Szymon Piasecki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Szymon Piasecki
Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1910
Łódź

Data śmierci

1942-1945

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Szymon Piasecki (ur. 5 grudnia 1910 w Łodzi, zm. 1942-1945) – polski malarz pochodzenia żydowskiego, tworzący pejzaże, portrety i martwe natury[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego matką była Liba a ojcem Calad, brat malarza Karola Piaseckiego, z zawodu czapnik. W wieku 18 lat Szymon Piasecki rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował u Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Był członkiem Pierwszej Grupy Krakowskiej – ugrupowania artystycznego powstałego w 1933 z inicjatywy studentów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych[2].

Należał do Komunistycznej Partii Polski oraz do Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków, z którego wraz z innymi członkami Grupy został usunięty za lewicowe poglądy pod pozorem nieuiszczania składek.

Jego wystawy można było oglądać między innymi w Domu Plastyków w Krakowie (1935), w Łodzi (1937-1939), w Resursie Obywatelskiej w Warszawie (1937), we Lwowie (1936; wystawa artystów łódzkich zorganizowana przez Lewicowy Związek Zawodowy Artystów Plastyków). Brał udział także w objazdowej wystawie artystów lwowskich w 1940 w Moskwie, Kijowie i Charkowie. Zachowało się niewiele jego prac, które są wystawiane w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie[3].

Po powrocie do rodzinnej miejscowości został skazany na półtora roku pozbawienia wolności i (według J. Sandla) osadzony we Lwowskim więzieniu. Podczas pobytu w więzieniu namalował obraz Barykada. W 1942 wstąpił do Armii Czerwonej i zginął na froncie w latach 1942–1945.

Opinie recenzentów[edytuj | edytuj kod]

Prof. dr hab. Jerzy Malinowski o twórczości Szymona Piaseckiego pisał: „Malował ekspresyjnie (ponoć pod wpływem Matisse’a) pejzaże, portrety i martwe natury – mocno brutalne w kolorycie... Miał podejmować eksperymenty formalne (pod wpływem Picassa i Legera).”[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Renata Piątkowska, Piasecki Szymon, [w:] Polski słownik judaistyczny, tom II, oprac. Zofia Borzymińska, Rafał Żebrowski, Prószyński i S-ka, 2003.
  2. Anna Kaszuba-Dębska, Grupa Krakowska [dostęp 2015-01-11]. <http://projektszpilki.pl/biografie.php?i=3&lang=plh>.
  3. Urszula Makowska, Piasecki Szymon, [w:] Słownik artystów polskich, tom VII, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003, s. 85.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Urszula Makowska, Piasecki, Szymon, [w:] Słownik artystów polskich, tom VII, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003.
  • Renata Piątkowska, Piasecki Szymon, [w:] Polski słownik judaistyczny, tom II, oprac. Zofia Borzymińska, Rafał Żebrowski, Prószyński i S-ka, Warszawa 2003.
  • Anna Kaszuba-Dębska, Grupa Krakowska, [w:] Projekt szpilki, 2012, http://www.projektszpilki.pl/biografie.php?i=3&lang=pl [Dostęp: 11 stycznia 2015].