Campionatul European de Handbal Masculin din 2024
Campionatul European de Handbal Masculin din 2024 | |
Sport | Handbal |
Țară | Germania |
Confederație | EHF |
Organizator | Germania |
Nr. de ediții | 16 |
Săli | 6 (în 6 orașe) |
---|---|
Data începerii | 10 ianuarie 2024 |
Data sfârșitului | 28 ianuarie 2024 |
Participanți | 24 echipe |
Câștigătorul trofeului | Franța |
Locul doi | Danemarca |
Locul trei | Suedia |
Meciuri | 64 |
Goluri | 3778 (59,03 pe meci) |
Golgheter | Mathias Gidsel Martim Costa (54 de goluri) |
Jucătorul competiției | Nedim Remili |
Asistență totală | 1008660 (15760 pe meci) |
Prezență online | site web oficial |
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Handbal Masculin din 2026 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Handbal Masculin din 2022 | |
actualizat pe 26 ianuarie 2024 | |
Modifică date / text |
Campionatul European de Handbal Masculin din 2024 a fost a 16-a ediție continentală a turneului organizat de Federația Europeană de Handbal (EHF) și s-a desfășurat pentru prima oară în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024.[1]
Procesul de selecție[modificare | modificare sursă]
La congresul EHF desfășurat la Glasgow, pe 20 iunie 2018, găzduirea competiției a fost acordată Germaniei, cu 27 de voturi pentru, față de cele 19 de voturi în favoarea candidaturii Elveției și Danemarcei.[2]
Săli[modificare | modificare sursă]
Șase orașe au fost selectate să găzduiască Campionatul European. Primul meci a avut loc pe un stadion de fotbal, Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf.[2] Finala s-a desfășurat la Lanxess Arena din Köln.[3]
Düsseldorf | Mannheim | München | |
---|---|---|---|
Merkur Spiel-Arena | SAP Arena | Olympiahalle | |
Capacitate: 50.000 | Capacitate: 13.200 | Capacitate: 12.000 | |
Berlin | Hamburg | Köln | |
Mercedes-Benz-Arena | Barclays Arena | Lanxess Arena | |
Capacitate: 14.800 | Capacitate: 13.300 | Capacitate: 19.750 | |
Calificări[modificare | modificare sursă]
Echipe calificate[modificare | modificare sursă]
24 de echipe s-au calificat.[4]
Aldin indică echipa campioană din acel an. Italic indică echipa gazdă din acel an.
Arbitri[modificare | modificare sursă]
Perechile de arbitri au fost selectate pe 25 septembrie 2023.
Arbitri | |
---|---|
Bosnia și Herțegovina | Amar Konjičanin Dino Konjičanin |
Cehia | Václav Horáček Jiří Novotný |
Danemarca | Mads Hansen Jesper Madsen |
Franța | Charlotte Bonaventura Julie Bonaventura |
Franța | Karim Gasmi Raouf Gasmi |
Germania | Maike Merz Tanja Kuttler |
Germania | Robert Schulze Tobias Tönnies |
Islanda | Jónas Elíasson Anton Pálsson |
Lituania | Vaidas Mažeika Mindaugas Gatelis |
Republica Moldova | Igor Covalciuc Alexei Covalciuc |
Macedonia de Nord | Slave Nikolov Giorgji Nachevski |
Norvegia | Lars Jørum Håvard Kleven |
Portugalia | Daniel Martins Roberto Martins |
Slovenia | Bojan Lah David Sok |
Spania | Andreu Marín Ignacio García |
Elveția | Arthur Brunner Morad Salah |
Suedia | Mirza Kurtagic Mattias Wetterwik |
Tragerea la sorți[modificare | modificare sursă]
Tragerea la sorți a avut loc pe 10 mai 2023 în Düsseldorf.[5]
Urna 1 | Urna a 2-a | Urna a 3-a | Urna a 4-a |
---|---|---|---|
Grupele preliminare[modificare | modificare sursă]
În urma tragerii la sorți au rezultat următoarele grupe preliminare:[5]
Grupa A[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franța | 3 | 2 | 1 | 0 | 98 | 85 | +13 | 5 | Grupa principala |
2 | Germania (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 91 | 72 | +19 | 4 | |
3 | Macedonia de Nord | 3 | 1 | 0 | 2 | 83 | 100 | −17 | 2 | |
4 | Elveția | 3 | 0 | 1 | 2 | 67 | 82 | −15 | 1 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlniri; 3) golaveraj în întâlniri directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
10 ianuarie 2024 18:00 | Franța | 39 – 29 | Macedonia de Nord | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf Asistență: 53586 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Descat 7 | (17–13) | Peševski 7 | ||
Raport |
10 ianuarie 2024 20:45 | Germania | 27 – 14 | Elveția | Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf Asistență: 53586 Arbitri: Madsen, Hansen |
Knorr 6 | (13–8) | Rubin 4 | ||
2× 1× | Raport | 3× 1× |
14 ianuarie 2024 18:00 | Elveția | 26 – 26 | Franța | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Konjičanin, Konjičanin |
Laube 9 | (14–14) | Mem 7 | ||
3× 1× | Raport | 2× 1× |
14 ianuarie 2024 20:30 | Macedonia de Nord | 25 – 34 | Germania | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Martins, Martins |
Kosteski 6 | (13–18) | Knorr 10 | ||
5× | Raport | 1× |
16 ianuarie 2024 18:00 | Macedonia de Nord | 29 – 27 | Elveția | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Covalciuc, Covalciuc |
Kosteski, Mitev 5 | (13–9) | Schmid 12 | ||
2× 1× | Raport | 1× |
16 ianuarie 2024 20:30 | Franța | 33 – 30 | Germania | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Horáček, Novotný |
Mahé, Mem 5 | (17–15) | Knorr 8 | ||
2× | Raport | 2× 1× |
Grupa B[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croația | 3 | 2 | 1 | 0 | 98 | 82 | +16 | 5 | Grupa principala |
2 | Austria | 3 | 1 | 2 | 0 | 92 | 85 | +7 | 4 | |
3 | Spania | 3 | 1 | 1 | 1 | 98 | 96 | +2 | 3 | |
4 | România | 3 | 0 | 0 | 3 | 73 | 98 | −25 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlniri; 3) golaveraj în întâlniri directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
12 ianuarie 2024 18:00 | Austria | 31 – 24 | România | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Jørum, Kleven |
Frimmel 6 | (15–14) | Grigoraș 6 | ||
2× | Raport | 3× 1× 2× |
12 ianuarie 2024 20:30 | Spania | 29 – 39 | Croația | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Horáček, Novotný |
Gómez 8 | (14–18) | Martinović, Šoštarič 8 | ||
1× | Raport | 2× |
14 ianuarie 2024 18:00 | România | 24 – 36 | Spania | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Lah, Sok |
Dedu, Nistor 4 | (12–17) | Gómez 8 | ||
2× 1× | Raport | 1× 1× |
14 ianuarie 2024 20:30 | Croația | 28 – 28 | Austria | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Hansen, Madsen |
Šoštarič 6 | (14–12) | Bilyk 7 | ||
3× | Raport | 4× 1× |
16 ianuarie 2024 18:00 | Croația | 31 – 25 | România | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Konjičanin, Konjičanin |
Klarica 7 | (16–12) | Negru 9 | ||
4× 1× | Raport | 5× 1× |
16 ianuarie 2024 20:30 | Spania | 33 – 33 | Austria | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Mažeika, Gatelis |
Gómez 8 | (15–17) | Bilyk 8 | ||
4× 1× 1× | Raport | 4× 1× |
Grupa C[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | 3 | 3 | 0 | 0 | 87 | 76 | +11 | 6 | Grupa principala |
2 | Islanda | 3 | 1 | 1 | 1 | 83 | 90 | −7 | 3 | |
3 | Muntenegru | 3 | 1 | 0 | 2 | 84 | 86 | −2 | 2 | |
4 | Serbia | 3 | 0 | 1 | 2 | 83 | 85 | −2 | 1 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlniri; 3) golaveraj în întâlniri directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
12 ianuarie 2024 18:00 | Islanda | 27 – 27 | Serbia | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Martins, Martins |
Elísson 7 | (11–10) | Pechmalbec 5 | ||
1× 1× | Raport | 5× 1× |
12 ianuarie 2024 20:30 | Ungaria | 26 – 24 | Muntenegru | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Covalciuc, Covalciuc |
Bánhidi 6 | (14–14) | Borozan, Dragašević 6 | ||
7× | Raport | 6× 1× |
14 ianuarie 2024 18:00 | Muntenegru | 30 – 31 | Islanda | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Mažeika, Gatelis |
Borozan 5 | (15–17) | Magnússon 7 | ||
6× 1× | Raport | 4× |
14 ianuarie 2024 20:30 | Serbia | 27 – 28 | Ungaria | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Jorum, Kleven |
Ilić, Vorkapić 5 | (13–14) | Bánhidi 9 | ||
6× | Raport | 4× |
16 ianuarie 2024 18:00 | Serbia | 29 – 30 | Muntenegru | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Kukić 7 | (14–15) | Vujović 8 | ||
4× | Raport | 4× 1× |
16 ianuarie 2024 20:30 | Islanda | 25 – 33 | Ungaria | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Lah, Sok |
Kristjánsson 8 | (13–15) | Hanusz, Szita 5 | ||
4× | Raport | 5× 1× |
Grupa D[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 3 | 3 | 0 | 0 | 92 | 81 | +11 | 6 | Grupa principala |
2 | Norvegia | 3 | 1 | 1 | 1 | 85 | 75 | +10 | 3 | |
3 | Polonia | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 92 | −14 | 2 | |
4 | Insulele Feroe | 3 | 0 | 1 | 2 | 83 | 90 | −7 | 1 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlniri; 3) golaveraj în întâlniri directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
11 ianuarie 2024 18:00 | Slovenia | 32 – 29 | Insulele Feroe | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 11625 Arbitri: Schulze, Tönnies |
Vlah 8 | (13–13) | á Skipagøtu, av Teigum 9 | ||
5× 2× | Raport | 3× 1× |
11 ianuarie 2024 20:30 | Norvegia | 32 – 21 | Polonia | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 11625 Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Sagosen 6 | (15–10) | Sićko 5 | ||
1× | Raport | 4× 1× |
13 ianuarie 2024 18:00 | Polonia | 25 – 32 | Slovenia | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Nikolov, Nacevski |
Olejniczak, Pietrasik, Sićko 4 | (14–20) | Marguč 6 | ||
1× | Raport | 3× 1× |
13 ianuarie 2024 20:30 | Insulele Feroe | 26 – 26 | Norvegia | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13571 Arbitri: Brunner, Salah |
Rasmussen, á Skipagøtu 5 | (12–13) | Blonz 8 | ||
6× 2× | Raport | 5× 1× 1× |
15 ianuarie 2024 18:00 | Polonia | 32 – 28 | Insulele Feroe | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13321 Arbitri: Marín, García |
Sićko 10 | (15–15) | av Teigum 10 | ||
7× 2× | Raport | 5× |
15 ianuarie 2024 20:30 | Norvegia | 27 – 28 | Slovenia | Mercedes-Benz Arena, Berlin Asistență: 13336 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Sagosen 6 | (17–17) | Vlah 7 | ||
3× | Raport | 9× 2× |
Grupa E[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suedia | 3 | 3 | 0 | 0 | 100 | 74 | +26 | 6 | Grupa principala |
2 | Țările de Jos | 3 | 2 | 0 | 1 | 98 | 78 | +20 | 4 | |
3 | Georgia | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 95 | −18 | 2 | |
4 | Bosnia și Herțegovina | 3 | 0 | 0 | 3 | 59 | 87 | −28 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întalniri; 3) golaveraj în întâlnire directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
11 ianuarie 2024 18:00 | Țările de Jos | 34 – 29 | Georgia | SAP Arena, Mannheim Asistență: 10878 Arbitri: Marín, García |
Baijens, ten Velde 6 | (19–12) | Tskhovrebadze 9 | ||
5× 1× | Raport | 4× |
11 ianuarie 2024 20:30 | Suedia | 29 – 20 | Bosnia și Herțegovina | SAP Arena, Mannheim Asistență: 10903 Arbitri: Merz, Kuttler |
Wanne 9 | (14–7) | Faljić 4 | ||
2× | Raport | 1× 1× |
13 ianuarie 2024 18:00 | Bosnia și Herțegovina | 20 – 36 | Țările de Jos | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Elíasson, Pálsson |
Davidović 4 | (7–17) | ten Velde 9 | ||
6× | Raport | 4× 1× |
13 ianuarie 2024 20:30 | Georgia | 26 – 42 | Suedia | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13293 Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Arsenashvili 6 | (9–23) | Karlsson 7 | ||
2× | Raport | 2× |
15 ianuarie 2024 18:00 | Bosnia și Herțegovina | 19 – 22 | Georgia | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13196 Arbitri: Gasmi, Gasmi |
Panić 7 | (9–9) | Tskhovrebadze 7 | ||
2× 1× | Raport | 1× |
15 ianuarie 2024 20:30 | Suedia | 29 – 28 | Țările de Jos | SAP Arena, Mannheim Asistență: 13203 Arbitri: Nikolov, Nacevski |
Claar, Wanne 5 | (15–15) | Steins 6 | ||
4× | Raport | 2× 1× |
Grupa F[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danemarca | 3 | 3 | 0 | 0 | 100 | 69 | +31 | 6 | Grupa principala |
2 | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 88 | 88 | 0 | 4 | |
3 | Cehia | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 73 | −3 | 2 | |
4 | Grecia | 3 | 0 | 0 | 3 | 72 | 100 | −28 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlniri; 3) golaveraj în întâlnire directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlniri directe; 5) golaveraj.
11 ianuarie 2024 18:00 | Portugalia | 31 – 24 | Grecia | Olympiahalle, München Asistență: 11607 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
F. Costa 6 | (18–14) | Kederis, Mallios, Savvas 5 | ||
2× | Raport | 2× 1× |
11 ianuarie 2024 20:30 | Danemarca | 23 – 14 | Cehia | Olympiahalle, München Asistență: 11615 Arbitri: Gasmi, Gasmi |
Hansen 5 | (9–9) | Patzel 4 | ||
3× 1× | Raport | 3× |
13 ianuarie 2024 18:00 | Cehia | 27 – 30 | Portugalia | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Schulze, Tönnies |
Klíma 8 | (7–13) | M. Costa 11 | ||
2× 2× 1× | Raport | 7× |
13 ianuarie 2024 20:30 | Grecia | 28 – 40 | Danemarca | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Merz, Kuttler |
Boskos, Kederis 4 | (13–20) | Damgaard 10 | ||
5× | Raport | 2× |
15 ianuarie 2024 18:00 | Cehia | 29 – 20 | Grecia | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Elíasson, Pálsson |
Štěrba 7 | (15–8) | Kederis 5 | ||
4× 1× | Raport | 5× |
15 ianuarie 2024 20:30 | Danemarca | 37 – 27 | Portugalia | Olympiahalle, München Asistență: 12128 Arbitri: Brunner, Salah |
Gidsel 11 | (17–15) | M. Costa 9 | ||
2× 1× | Raport | 5× 1× |
Grupele principale[modificare | modificare sursă]
Grupa I[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franța | 5 | 5 | 0 | 0 | 174 | 154 | +20 | 10 | Semifinalele |
2 | Germania (H) | 5 | 2 | 1 | 2 | 137 | 137 | 0 | 5 | |
3 | Ungaria | 5 | 2 | 0 | 3 | 151 | 151 | 0 | 4[a] | Meciul pentru locurile 5-6 |
4 | Austria | 5 | 1 | 2 | 2 | 132 | 138 | −6 | 4[a] | |
5 | Islanda | 5 | 2 | 0 | 3 | 142 | 152 | −10 | 4[a] | |
6 | Croația | 5 | 1 | 1 | 3 | 146 | 150 | −4 | 3 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numarul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj
(H) Gazdă.
Note:
18 ianuarie 2024 15:30 | Ungaria | 29 – 30 | Austria | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Martins, Martins |
patru jucători 4 | (17–17) | Bilyk 8 | ||
2× | Raport | 4× 1× |
18 ianuarie 2024 18:00 | Franța | 34 – 32 | Croația | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Jørum, Kleven |
Mem 6 | (18–18) | Srna 6 | ||
5× 1× | Raport | 5× 1× |
18 ianuarie 2024 20:30 | Germania | 26 – 24 | Islanda | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Nikolov, Nacevski |
Knorr 6 | (11–10) | Smárason 6 | ||
2× 1× | Raport | 2× 2× |
20 ianuarie 2024 15:30 | Franța | 39 – 32 | Islanda | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Hansen, Madsen |
Fabregas, Richardson 6 | (17–14) | Kristjánsson, Ríkharðsson, Viðarsson 6 | ||
4× | Raport | 3× 1× |
20 ianuarie 2024 18:00 | Ungaria | 29 – 26 | Croația | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Lah, Sok |
Imre 7 | (14–13) | Glavaš, Lučin 5 | ||
4× 3× | Raport | 6× 1× |
20 ianuarie 2024 20:30 | Germania | 22 – 22 | Austria | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Knorr 6 | (11–12) | Bilyk 5 | ||
3× 1× | Raport | 3× 1× |
22 ianuarie 2024 15:30 | Croația | 30 – 35 | Islanda | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Martins, Martins |
Jelinić 6 | (18–16) | Elísson 8 | ||
5× | Raport | 1× 1× |
22 ianuarie 2024 18:00 | Franța | 33 – 28 | Austria | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Horáček, Novotný |
Fabregas, Mem 7 | (15–16) | Bilyk, Hutecek 6 | ||
2× | Raport | 4× |
22 ianuarie 2024 20:30 | Germania | 35 – 28 | Ungaria | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Jørum, Kleven |
Köster 8 | (18–17) | Ancsin, Rosta 6 | ||
3× | Raport | 1× 1× |
24 ianuarie 2024 15:30 | Austria | 24 – 26 | Islanda | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Wagner 7 | (8–14) | Guðjónsson 8 | ||
3× | Raport | 4× 1× 1× |
24 ianuarie 2024 18:00 | Franța | 35 – 32 | Ungaria | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Lah, Sok |
Remili 7 | (20–18) | Bánhidi, Rosta 5 | ||
3× 1× | Raport | 3× |
24 ianuarie 2024 20:30 | Germania | 24 – 30 | Croația | Lanxess Arena, Köln Asistență: 19750 Arbitri: Marín, García |
Golla, Heymann 4 | (14–13) | Karačić 6 | ||
2× 1× | Raport | 3× |
Grupa a II-a[modificare | modificare sursă]
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danemarca | 5 | 4 | 0 | 1 | 158 | 132 | +26 | 8 | Semifinale |
2 | Suedia | 5 | 3 | 0 | 2 | 147 | 144 | +3 | 6[a] | |
3 | Slovenia | 5 | 3 | 0 | 2 | 145 | 147 | −2 | 6[a] | Meciul pentru locurile 5-6 |
4 | Portugalia | 5 | 2 | 1 | 2 | 163 | 172 | −9 | 5 | |
5 | Norvegia | 5 | 2 | 0 | 3 | 150 | 149 | +1 | 4 | |
6 | Țările de Jos | 5 | 0 | 1 | 4 | 154 | 173 | −19 | 1 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numarul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj
Note:
17 ianuarie 2024 15:30 | Norvegia | 32 – 37 | Portugalia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 8707 Arbitri: Schulze, Tönnies |
Blonz 7 | (15–18) | Portela 8 | ||
2× | Raport | 2× |
17 ianuarie 2024 18:00 | Danemarca | 39 – 27 | Țările de Jos | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 9568 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Gidsel 9 | (18–17) | Ten Velde 8 | ||
1× | Raport | 6× |
17 ianuarie 2024 20:30 | Slovenia | 22 – 28 | Suedia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 9933 Arbitri: Marín, García |
Vlah 7 | (7–11) | Pellas 8 | ||
2× 2× | Raport | 3× 1× |
19 ianuarie 2024 15:30 | Slovenia | 30 – 33 | Portugalia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Mačkovšek 7 | (17–18) | M. Costa 11 | ||
3× 1× | Raport | 2× 2× |
19 ianuarie 2024 18:00 | Norvegia | 35 – 32 | Țările de Jos | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Blonz, Gullerud, Øverby 6 | (16–18) | ten Velde 8 | ||
4× | Raport | 3× |
19 ianuarie 2024 20:30 | Danemarca | 28 – 27 | Suedia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Horáček, Novotný |
Gidsel 10 | (17–15) | Wanne 9 | ||
4× | Raport | 5× |
21 ianuarie 2024 15:30 | Slovenia | 37 – 34 | Țările de Jos | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Schulze, Tönnies |
Cehte, Horžen 6 | (19–13) | Versteijnen 15 | ||
3× | Raport | 2× 1× |
21 ianuarie 2024 18:00 | Suedia | 40 – 33 | Portugalia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Nikolov, Nacevski |
Pellas 10 | (19–15) | M. Costa 8 | ||
4× | Raport | 2× |
21 ianuarie 2024 20:30 | Norvegia | 23 – 29 | Danemarca | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 13376 Arbitri: Marín, García |
Blonz 5 | (11–18) | Gidsel, Lindberg, Pytlick 5 | ||
1× | Raport | 2× 2× |
23 ianuarie 2024 15:30 | Țările de Jos | 33 – 33 | Portugalia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 8868 Arbitri: Hansen, Madsen |
ten Velde 7 | (17–15) | M. Costa, Frade 8 | ||
2× 1× | Raport | 2× |
23 ianuarie 2024 18:00 | Slovenia | 28 – 25 | Danemarca | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 9016 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Horžen 6 | (17–14) | Kirkeløkke, Jørgensen 6 | ||
3× 1× | Raport | 2× |
23 ianuarie 2024 20:30 | Norvegia | 33 – 23 | Suedia | Barclays Arena, Hamburg Asistență: 9031 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Blonz 11 | (15–12) | Sandell 4 | ||
1× 1× | Raport | 6× |
Fazele eliminatorii[modificare | modificare sursă]
Schemă[modificare | modificare sursă]
Semifinale | Finala | |||||
26 ianuarie | ||||||
Franța | 34 | |||||
28 ianuarie | ||||||
Suedia | 30 | |||||
Franța | 33 | |||||
26 ianuarie | ||||||
Danemarca | 31 | |||||
Germania | 26 | |||||