San Juan – Wikipedia, wolna encyklopedia

San Juan
Ilustracja
Panorama San Juan
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Stany Zjednoczone

Terytorium nieinkorporowane

 Portoryko

Burmistrz

Carmen Yulín Cruz

Powierzchnia

199,2 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


402 121
1 983,45 os./km²

Kod pocztowy

00901–00975

Podział miasta

5 dystryktów

Położenie na mapie Portoryka
Mapa konturowa Portoryka, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „San Juan”
Ziemia18°27′N 66°04′W/18,450000 -66,066667
Strona internetowa
Castillo del Morro

San Juanstolica Portoryko, wolnego państwa stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Portoryko, nad Oceanem Atlantyckim. San Juan jest najważniejszym portem tego państwa, a także centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. W mieście tym rozwinął się przemysł tytoniowy, cukrowniczy, spirytusowy, włókienniczy, odzieżowy, maszynowy oraz metalowy[1]. Ważny ośrodek turystyki na Antylach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia miasta zaczęła się w roku 1508, kiedy Juan Ponce de León założył osadę, Caparra (dziś Pueblo Viejo), na zachód od obecnej aglomeracji. Rok później, osada ta została porzucona i utworzono nową pod nazwą Puerto Rico, co znaczy „bogaty port”. W roku 1521, nazwę miejscowości zmieniono na „San Juan”. Była to nazwa, którą Krzysztof Kolumb nadał wyspie, dla uczczenia św. Jana Chrzciciela. W XVI wieku San Juan zostało przekształcone w bastion będący schronieniem dla galeonów przewożących złoto do Europy.

W roku 1595 miasto odpierało ataki angielskiej wyprawy Francisa Drake'a. Hiszpania kontrolowała miasto do roku 1898, kiedy w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej, dostało się pod rządy USA. Dynamiczny rozwój miasta datuje się na przełom XIX i XX wieku.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Miasto jako stolica Portoryko jest siedzibą dla wielu instytucji szkolnictwa. W mieście znajduje się 136 szkół publicznych prowadzonych przez Departament Edukacji Puerto Rico. Oprócz licznych szkół publicznych znajduje się tu Uniwersytet Portoryko z kampusem Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Najświętszego Serca, Politechnika Puerto Rico oraz liczne uniwersytety techniczno-muzyczne. Na terenie San Juan działa także seminarium ewangelickie[2].

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica z czasów kolonialnych nazywana Stare San Juan jest pełna zabytków. Na północno-zachodnim cyplu znajduje się El Morro – strategicznie położona hiszpańska forteca, pilnująca kiedyś wejścia do portu. Od El Morro po obu stronach ciągną się umocnienia, m.in. zbudowany w 1539 roku fort Castillo del Morro na samym przylądku, San Cristóbal z XVII wieku na północnym brzegu, chroniąca przed atakami z lądu i na południowym La Fortaleza (El Palacio de Santa Catalina) z 1533 roku. Między tymi dwiema fortecami oddalonymi od siebie o jakieś półtora kilometra znajduje się Stare Miasto wpisane w roku 1983 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Można na nim zobaczyć liczne kościoły (m.in. katedrę św. Jana Chrzciciela z 1525 roku) oraz wiele budynków użyteczności publicznej.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

W San Juan działa Centrum Medyczne Rio Piedras, oprócz którego w mieście działa osiem szpitali:

  • Szpital Miejski w San Juan: Szpital obsługiwany jest przez samorząd miejski San Juan.
  • Szpital przemysłowy: To jest szpital dla pracowników rządowych Portoryko, czy to urzędników gminnych, czy rządowych. Zwykle opiekuje się to policjantami i strażakami.
  • San Juan Pediatric Hospital - obsługiwany również przez samorząd miejski San Juan.
  • Szpital pediatryczny: obsługiwany przez rząd Rzeczypospolitej, jest to główny szpital urazowy w przypadkach pediatrycznych.
  • Centro Medico: To główny szpital dla przypadków urazowych w Portoryko i na Karaibach.
  • Centro Cardiovascular del Caribe (Karaibskie Centrum Krążenia): Jest to główny szpital operacji na otwartym sercu na Karaibach. Posiada hotel dla rodzin pacjentów.
  • Szpital Psychiatryczny: główny szpital psychiatryczny w Portoryko. Prowadzony przez rząd Portoryko.
  • Psychiatryczny Szpital Kliniczny: Jest to zarówno szpital, jak i zakład poprawczy. Jest obsługiwany wspólnie przez Departament Korekt i Administrację Usług Medycznych w Puerto Rico.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. San Juan, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-08-09].
  2. university in san juan puerto rico - Szukaj w Google [online], www.google.pl [dostęp 2018-02-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]