Proseminarium – Wikipedia, wolna encyklopedia

Proseminariumzajęcia, w tym ćwiczenia[1], głównie w obrębie studiów wyższych, będące najczęściej formą przygotowującą słuchaczy do udziału w seminarium, w tym edukujące w zakresie samodzielnej pracy[2].

Podczas proseminarium realizuje się przede wszystkim następujące cele: zgłębienie metodologii studiowanej dyscypliny, określenie problemów badawczych, stawianie hipotez roboczych, a także ich weryfikacja w drodze analizy i interpretacji wyników z prowadzonych badań. Według Andrzeja Chodubskiego proseminarium w procesie dydaktycznym to wyższa forma ćwiczeń mająca na celu wdrożyć studentów do samodzielnej pracy badawczej. Najczęściej nauczyciel zadaje studentowi problem do rozpoznania, a uczeń wykazuje się umiejętnością gromadzenia źródeł (analiza krytyczna) i stosowania odpowiedniej metodologii badawczej. Musi się on ponadto wykazać umiejętnością stawiania pytań badawczych i hipotez[3].

Proseminarium kończy się najczęściej przygotowaniem pracy proseminaryjnej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. proseminarium - Co to jest proseminarium? + Definicje online + eDefinicje.pl [online], Podział wyrazów na sylaby online - eSylaby.pl [dostęp 2020-09-15] (pol.).
  2. proseminarium – Słownik języka polskiego PWN [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2020-09-15] (pol.).
  3. a b słowniczek rodzajów zajęć – Jakość Kształcenia [online] [dostęp 2020-09-15] (pol.).