Praska Giełda Papierów Wartościowych – Wikipedia, wolna encyklopedia

Praska Giełda Papierów Wartościowych
Data założenia

1993

Lokalizacja

Praga

Ważni pracownicy

Petr Koblic

Liczba spółek

15[1]

Główne indeksy

PX

Strona internetowa
Siedziba Praskiej Giełdy Papierów Wartościowych

Praska Giełda Papierów Wartościowych (cz. Burza cenných papírů Praha, ang. Prague Stock Exchange, PSE) – giełda papierów wartościowych w Czechach; zlokalizowana w stolicy kraju – Pradze. Chociaż giełda w Pradze działała już w 1871 roku, w obecnym kształcie powstała ona 24 listopada 1992 roku, zaś handel uruchomiono 6 kwietnia 1993 roku.

Własność[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 ogłoszono, że Warszawska Giełda jest zainteresowana nabyciem większości udziałów w Praskiej Giełdzie. Szacowana wartość takiej transakcji miała opiewać na kwotę około 100 do 200 milionów euro[2].

Pod koniec października 2008 roku podjęto decyzję, że większościowy pakiet akcji praskiej giełdy został nabyty przez Wiedeńską Giełdę za kwotę pomiędzy 5 a 10 miliardów czeskich koron[3].

Podczas konferencji „Współczesność i trendy rozwojowe czesko-polskich stosunków gospodarczych”, która odbyła się 24 maja 2013 w Ministerstwie Gospodarki, prezydent Czech Miloš Zeman zaproponował połączenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i giełdy w Pradze; siedzibą tej instytucji miałaby być Warszawa[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]