Zjednoczone Siły Demokratyczne – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zjednoczone Siły Demokratyczne (bułg. Обединени демократични сили, ODS) – koalicja bułgarskich partii demokratycznych skupionych wokół Związku Sił Demokratycznych (ZDS), istniejąca od 1996 do 2009. Następczynią ODS została sformowana na początku 2009 Niebieska Koalicja.

ODS w wyborach prezydenckich w 1996[edytuj | edytuj kod]

Koalicja ODS została utworzona przed wyborami prezydenckimi w 1996 między:

Kandydat ODS na stanowisko prezydenta Bułgarii, Petyr Stojanow, zwyciężył w wyborach przeprowadzonych 2 listopada 1996 i 19 stycznia 1997 objął urząd prezydencki.

ODS w wyborach do 38. Zgromadzenia Narodowego[edytuj | edytuj kod]

Skład ODS przed wyborami do 38. Zgromadzenia Narodowego był następujący:

Wybory odbyły się 19 kwietnia 1997 roku i ponownie przyniosły ODS zwycięstwo. Koalicja zdobyła 137 mandatów w 240-osobowym parlamencie, co umożliwiło jej sformowanie większościowego rządu. Na jego czele stanął Iwan Kostow z ZSD.

ODS w wyborach do 39. Zgromadzenia Narodowego[edytuj | edytuj kod]

Przed wyborami do 39. Zgromadzenia Narodowego w skład koalicji ODS weszły następujące partie:

  • ZSD,
  • koalicja Sojusz Narodowy,
  • Bułgarska Partia Socjaldemokratyczna,
  • Narodowy DPS (bułg. Национално ДПС) stanowiący odłam Ruchu na rzecz Praw i Wolności.

W wyborach przeprowadzonych 17 czerwca 2001 koalicja zdobyła 18,18% głosów, co pozwoliło jej na wprowadzenie do parlamentu 51 deputowanych. ODS znalazły się w opozycji wobec rządu, na czele którego stanął Symeon II z Narodowego Ruchu „Symeon Drugi”.

ODS w wyborach prezydenckich w 2001[edytuj | edytuj kod]

W wyborach prezydenckich przeprowadzonych w dwóch turach (11 października i 18 października 2001) ODS (w składzie jak w wyborach do 39. Zgromadzenia Narodowego) poparły ubiegającego się o reelekcję Petyra Stojanowa. Stojanow zakwalifikował się z drugim wynikiem do finałowej fazy wyborów, jednak przegrał walkę o urząd z Georgim Pyrwanowem.

ODS w wyborach do 40. Zgromadzenia Narodowego[edytuj | edytuj kod]

W skład koalicji ODS przed wyborami do 40. Zgromadzenia Narodowego weszły:

Wybory, które odbyły się 25 czerwca 2005, zakończyły się porażką ODS, które zdobyły zaledwie 7,7% głosów i wprowadziły do parlamentu 20 deputowanych. Koalicja znalazła się w opozycji wobec gabinetu Sergeja Staniszewa. W listopadzie 2005 z ODS zostały usunięte Partia Demokratyczna (posiadająca troje deputowanych) i Ruch na rzecz Równoprawnego Modelu Społecznego (bez własnych przedstawicieli w parlamencie). Zdaniem lidera koalicji, Petyra Stojanowa, powodem tego kroku była niesubordynacja obu partii i odmienne poglądy na temat polityki ODS.[1]

ODS w wyborach prezydenckich w 2006[edytuj | edytuj kod]

W wyborach prezydenckich w 2006 ODS nie wystawiły własnego kandydata, lecz poparły kandydaturę Nedełczy Beronowa wysuniętą przez Demokratów na rzecz Silnej Bułgarii. Beronow zdobył w pierwszej turze wyborów, przeprowadzonej 22 października, 9,8% głosów i nie zakwalifikował się do rundy finałowej.

Przewodniczący ODS[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZSD wyrzucił Pramatarskiego z ODS (artykuł w dzienniku Sega) (bułg.). [dostęp 2007-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].