Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022
2022 EHF European Men’s Handball Championship
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2020 2024 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator EHF
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Węgry
 Słowacja
Otwarcie 13 stycznia 2022
Zamknięcie (finał) 6 lutego 2022
Liczba drużyn 24 (z 1 konfederacji)
Liczba hal 5 (w 5 miastach)
Statystyki turnieju
Liczba meczów 45
Liczba bramek 2505 (55,67 na mecz)

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 – piętnaste mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw kontynentu organizowany przez EHF, mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w Europie. Odbywa się w dniach od 13 do 30 stycznia 2022 roku na Węgrzech i Słowacji. W turnieju biorą udział dwadzieścia cztery zespoły.

Wybór organizatora[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2017 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej ustaliła ramy czasowe wyboru organizatora – zgodnie z nim do 1 maja 2017 roku przyjmowane były wstępne zainteresowania organizacją mistrzostw, ostateczny termin składania oficjalnych aplikacji upływał 1 listopada 2017 roku, zaś decyzja, po przeprowadzonych inspekcjach i zatwierdzeniu kandydatur przez Zarząd EHF, miała zostać podjęta na kongresie tej organizacji w Glasgow w czerwcu 2018 roku[1][2][3][4]. W wyznaczonym terminie wpłynęło sześć propozycji – dwie kandydatury pojedynczych państw i cztery wspólne[3], a oficjalne aplikacje złożyły Węgry wraz ze Słowacją, Dania wraz ze Szwajcarią oraz Belgia wraz z Francją i Hiszpanią[5][6]. Organizacja turnieju została przyznana wspólnej kandydaturze węgiersko-słowackiej, która została uznana za lepszą od potrójnej zachodnioeuropejskiej propozycji, Duńczycy i Szwajcarzy wycofali się bowiem przed głosowaniem[7][8].

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie spotkania mistrzostw planowano rozgrywać również w hali Veszprém[9], została ona jednak zastąpiona przez nowo budowaną arenę w Budapeszcie[10][11].

Budapeszt Segedyn Debreczyn
MVM Dome Pick Aréna Főnix Aréna
Pojemność: 20 022 Pojemność: 8143 Pojemność: 6500
Budapesti Multifunkcionális Sportcsarnok 2021.12.18.jpg Pick Aréna 3.JPG Főnix3seed.jpg
Bratysława
Zimný štadión Ondreja Nepelu
Pojemność: 10 050
Ondrej nepela arena 2019 1.jpg
Koszyce
Steel Aréna
Pojemność: 8350
Steel Aréna Košice 2 (SVK).jpg

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Początkowo te mistrzostwa miały być pierwszymi rozegranymi w obsadzie rozszerzonej do dwudziestu czterech zespołów[12], jednakże zmianę tę przeprowadzono już w edycji 2020[13][14]. Logo zawodów zostało zaprezentowane w styczniu 2020 roku[15], natomiast sprzedaż biletów została rozpoczęta rok później[16]. Także w połowie stycznia 2021 roku opublikowano ramowy harmonogram rozgrywek uwzględniający dodatkowe dni wolne[17][18].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Data kwalifikacji Mistrzostwa Europy 2020 Ilość udziałów w Mistrzostwach Europy (lata w których reprezentacja brała udział) Najlepszy wynik
 Węgry Gospodarz 20 czerwca 2018 9. miejsce 12 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) 6. miejsce (1998)
 Słowacja Gospodarz 20 czerwca 2018 3 (2006, 2008, 2012) 16. miejsce (2006, 2008, 2012)
 Hiszpania Mistrz Europy 2020 24 stycznia 2020 1. miejsce 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) Mistrzostwo (2018, 2020)
 Chorwacja Wicemistrz Europy 2020 24 stycznia 2020 2. miejsce 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) 2. miejsce (2008, 2010, 2020)
 Niemcy Awans z 2. grupy eliminacyjnej 10 stycznia 2021 5. miejsce 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020) Mistrzostwo (2004, 2016)
 Serbia Awans z 1. grupy eliminacynjnej 8 lutego 2021 20. miejsce 6 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) 2. miejsce (2012)
 Szwecja Awans z 8. grupy eliminacynjnej 28 kwietnia 2021 7. miejsce 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) Mistrzostwo (1994, 1998, 2000, 2002)
 Rosja Awans z 3. grupy eliminacynjnej 28 kwietnia 2021 22. miejsce 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2020) Mistrzostwo (1996)
 Macedonia Północna Awans z 7. grupy eliminacynjnej 28 kwietnia 2021 15. miejsce 6 (1998, 2012, 2014, 2006, 2010, 2020) 5. miejsce (2012)
 Dania Awans z 7. grupy eliminacynjnej 28 kwietnia 2021 13. miejsce 13 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) Mistrzostwo (2008, 2012)
 Francja Awans z 1. grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 14. miejsce 14 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) Mistrzostwo (2006, 2010, 2014)
 Norwegia Awans z 6. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 3. miejsce 9 (2000, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) 3. miejsce (2020)
 Islandia Awans z 4. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 11. miejsce 11 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, 2020) 3. miejsce (2010)
 Portugalia Awans z 4. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 6. miejsce 6 (1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2020) 6. miejsce (2020)
 Białoruś Awans z 6. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 10. miejsce 6 (1994, 2008, 2014, 2016, 2018, 2020) 8. miejsce (1994)
 Słowenia Awans z 5. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 4. miejsce 12 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020) 2. miejsce (2004)
 Holandia Awans z 5. Grupy eliminacynjnej 29 kwietnia 2021 17. miejcse 1 (2020) runda wstępna (2020)
 Austria Awans z 2. Grupy eliminacynjnej 2 maja 2021 8. miejcse 4 (2010, 2014, 2018, 2020) faza grupowa (2018)
 Czechy Awans z 3. Grupy eliminacynjnej 2 maja 2021 12. miejsce 10 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018, 2020) 5. miejsce (2018)
 Czarnogóra Awans z 8. Grupy eliminacynjnej 2 maja 2021 18. miejcse 5 (2008, 2014, 2006, 2018, 2020) 12. miejcse (2008)
 Bośnia i Hercegowina Ranking drużyn z trzeciego miejsca 2 maja 2021 23. miejsce 1 (2020) runda wstępna (2020)
 Polska Ranking drużyn z trzeciego miejsca 2 maja 2021 21. miejsce 9 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2020) 4. miejsce (2010)
 Ukraina Ranking drużyn z trzeciego miejsca 2 maja 2021 19. miejsce 6 (2000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2020) 11. miejsce (2002)
 Litwa Ranking drużyn z trzeciego miejsca 2 maja 2021 1 (1998) runda wstępna (1998)

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze w trakcie trwania eliminacji organizatory ogłosili procedurę losowania grup turnieju głównego, zastrzegając sobie prawo do rozstawienia po jednej drużyny w każdej z grup. Losowanie grup zostało zaplanowane na 6 maja 2021 roku w Budapeszt.

Koszyk 1
 Hiszpania
 Chorwacja
 Norwegia
 Słowenia
 Niemcy
 Portugalia
Koszyk 2
 Szwecja
 Węgry
 Rosja
 Dania
 Serbia
 Austria
Koszyk 3
 Słowacja
 Białoruś
 Islandia
 Czechy
 Francja
 Macedonia Północna
Koszyk 4
 Holandia
 Czarnogóra
 Ukraina
 Polska
 Bośnia i Hercegowina
 Litwa

Składy[edytuj | edytuj kod]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

W połowie września 2021 roku ustalono, że z uwagi na rozszerzenie mistrzostw zwiększona zostanie także liczba par sędziowskich do osiemnastu w fazie wstępnej; część z nich opuści po niej turniej, a na ich miejsce zostaną przydzielone inne, choć w mniejszej liczbie. 10 stycznia 2022 powołano kolejne dwie pary sędziowskie: francuską oraz norweską[19].

Faza wstępna[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Dania 3 3 0 0 95 65 +30 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Czarnogóra 3 2 0 1 82 86 -4 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Słowenia 3 1 0 2 82 92 -10 2
4.  Macedonia Północna 3 0 0 3 70 86 -16 0
13 stycznia 2022
18:00

Słowenia 

27–25

 Macedonia Północna

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Austria Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic
Widzów: 2034
Jure Dolenec Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(13–10)
raport
8 Bramka Cwetan Kuzmanoski
Kara
13 stycznia 2022
20:30

Dania 

30–21

 Czarnogóra

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Rumunia Bogdan Stark, Romeo Ştefan
Widzów: 2142
Mikkel Hansen Bramka 10
Kara
(18–10)
raport
7 Bramka Branko Vujović
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Macedonia Północna 

24–28

 Czarnogóra

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Litwa Mindaugas Gatelis, Vaidas Mažeika
Widzów: 2625
Martin Wełkowski Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(16–17)
raport
6 Bramka Miloš Vujović
6 Bramka Božo Anđelić
Kara 3ׯółta kartka
15 stycznia 2022
20:30

Słowenia 

23–34

 Dania

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 3812
Borut Mačkovšek Bramka 6
Kara
(14–16)
raport
8 Bramka Mikkel Hansen
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Czarnogóra 

33–32

 Słowenia

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 1203
Branko Vujović Bramka 9
Kara 1×Czerwona kartka
(16–19)
raport
6 Bramka Jure Dolenec
6 Bramka Tilen Kodrin
Kara 1ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Macedonia Północna 

21–31

 Dania

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 1561
Żarko Peszewski Bramka 6
Kara
(11–15)
raport
9 Bramka Niclas Kirkeløkke
Kara 1ׯółta kartka


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Islandia 3 3 0 0 88 82 +6 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Holandia 3 2 0 1 91 88 +3 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Węgry 3 1 0 2 89 92 -3 2
4.  Portugalia 3 0 0 3 85 91 -6 0
13 stycznia 2022
20:30

Węgry 

28–31

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 20 022
Máté Lékai Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(10–13)
raport
11 Bramka Kay Smits
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

14 stycznia 2022
20:30

Portugalia 

24–28

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 6205
Victor Iturriza Bramka 4
Rui Silva Bramka 4
Kara 2ׯółta kartka
(10–14)
raport
5 Bramka Sigvaldi Guðjónsson
Kara 1ׯółta kartka

16 stycznia 2022
18:00

Portugalia 

30–31

 Węgry

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 20 022
Miguel Martins Bramka 5
Rui Silva Bramka 5
António Areia Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(15–14)
raport
8 Bramka Dominik Máthé
Kara
16 stycznia 2022
20:30

Islandia 

29–28

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Austria Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic
Widzów: 14 587
Sigvaldi Guðjónsson Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(15–13)
raport
13 Bramka Kay Smits
Kara

18 stycznia 2022
18:00

Islandia 

31–30

 Węgry

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 20 022
Bjarki Már Elísson Bramka 9
Kara 1×Czerwona kartka
(17–17)
raport
6 Bramka Bence Bánhidi
Kara 2ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
18 stycznia 2022
20:30

Holandia 

32–31

 Portugalia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Widzów: 11 287
Kay Smits Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(17–13)
raport
7 Bramka Victor Iturriza
Kara 1ׯółta kartka


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Francja 3 3 0 0 92 70 +22 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Chorwacja 3 2 0 1 83 72 +11 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Serbia 3 1 0 2 76 75 +1 2
4.  Ukraina 3 0 0 3 71 105 -34 0
13 stycznia 2022
18:00

Serbia 

31–23

 Ukraina

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Lazar Kukić Bramka 7
Kara 1ׯółta kartka
(17–11)
raport
6 Bramka Dmytro Horiha
Kara 1ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Chorwacja 

22–27

 Francja

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Ivan Čupić Bramka 6
Kara 2ׯółta kartka 1×Niebieska kartka
(11–13)
raport
7 Bramka Hugo Descat
Kara 2ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Francja 

36–23

 Ukraina

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 8143
Dylan Nahi Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(17–11)
raport
7 Bramka Dmytro Horiha
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
15 stycznia 2022
20:30

Chorwacja 

23–20

 Serbia

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 8143
Ivan Čupić Bramka 6
Ivan Martinović Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(11–9)
raport
5 Bramka Bogdan Radivojević
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Ukraina 

25–38

 Chorwacja

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Rumunia Bogdan Stark, Romeo Ştefan
Widzów: 4038
Dmytro Artemenko Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(13–18)
raport
7 Bramka Ivan Martinović
7 Bramka Marin Šipić
Kara 1ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Francja 

29–25

 Serbia

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Litwa Vaidas Mažeika, Mindaugas Gatelis
Widzów: 4038
Kentin Mahé Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(16–7)
raport
7 Bramka Bogdan Radivojević
Kara 2ׯółta kartka


Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Niemcy 3 3 0 0 97 81 +16 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Polska 3 2 0 1 88 81 +7 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Białoruś 3 1 0 2 78 88 -10 2
4.  Austria 3 0 0 3 86 99 -13 0
14 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

33–29

 Białoruś

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1271
Kai Häfner Bramka 8
Marcel Schiller Bramka 8
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(17–18)
raport
7 Bramka Uładzisłau Kulesz
7 Bramka Mikita Wajłupau
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
14 stycznia 2022
20:30

Austria 

31–36

 Polska

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 1530
Sebastian Frimmel Bramka 8
Kara
(14–17)
raport
9 Bramka Arkadiusz Moryto
Kara 1×Czerwona kartka

16 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

34–29

 Austria

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Chorwacja Matija Gubica, Boris Milošević
Widzów: 1485
Timo Kastening Bramka 9
Kara
(15–16)
raport
9 Bramka Sebastian Frimmel
Kara
16 stycznia 2022
20:30

Białoruś 

20–29

 Polska

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 2500
Mikita Wajłupau Bramka 5
Kara 1×Czerwona kartka
(11–14)
raport
7 Bramka Przemysław Krajewski
Kara 1ׯółta kartka

18 stycznia 2022
18:00

Polska 

23–30

 Niemcy

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 1076
Arkadiusz Moryto Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(12–15)
raport
9 Bramka Christoph Steinert
Kara 1ׯółta kartka
18 stycznia 2022
20:30

Białoruś 

29–26

 Austria

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 835
Mikita Wajłupau Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(16–16)
raport
7 Bramka Janko Božović
Kara 1ׯółta kartka


Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Hiszpania 3 3 0 0 88 78 +10 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Szwecja 3 1 1 1 85 77 +8 3 Awans do fazy zasadniczej
3.  Czechy 3 1 1 1 80 74 +6 3
4.  Bośnia i Hercegowina 3 0 0 3 61 85 -24 0
13 stycznia 2022
18:00

Hiszpania 

28–26

 Czechy

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1173
Eduardo Gurbindo Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(14–11)
raport
6 Bramka Jakub Hrstka
Kara 2ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Szwecja 

30–18

 Bośnia i Hercegowina

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Węgry Ádám Bíró, Olivér Kiss
Widzów: 1268
Hampus Wanne Bramka 6
Kara
(17–11)
raport
4 Bramka Senjamin Burić
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Czechy 

27–19

 Bośnia i Hercegowina

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 1994
Matěj Klíma Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(12–9)
raport
5 Bramka Dino Hamidović
Kara 1ׯółta kartka
15 stycznia 2022
20:30

Hiszpania 

32–28

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 2159
Ángel Fernández Pérez Bramka 8
Kara
(17–14)
raport
8 Bramka Hampus Wanne
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Bośnia i Hercegowina 

24–28

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Ivan Karačić Bramka 6
Kara
(14–12)
raport
7 Bramka Agustín Casado
Kara 2ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Czechy 

27–27

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Chorwacja Matija Gubica, Boris Milošević
Widzów: 1368
Tomáš Piroch Bramka 6
Tomáš Babák Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(11–12)
raport
5 Bramka Hampus Wanne
5 Bramka Lukas Sandell
Kara 1ׯółta kartka


Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Rosja 3 3 0 0 88 76 +12 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Norwegia 3 2 0 1 92 77 +15 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Słowacja 3 1 0 2 83 97 -14 2
4.  Litwa 3 0 0 3 82 95 -13 0
13 stycznia 2022
18:00

Rosja 

29–27

 Litwa

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Islandia Jónas Elíasson, Anton Pálsson
Widzów: 902
Siergiej Kosorotow Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(14–9)
raport
5 Bramka Aidenas Malašinskas
Kara 1ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Norwegia 

35–25

 Słowacja

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 1568
Erik Toft Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(15–11)
raport
6 Bramka Tomáš Urban
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Słowacja 

31–26

 Litwa

Steel Aréna Koszyce
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 1504
Tomáš Urban Bramka 7
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(15–8)
raport
8 Bramka Aidenas Malašinskas
Kara
15 stycznia 2022
20:30

Norwegia 

22–23

 Rosja

Steel Aréna Koszyce
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1967
Sebastian Barthold Bramka 7
Kara 3ׯółta kartka
(12–14)
raport
7 Bramka Dmitrij Żytnikow
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Słowacja 

27–36

 Rosja

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 1290
Jakub Prokop Bramka 8
Kara
(9–19)
raport
7 Bramka Siergiej Kosorotow
17 stycznia 2022
20:30

Litwa 

29–35

 Norwegia

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Węgry Ádám Bíró, Olivér Kiss
Widzów: 1705
Aidenas Malašinskas Bramka 8
Kara
(16–18)
raport
7 Bramka Sander Sagosen
7 Bramka Sebastian Barthold
Kara


Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Francja 2 2 0 0 61 46 +15 4 Mecze o miejsca 1–4
2.  Dania 2 2 0 0 58 45 +13 4 Mecze o miejsca 1–4
3.  Czarnogóra 2 1 0 1 53 56 -3 2 Mecz o miejsca 5–6
4.  Islandia 2 1 0 1 53 56 -3 2
5.  Holandia 2 0 0 2 52 63 -11 0
6.  Chorwacja 2 0 0 2 48 59 -11 0
20 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

32–26

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Widzów: 5037
Branko Vujović Bramka 7
Miloš Vujović Bramka 7
Kara
(15–9)
raport
7 Bramka Ivan Čupić
Kara
20 stycznia 2022
18:00

Francja 

34–24

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 5055
Aymeric Minne Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(15–12)
raport
4 Bramka Kay Smits
4 Bramka Dani Baijens
Kara 1ׯółta kartka
20 stycznia 2022
20:30

Dania 

28–24

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 5060
Mathias Gidsel Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(17–14)
raport
8 Bramka Ómar Ingi Magnússon
Kara 1ׯółta kartka

22 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný

raport
22 stycznia 2022
18:00

Francja 

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski

raport
22 stycznia 2022
20:30

Dania 

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García

raport

24 stycznia 2022
15:30

Islandia 

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt

raport
24 stycznia 2022
18:00

Dania 

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt

raport
24 stycznia 2022
20:30

Czarnogóra 

 Francja

MVM Dome, Budapeszt

raport

26 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt

raport
26 stycznia 2022
18:00

Holandia 

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt

raport
26 stycznia 2022
20:30

Dania 

 Francja

MVM Dome, Budapeszt

raport


Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/−
1.  Hiszpania 3 3 0 0 87 76 +11 6 Mecze o miejsca 1–4
2.  Norwegia 3 2 0 1 92 77 +15 4 Mecze o miejsca 1–4
3.  Szwecja 3 2 0 1 85 73 +12 4 Mecz o miejsca 5–6
4.  Niemcy 3 1 0 2 76 80 -4 2
5.  Rosja 3 1 0 2 71 77 -6 2
6.  Polska 3 0 0 3 72 100 -28 0
20 stycznia 2022
15:30

Rosja 

23–29

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1667
Aleksandr Jermakow Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(13–16)
raport
9 Bramka Hampus Wanne
Kara
20 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

23–29

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 1683
Johannes Golla Bramka 4
Patrick Zieker Bramka 4
Kara
(12–14)
raport
6 Bramka Jorge Maqueda
20 stycznia 2022
20:30

Polska 

31–42

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 1682
Arkadiusz Moryto Bramka 10
Kara 1ׯółta kartka
(15–21)
raport
10 Bramka Sebastian Barthold
Kara 1ׯółta kartka

21 stycznia 2022
15:30

Rosja 

25–26

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 2021
Dmitrij Santałow Bramka 6
Kara
(11–12)
raport
7 Bramka Agustín Casado
21 stycznia 2022
18:00

Polska 

18–28

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 2021
Arkadiusz Moryto Bramka 5
Przemysław Krajewski Bramka 5
Kara
(6–14)
raport
4 Bramka Emil Mellegard
4 Bramka Hampus Wanne
4 Bramka Fredric Pettersson
Kara 1ׯółta kartka
21 stycznia 2022
20:30

Niemcy 

23–28

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Johannes Golla Bramka 4
Kara 1ׯółta kartka
(12–14)
raport
7 Bramka Erik Thorsteinsen Toft
Kara

23 stycznia 2022
15:30

Polska 

 Rosja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport
23 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport
23 stycznia 2022
20:30

Hiszpania 

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport

25 stycznia 2022
15:30

Polska 

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport
25 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

 Rosja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport
25 stycznia 2022
20:30

Szwecja 

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

raport


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2022
15:30

I3

II3

MVM Dome, Budapeszt


Mecz o miejsca 1–4[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2022
18:00

I1

II2

MVM Dome, Budapeszt
28 stycznia 2022
20:30

II1

I2

MVM Dome, Budapeszt


Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

30 stycznia 2022
15:30

LSF1

LSF2

MVM Dome, Budapeszt


Finały[edytuj | edytuj kod]

30 stycznia 2022
18:00

WSF1

WSF2

MVM Dome, Budapeszt


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Uwagi
Gold medal europe.svg awans: MŚ 2023
Silver medal europe.svg awans: MŚ 2023
Bronze medal europe.svg awans: MŚ 2023
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.  Czechy
14.  Serbia
15.  Węgry
16.  Słowenia
17.  Białoruś
18.  Słowacja
19.  Portugalia
20.  Austria
21.  Litwa
22.  Macedonia Północna
23.  Bośnia i Hercegowina
24.  Ukraina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EHF Executive Committee meeting held in Austria (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-27)].
  2. EHF Competitions Commission (Meeting no. 03 of the period 2016 – 2020) (ang.). handball.no. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-11)].
  3. a b Beyond 2020: EHF details bidding process for EHF EUROs 2022/24 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-11)].
  4. EHF EURO meeting for Executive Committee (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-30)].
  5. EHF EUROs beyond 2020 – seven bids from across Europe (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2017-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-13)].
  6. EHF EUROs bids for 2022/24 now available online (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-15)].
  7. EHF Congress final day round-up (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  8. Hungary and Slovakia to host Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  9. Organisers take first step towards Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-29)].
  10. Executive Committee gathers in Belgrade for first meeting in 2019/20 season (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-26)].
  11. EHF EURO 2022 in good company in state-of-the-art arenas (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-17)].
  12. The EHF EURO is set to become even more European (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)].
  13. Unanimous: Men’s EHF EURO to be expanded to 24 teams (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)].
  14. Men’s EHF EURO 2020 bigger and larger than ever before (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  15. Men’s EHF EURO 2022 logo unveiled (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-25)].
  16. TICKETS GO ON SALE FOR MEN’S EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-15)].
  17. EXTRA REST DAYS CONFIRMED AT MEN’S EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-13)].
  18. Playing Schedule for 24 Teams (15 Playing Days, 18 Days, 65 Matches) (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)].
  19. Two additional referee pairs nominated (ang.). ehfeuro.eurohandball.com, 2022-01-10. [dostęp 2022-01-11].