Pawieł Szaramiet – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pawieł Ryhorawicz Szaramiet
Павел Рыгоравіч Шарамет
Ilustracja
Pawieł Szaramiet (2014)
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1971
Mińsk,
Białoruska SRR,
ZSRR

Data i miejsce śmierci

20 lipca 2016
Kijów,
Ukraina

Przyczyna śmierci

eksplozja samochodu

Zawód, zajęcie

dziennikarz, prezenter radiowy

Miejsce zamieszkania

Kijów (ostatnie)

Narodowość

białoruska

Pawieł Ryhorawicz Szaramiet (biał. Павел Рыгоравіч Шарамет, ros. Павел Григорьевич ШереметPawieł Grigorjewicz Szeriemiet, ur. 28 listopada 1971 w Mińsku, zm. 20 lipca 2016 w Kijowie) – białoruski, rosyjski i ukraiński dziennikarz niezależnych mediów, autor filmów dokumentalnych i książek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na początku kariery zawodowej pracował w Mińsku jako korespondent jednej z rosyjskich telewizji. W 1997 r. został zatrzymany w pobliżu granicy białorusko-litewskiej wraz z Dzmitryem Zawadskim, co zwróciło na niego uwagę mediów. Oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy i osadzony w areszcie, został zwolniony w październiku 1997 r., ale już rok później został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za nielegalne przekroczenie granicy oraz działalność na niekorzyść kraju[1] – w więzieniu spędził trzy miesiące[2]. W 1998 otrzymał nagrodę Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ) CPJ International Press Freedom Award(inne języki)[3], a Amnesty International uznała go za więźnia sumienia[1].

Od 1998 r. mieszkał w Moskwie[1], a przez ostatnie 5 lat życia w Kijowie[4]. W 2000 r. Szeremet został pobity w Mińsku przez tzw. nieznanych sprawców[1]. W 2010 r. pozbawiono go białoruskiego obywatelstwa. W okresie kijowskim pracował dla Ukraińskiej Prawdy[1] na stanowisku dyrektora wykonawczego[2]. Był prezenterem radia Wiesti i założycielem opozycyjnego portalu internetowego Biełorusskij Partizan[4].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zginął 20 lipca 2016 roku w Kijowie, w wyniku eksplozji samochodu[4]. Eksplozja nastąpiła na skrzyżowaniu ulic Bohdana Chmielnickiego i Iwana Franki około godz. 7.45 czasu lokalnego. Wg doniesień prasowych przyczyną miał być wybuch bomby podłożonej w pojeździe[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]