Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalnapiesza pielgrzymka do sanktuarium na Jasnej Górze.

Pielgrzymka wyrusza 5 sierpnia z placu Zamkowego i dociera na Jasną Górę 14 sierpnia. Szlak pielgrzymki prowadzi przez Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle i Mstów. Przewodnikiem pielgrzymki jest rektor kościoła św. Anny w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pielgrzymi WAPM w czasie drogi na Jasną Górę

Na Jasną Górę pielgrzymuje od 1981, ale jej początków trzeba szukać w drugiej połowie l. 70. XX w. Pomysł jej organizacji wyszedł od księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zaproponował stworzenie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Miało to związek z prężnie rozwijającym się wówczas ruchem pielgrzymkowym. Wychodząca z Warszawy, jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek Piesza Pielgrzymka Warszawska, nie była w stanie zmieścić w grupach akademickich wszystkich studentów. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny, ksiądz Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i jej organizację powierzył księdzu Józefowi Majowi. 5 sierpnia 1981 sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób, która tworzyła I Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną.

W 1993, w związku z podziałem diecezji warszawskiej na trzy odrębne diecezje: warszawską, praską oraz łowicką, zmieniono nazwę pielgrzymki na: Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. WAPM jest jedną z najliczniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. Każdego roku pielgrzymuje w niej na Jasną Górę kilka tysięcy pielgrzymów w kilkunastu grupach cywilnych, oznaczonych różnymi kolorami i jednej wojskowej, którą tworzą żołnierze polscy oraz innych państw NATO. Z pielgrzymką związana jest również grupa rowerowa, która wyrusza z Warszawy później, ale wspólnie z grupami pieszymi wchodzi na Jasną Górę.

Przewodnicy pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowy rektor kościoła św. Anny i trzej nowi proboszczowie [online], warszawa.gosc.pl, 15 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]