Nancy Spungen – Wikipedia, wolna encyklopedia

Nancy Laura Spungen (ur. 27 lutego 1958 w Filadelfii[1], zm. 13 października 1978 w Nowym Jorku[1]) – amerykańska groupie pochodzenia żydowskiego[2], najbardziej znana jako dziewczyna Sida Viciousa, basisty punkrockowego zespołu Sex Pistols.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1958 roku na przedmieściach Filadelfii[1]. W wieku 11 lat u Nancy zdiagnozowano schizofrenię[1]. W 1975 roku 17-letnia wówczas Nancy porzuciła Uniwersytet Kolorado i przeniosła się do Nowego Jorku. Brała wtedy narkotyki i sypiała z muzykami[1]. Początkowo podążała między innymi za amerykańskimi zespołami: New York Dolls, Ramones, Aerosmith i The Heartbreakers w trakcie Ich tras koncertowych[3][1].

Sid i Nancy[edytuj | edytuj kod]

Sid i Nancy poznali się w Londynie, dokąd Nancy wybrała się za zespołem The Heartbreakers[1]. Przebywając w Londynie postawiła sobie cel - „przespać się z Sex Pistols”[3]. Początkowo chciała nawiązać kontakt z frontmanem zespołu Johnnym Rottenem, ale kiedy ten nie okazał jej zainteresowania, nawiązała bliższą znajomość z Sidem[3]. Krótko potem zamieszkali razem. Ich związek był szeroko komentowany w brytyjskich mediach i wzbudzał wiele emocji wśród fanów zespołu[3]. Pod wpływem Nancy, Sid zaczynał coraz bardziej oddalać się od pozostałych członków kapeli[3].

Toksyczny związek Sida i Nancy przepełniony był narkotykowymi ekscesami, przemocą i ciągłymi kłótniami[3]. Za sprawą Nancy, Sid popadł w uzależnienie od heroiny, co miało negatywny wpływ na jakość koncertów zespołu[3].

W roku 1978 Sex Pistols pojechali na ostatnią trasę koncertową do USA. Ostatecznie kryzys w zespole doprowadził do zawieszenia działalności Sex Pistols. 18 stycznia 1978 Johnny Rotten w wywiadzie dla amerykańskiej prasy ogłosił koniec działalności zespołu[3].

W sierpniu 1978 para wprowadziła się do Hotelu Chelsea, w którym zatrzymywały się gwiazdy muzyki: Bob Dylan, Patti Smith, Janis Joplin i Jimi Hendrix.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

12 października 1978 około godz. 10.30 Nancy została znaleziona martwa w łazience nowojorskiego hotelu Chelsea[3]. Obsługę hotelową zawiadomił odurzony narkotykami Sid Vicious. Wkrótce na miejsce zdarzenia przybyli lekarze i policja. Ciało Nancy Spungen znaleziono na podłodze w łazience pokoju numer 100[1]. Według świadka, który widział moment zatrzymania Sida przez funkcjonariuszy, partner Nancy był zszokowany tym co się stało, jednakże miał przyznać się do zbrodni mówiąc policjantom: „Zabiłem ją. Nie potrafię bez niej żyć”[3]. Wkrótce Sid został przewieziony do więzienia. W trakcie przesłuchań wielokrotnie zmieniał wersje zdarzeń: czasem twierdził, że to on dźgnął Nancy, potem utrzymywał, że nadziała się na nóż[3]. Później zaprzeczał swoim wcześniejszym zeznaniom mówiąc, że nic nie pamięta, bo był wtedy odurzony narkotykami[3]. 16 października 1978 Sid Vicious wyszedł z aresztu za kaucją wpłaconą przez byłego menadżera Sex Pistoles - Malcolma McLarena. Kaucja wynosiła 50 tys. dolarów.

Sekcja zwłok, wykazała, że ​​Nancy Spungen zmarła z powodu krwotoku zewnętrznego i wewnętrznego spowodowanego szerokim na 1 cal nacięciem w podbrzuszu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Nancy Spungen. Poświęciła życie, by wkurzać innych [online], Kafeteria.pl [dostęp 2022-09-01] (pol.).
  2. Sid Vicious: Matka podała mu zabójczą dawkę heroiny - Muzyka w INTERIA.PL [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2022-09-01] (pol.).
  3. a b c d e f g h i j k l Tajemnica pokoju numer 100 - Wiadomości [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 2022-09-01].
  4. Not So Lonesome Death of Nancy Spungen [online], BardachReports [dostęp 2022-09-01] (ang.).