Oleg Pieszkow – Wikipedia, wolna encyklopedia

Oleg Pieszkow
Олег Пешков
ilustracja
podpułkownik podpułkownik
Pełne imię i nazwisko

Oleg Anatoljewicz Pieszkow

Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1970
Kosicha

Data śmierci

24 listopada 2015

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojskowe Siły Powietrzne
Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej

Główne wojny i bitwy

wojna rosyjsko-gruzińska,
wojna domowa w Syrii

Odznaczenia
Bohater Federacji Rosyjskiej
Medal jubileuszowy „70 lat Sił Zbrojnych ZSRR”

Oleg Anatoljewicz Pieszkow (ros. Олег Анатольевич Пе́шков, ur. 3 sierpnia 1970 we wsi Kosicha w Kraju Ałtajskim, zm. 24 listopada 2015 k. Góry Turkmen w Syrii) – rosyjski pilot wojskowy, podpułkownik, Bohater Federacji Rosyjskiej (2015).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1985 skończył ośmioletnią szkołę w Ust-Kamienogorsku, w 1987 z wyróżnieniem ukończył szkołę wojskową w Swierdłowsku), a w 1991 ze złotym medalem ukończył Charkowską Wyższą Wojskową Lotniczą Szkołę Pilotów. Później z wyróżnieniem ukończył Wojskową Akademię Powietrzną im. Gagarina. W latach 1991–2009 służył jako pilot-instruktor w bazach lotniczych Kant (w obwodzie czujskim) i Wozżajewka (w obwodzie amurskim), dowodził eskadrą w Kraju Nadmorskim, później odpowiadał za służbę bezpieczeństwa lotów w 4 Państwowym Centrum Przygotowania Personelu Lotniczego i Egzaminów Wojskowych Ministerstwa Obrony Rosji w Lipiecku. W sierpniu 2008 brał udział w działaniach bojowych przeciw Gruzji podczas wojny w Osetii Południowej, a od października 2015 uczestniczył w rosyjskiej operacji lotniczej w Syrii podczas tamtejszej wojny domowej.

24 listopada 2015 podczas wykonywania lotu bojowego na Su-24 został zestrzelony przez turecki myśliwiec nad górą Turkmen w Latakii przy granicy syryjsko-tureckiej i zginął podczas skoku na spadochronie wskutek ostrzelania przez turkmeńskich bojowników. Następnego dnia dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej. O. Pieszkow był odznaczony również medalami.

Został pochowany w Lipiecku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]