Zbigniew Mieczkowski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zbigniew Mieczkowski
major
Data i miejsce urodzenia

22 czerwca 1922
Dzierżanów, Polska

Data i miejsce śmierci

19 grudnia 2022
Londyn, Wielka Brytania

Przebieg służby
Lata służby

1939–1947

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Polskie Siły Zbrojne

Jednostki

1 Dywizja Pancerna

Stanowiska

adiutant dowódcy 2. pułku pancernego
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (od 1941) Wielki Oficer Orderu Leopolda II (Belgia) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Zbigniew Mieczkowski (ur. 22 czerwca w 1922 Dzierżanowie, zm. 19 grudnia 2022 w Londynie) – żołnierz 1. Dywizji gen. Maczka, aktywny działacz polonijny.

Zbigniew Mieczkowski urodził się 22 czerwca 1922 r. w Dzierżanowie koło Płocka. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Był synem Stefana Mieczkowskiego i Heleny (z d. Chamska). Początkowo uczęszczał do Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Warszawie, a następnie do Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Wojska Polskiego jako kierowca. Po upadku kampanii wrześniowej przez Rumunię przedostał się do Francji, gdzie w listopadzie 1939 roku wstąpił do Wojska Polskiego i przydzielony został do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej. Po ataku Niemiec na Francję Zbigniew Mieczkowski przeniósł się do Wielkiej Brytanii. W Szkocji ukończył Szkołę Podchorążych Broni Pancernej oraz Liceum im. J. Słowackiego w Glasgow, gdzie zdał maturę. Wstąpił do 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Wziął udział w inwazji na Normandię w sierpniu 1944, walcząc między innymi w Bitwie pod Falaise (kocioł Falaise). Wraz z 2. Pułkiem Pancernym przeszedł cały szlak 1. Dywizji przez północną Francję, Belgię, Holandię aż do zdobycia bazy w Wilhelmshaven w maju 1945 r. W grudniu 1944 roku awansowany na podporucznika. Pełnił funkcję dowódcy plutonu czołgów i adiutanta dowódcy 2. Pułku Pancernego. Po zakończeniu działań wojennych jeszcze przez dwa lata stacjonował w Niemczech[1].

Życie na emigracji[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1947 r. powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako handlowiec. Ożenił się z Angielką, Caroline Grenfell, z którą miał dwoje dzieci - Stefana i Helenę. Małżeństwo nigdy nie zaakceptowało faktu, że komuniści zajęli Polskę. Wierzyli, że Sowieci są nie mniej zdeterminowani niż Niemcy, by wymazać z powierzchni ziemi polską kulturę i dziedzictwo. Przedwojenny majątek jego rodziny zastał zagrabiony przez władze PRL[2][3]. Mieczkowski był aktywnym działaczem skupionym wokół wielu instytucji polonijnych, m.in.: członkiem Rady Instytutu Polskiego oraz Muzeum im. gen. Sikorskiego, gdzie zajmował się sprawami Biblioteki Polskiej w Londynie oraz Polskiego Ogniska. Mimo emigracyjnego oddalenia pozostał związany z polskimi sprawami, często odwiedzał Ojczyznę i swoje rodzinne strony. W Polsce założył fundację upamiętniającą 1. Dywizję Pancerną. Przewodniczył też komitetom, które budowały pomniki w Duns w Szkocji (Pułków Pancernych) oraz w Warszawie (I. Dywizji Pancernej). Brał udział w wielu krajowych oraz emigracyjnych przedsięwzięciach, których celem było ocalenie pamięci o polskich formacjach walczących na Zachodzie. Pisał oraz wspierał publikacje dotyczące polskiego ziemiaństwa[4]. Wydał też książkę autobiograficzną „Horyzonty wspomnień”.[2]

Zmarł 19 grudnia 2022 r. 9 stycznia 2023 r. w Sacred Heart Church w Henley on Thames odbył się Jego pogrzeb.[4]

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony był między innymi Krzyżem Walecznych i odznaczeniami alianckimi okresu wojny, Komandorią Polonia Restituta, belgijskim Orderem Leopolda, francuską Legią Honorową.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dom Spotkań z Historią Zbigniew Mieczkowski. [dostęp 2023-04-05].
  2. a b britishpoles. [dostęp 2023-04-05].
  3. a b Rzeczpospolita - Wymazani przez historię. [dostęp 2023-04-05].
  4. a b Zmarł major Zbigniew Mieczkowski. [dostęp 2023-04-05].