycznie. W 1994 r. wydał swój drugi album Among the Stars, który odniósł ograniczony sukces. Rok później ukazał się kolejny album A Planet With One Mind (1995).

Pracował w studiu nagraniowym nad projektami zarówno swoimi, jak i cudzymi, pomagając nowym artystom. Zorganizował konkurs dla autorów tekstów piosenek na stronie Songwars[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Miał trzech synów, wszyscy są muzykami.

Najstarszy syn – Daniel jest konsultantem i edytorem muzyki filmowej. Pracował między innymi przy Piratach z Karaibów i Kodzie da Vinci. Pozostali dwaj synowie: Matt i Michael Lee występują jako The Pinder Brothers.

Zmarł 24 kwietnia 2024 w swoim domu w Kalifornii, w otoczeniu rodziny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Best Classic Bands Contributors, Mike Pinder, Moody Blues' Founding Member and Innovative Mellotron Player, Dies [online], Best Classic Bands, 25 kwietnia 2024 [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  2. Mikepinder.com. mikepinder.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-07)]..
  3. Songwars.net. songwars.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-11)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]