Stara Synagoga w Szczecinku – Wikipedia, wolna encyklopedia

Stara Synagoga w Szczecinku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecinek

Budulec

murowana

Data budowy

początek XIX wieku

Data likwidacji

18 lutego 1881

Położenie na mapie Szczecinka
Mapa konturowa Szczecinka, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Stara Synagoga w Szczecinku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Stara Synagoga w Szczecinku”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Stara Synagoga w Szczecinku”
Położenie na mapie powiatu szczecineckiego
Mapa konturowa powiatu szczecineckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Stara Synagoga w Szczecinku”
Ziemia53°44′20″N 16°41′24″E/53,739000 16,690000

Stara Synagoga w Szczecinku – nieistniejąca obecnie pierwsza główna synagoga gminy żydowskiej w Szczecinku, znajdująca się na rogu dzisiejszych ulic 1 Maja i Jana Pawła II.

Synagoga została zbudowana najprawdopodobniej w 1828 roku[1]. 18 lutego 1881 roku synagoga została podpalona przez nieznanych sprawców. Na jej miejscu wzniesiono nową synagogę.

Podpalenie synagogi odbiło się szerokim echem w ówczesnych Niemczech. Plotka głosiła, że bożnicę podpalił miejscowy kowal Buchholz, ale prokurator oskarżył o to pięciu miejscowych Żydów, chcących rzekomo wyłudzić odszkodowanie. Ostatecznie z braku dowodów zostali uniewinnieni.

Tak o spaleniu synagogi pisała miejscowa gazeta żydowska "Judische Presse": "Z gazet codziennych wiecie już o nieszczęściu, które dotknęło naszą gminę w Szczecinku. Nasza synagoga 18-tego padła łupem płomieni. Pożar wybuchł przed południem, a mimo to niczego nie dało się uratować, bo na miejscu nie było prawie nic do gaszenia. Dziewięć zwojów Tory i całe pozostałe wyposażenie spłonęły. To, iż to niecna ręka podłożyła ogień, wykazały pierwsze przesłuchania świadków. Wiele osób daje wyraz podejrzeniu, iż za ten czyn ponoszą moralną odpowiedzialność antysemici."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eleonora Bergman, Nurt mauretański w architekturze synagog Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i na początku XX wieku, Warszawa 2004, s. 186

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]