Preliminariile Ligii Campionilor 2015-2016
Preliminariile Ligii Campionilor 2015-2016 au început pe 30 iunie și se vor termina pe 26 august 2015. Un număr total de 56 de echipe participă în fazele de calificări și runda play-off pentru a decide 10 din cele 32 de locuri din faza grupelor Ligii Campionilor 2015-2016.[1]
Toate orele de mai jos sunt în CEST (UTC+2).
Datele rundelor și tragerilor la sorți[modificare | modificare sursă]
Toate tragerile la sorți au loc la sediul UEFA din Nyon, Elveția.[2]
Runda | Data și ora tragerii la sorți | Prima manșă | Manșa secundă |
---|---|---|---|
Primul tur preliminar | 22 iunie 2015, 12:00[3] | 30 iunie–1 iulie 2015 | 7–8 iulie 2015 |
Turul doi preliminar | 14–15 iulie 2015 | 21–22 iulie 2015 | |
Turul trei preliminar | 17 iulie 2015, 12:00[4] | 28–29 iulie 2015 | 4–5 august 2015 |
Runda play-off | 7 august 2015, 12:00[5] | 18–19 august 2015 | 25–26 august 2015 |
Echipele[modificare | modificare sursă]
Echipele participante în calificări au fost separate în două secțiuni:
- Calea Campioanelor, care include toate campioanele naționale care nu s-au calificat automat pentru faza grupelor.
- Calea Ligii (numită și Calea non-campioanelor), care include toate echipele non-campioane naționale care nu s-au calificat automat pentru faza grupelor.
Un total de 56 de echipe (41 în Calea campioanelor, 15 în Calea ligii) u fost implicate în faza de calificări a Ligii Campionilor 2015-2016 . Cele 10 câștigătoare din runda play-off (5 în Calea campioanelor, 5 în Calea ligii) au avansat în faza grupelor, unde s-au alăturat altor 22 de echipe calificate automat. Cele 15 perdante din turul trei preliminar au mers în play-off-ul Europa League, iar cele 10 perdante din runda play-off au intrat în faza grupelor Europa League.[1]
Mai jos sunt prezentate echipele participante (cu coeficienții lor UEFA de club pentru 2015),[6] grupate după runda de debut.[7]
Legendă |
---|
Câștigătoarele din runda play-off au avansat în faza grupelor |
Pierdantele din runda play-off au mers în faza grupelor Europa League |
Pierdantele din turul trei preliminar au mers în play-off-ul Europa League |
Pierdantele din primele două tururi preliminare au fosteliminate |
Primul tur preliminar[modificare | modificare sursă]
Distribuție[modificare | modificare sursă]
Un număr de opt echipe au jucat în primul tur preliminar.[3] Tragerea la sorți a avut loc pe 22 iunie 2015.[8][9]
Capi de serie | Outsideri |
---|---|
Meciuri[modificare | modificare sursă]
Meciurile din prima manșă s-au jucat pe 30 iunie și 1 iulie, iar cele din manșa secundă pe 7 iulie 2015.
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Lincoln Red Imps | 2–1 | FC Santa Coloma | 0–0 | 2–1 |
Crusaders | 1–1 (a) | Levadia Tallinn | 0–0 | 1–1 |
Pyunik | 4–2 | Folgore | 2–1 | 2–1 |
B36 Tórshavn | 2–6 | The New Saints | 1–2 | 1–4 |
Prima manșă[modificare | modificare sursă]
Pyunik | 2–1 | Folgore |
---|---|---|
Satumyan 45+2' Romero 48' | Raport | Hirsch 71' |
B36 Tórshavn | 1–2 | The New Saints |
---|---|---|
Samuelsen 7' | Raport | Quigley 9' Wilde 90' |
Manșa secundă[modificare | modificare sursă]
Levadia Tallinn | 1–1 | Crusaders |
---|---|---|
Luts 22' | Raport | Carvill 4' |
1–1 la general. Crusaders a câștigat datorită golurilor marcate în deplasare.
FC Santa Coloma | 1–2 | Lincoln Red Imps |
---|---|---|
Lima 44' | Raport | Bardon 48' L. Casciaro 64' |
Lincoln Red Imps a câștigat 2–1 la general.
The New Saints | 4–1 | B36 Tórshavn |
---|---|---|
Wilde 15', 27', 47' Williams 89' | Raport | Cieślewicz 90+1' |
The New Saints a câștigat 6–2 la general.
Pyunik a câștigat 4–2 la general.
Second qualifying round[modificare | modificare sursă]
Distribuție[modificare | modificare sursă]
A total of 34 teams played in the second qualifying round: 30 teams which entered in this round, and the four winners of the first qualifying round.[3] The draw was held on 22 June 2015.[8][9]
Group 1 | Group 2 | Group 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Capi de serie | Outsideri | Capi de serie | Outsideri | Capi de serie | Outsideri |
Ventspils | Steaua București | The New Saints[†] |
- Notes
- † Winners of the first qualifying round whose identity was not known at the time of the draw. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient in the first qualifying round, thus effectively taking the coefficient of their defeated opponent in the draw for the second qualifying round.
Meciuri[modificare | modificare sursă]
The first legs were played on 14 and 15 July, and the second legs were played on 21 and 22 iulie 2015.
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Hibernians | 3–6 | Maccabi Tel Aviv | 2–1 | 1–5 |
APOEL | 1–1 (a) | Vardar | 0–0 | 1–1 |
Qarabağ | 1–0 | Rudar Pljevlja | 0–0 | 1–0 |
Sarajevo | 0–3 | Lech Poznań | 0–2 | 0–1 |
Maribor | 2–3 | Astana | 1–0 | 1–3 |
BATE Borisov | 2–1 | Dundalk | 2–1 | 0–0 |
Ventspils | 1–4[A] | HJK | 1–3 | 0–1 |
Midtjylland | 3–0 | Lincoln Red Imps | 1–0 | 2–0 |
Molde | 5–1 | Pyunik | 5–0 | 0–1 |
Malmö FF | 1–0 | Žalgiris Vilnius | 0–0 | 1–0 |
Celtic | 6–1 | Stjarnan | 2–0 | 4–1 |
Trenčín | 3–4 | Steaua București | 0–2 | 3–2 |
Partizan | 3–0 | Dila Gori | 1–0 | 2–0 |
Ludogorets Razgrad | 1–3 | Milsami Orhei | 0–1 | 1–2 |
Dinamo Zagreb | 4–1[A] | Fola Esch | 1–1 | 3–0 |
Skënderbeu Korçë | 6–4 | Crusaders | 4–1 | 2–3 |
The New Saints | 1–2 | Videoton | 0–1 | 1–1 d.p. |
- Notes
Prima manșă[modificare | modificare sursă]
Midtjylland | 1–0 | Lincoln Red Imps |
---|---|---|
Rasmussen 33' | Raport |
Hibernians | 2–1 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Jorginho 74' Lima 85' | Raport | Igiebor 22' |
The New Saints | 0–1 | Videoton |
---|---|---|
Raport | Gyurcsó 77' |
Trenčín | 0–2 | Steaua București |
---|---|---|
Raport | Stanciu 63' Hamroun 70' |
Sarajevo | 0–2 | Lech Poznań |
---|---|---|
Raport | Hämäläinen 40' Thomalla 62' |
BATE Borisov | 2–1 | Dundalk |
---|---|---|
Karnitsky 11' Yablonskiy 38' | Raport | McMillan 32' |
Dinamo Zagreb | 1–1 | Fola Esch |
---|---|---|
Henríquez 36' | Raport | Hadji 25' |
Manșa secundă[modificare | modificare sursă]
Partizan won 3–0 la general.
Molde won 5–1 la general.
Milsami Orhei | 2–1 | Ludogorets Razgrad |
---|---|---|
Andronic 26' Racu 89' | Raport | Wanderson 25' |
Milsami Orhei won 3–1 la general.
HJK won 4–1 la general.
Maccabi Tel Aviv | 5–1 | Hibernians |
---|---|---|
Jorginho 32' (o.g.) Zahavi 58' (pen.), 90' Ben Haim II 61' Igiebor 82' | Raport | Soares 52' |
Maccabi Tel Aviv won 6–3 la general.
Vardar | 1–1 | APOEL |
---|---|---|
Ljamčevski 90+4' | Raport | De Vincenti 60' |
1–1 la general. APOEL won on away goals.
Lincoln Red Imps | 0–2 | Midtjylland |
---|---|---|
Raport | Pušić 44' Duelund 89' |
Midtjylland won 3–0 la general.
Žalgiris Vilnius | 0–1 | Malmö FF |
---|---|---|
Raport | Tinnerholm 55' |
Malmö FF won 1–0 la general.
Skënderbeu Korçë won 6–4 la general.
Astana won 3–2 la general.
Fola Esch | 0–3 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Raport | Pjaca 29', 40' Rog 75' |
Dinamo Zagreb won 4–1 la general.
Steaua București won 4–3 la general.
Videoton | 1–1 | The New Saints |
---|---|---|
Gyurcsó 107' | Raport | Williams 78' |
Videoton won 2–1 la general.
Rudar Pljevlja | 0–1 | Qarabağ |
---|---|---|
Raport | Reynaldo 57' |
Qarabağ won 1–0 la general.
Lech Poznań | 1–0 | Sarajevo |
---|---|---|
Douglas 6' | Raport |
Lech Poznań won 3–0 la general.
BATE Borisov won 2–1 la general.
Celtic won 6–1 la general.
Third qualifying round[modificare | modificare sursă]
Distribuție[modificare | modificare sursă]
The third qualifying round is split into two separate sections: Champions Route (for league champions) and League Route (for league non-champions). The losing teams in both sections enter the 2015–16 UEFA Europa League play-off round.
A total of 30 teams will play in the third qualifying round:[4]
- Champions Route: three teams which entered in this round, and the 17 winners of the second qualifying round.
- League Route: ten teams which entered in this round.
The draw was held on 17 iulie 2015.[13][14]
Champions Route | League Route | ||||
---|---|---|---|---|---|
Group 1 | Group 2 | ||||
Capi de serie | Outsideri | Capi de serie | Outsideri | Capi de serie | Outsideri |
Basel | Lech Poznań[†] | Red Bull Salzburg | Maccabi Tel Aviv[†] | Young Boys |
- Notes
- † Winners of the second qualifying round, whose identity was not known at the time of the draw. Teams in italics defeated a team with a higher coefficient in the second qualifying round, thus effectively taking the coefficient of their defeated opponent in the draw for the third qualifying round.
Meciuri[modificare | modificare sursă]
Meciurile din prima manșă s-au jucat pe 28 și 29 iulie, iar cele din manșa secundă pe 4 și 5 august 2015.
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur | |
---|---|---|---|---|---|
Calea Campioanelor | |||||
Lech Poznań | 1–4 | Basel | 1–3 | 0–1 | |
Milsami Orhei | 0–4 | Skënderbeu Korçë | 0–2 | 0–2 | |
HJK | 3–4 | Astana | 0–0 | 3–4 | |
Celtic | 1–0 | Qarabağ | 1–0 | 0–0 | |
Steaua București | 3–5 | Partizan | 1–1 | 2–4 | |
Midtjylland | 2–2 (a) | APOEL | 1–2 | 1–0 | |
Maccabi Tel Aviv | 3–2 | Viktoria Plzeň | 1–2 | 2–0 | |
Dinamo Zagreb | 4–4 (a) | Molde | 1–1 | 3–3 | |
Videoton | 1–2 | BATE Borisov | 1–1 | 0–1 | |
Red Bull Salzburg | 2–3 | Malmö FF | 2–0 | 0–3 | |
Calea Ligii | |||||
Panathinaikos | 2–4 | Club Brugge | 2–1 | 0–3 | |
Young Boys | 1–7 | Monaco | 1–3 | 0–4 | |
CSKA Moscova | 5–4 | Sparta Praga | 2–2 | 3–2 | |
Rapid Viena | 5–4 | Ajax | 2–2 | 3–2 | |
Fenerbahçe | 0–3 | Shakhtar Donetsk | 0–0 | 0–3 |
Prima manșă[modificare | modificare sursă]
CSKA Moscova | 2–2 | Sparta Praga |
---|---|---|
Dzagoev 14' Tošić 53' | Raport | Fatai 15' Krejčí 57' |
Milsami Orhei | 0–2 | Skënderbeu Korçë |
---|---|---|
Raport | Salihi 49', 73' (pen.) |
Midtjylland | 1–2 | APOEL |
---|---|---|
Poulsen 88' | Raport | Hansen 30' (o.g.) De Vincenti 33' |
Maccabi Tel Aviv | 1–2 | Viktoria Plzeň |
---|---|---|
Yitzhaki 79' | Raport | Mahmutović 17' Petržela 21' |
Panathinaikos | 2–1 | Club Brugge |
---|---|---|
Berg 37' Karelis 65' (pen.) | Raport | Bolingoli-Mbombo 10' |
Videoton | 1–1 | BATE Borisov |
---|---|---|
Vinícius 89' | Raport | Karnitsky 56' |
Dinamo Zagreb | 1–1 | Molde |
---|---|---|
Henríquez 18' | Raport | Kamara 21' |
Red Bull Salzburg | 2–0 | Malmö FF |
---|---|---|
Ulmer 51' Hinteregger 89' (pen.) | Raport |
Steaua București | 1–1 | Partizan |
---|---|---|
Varela 81' | Raport | Vulićević 62' |
Manșa secundă[modificare | modificare sursă]
APOEL | 0–1 | Midtjylland |
---|---|---|
Raport | Sviatchenko 3' |
2–2 la general. APOEL a câștigat cu on away goals.
Molde | 3–3 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Hussain 43' Elyounoussi 52' (pen.) Kamara 75' | Raport | Pjaca 17' Ademi 20' Rog 22' |
4–4 la general. Dinamo Zagreb a câștigat cu on away goals.
Ajax | 2–3 | Rapid Viena |
---|---|---|
Milik 52' Gudelj 75' | Raport | Berić 12' Schaub 39', 77' |
Rapid Viena a câștigat cu 5–4 la general.
Monaco | 4–0 | Young Boys |
---|---|---|
Cavaleiro 54' Kurzawa 64' Martial 70' El Shaarawy 77' | Raport |
Monaco a câștigat cu 7–1 la general.
Astana | 4–3 | HJK |
---|---|---|
Twumasi 44' Cañas 47' (pen.) Shomko 56' Postnikov 90+3' | Raport | Jallow 4' Baah 42' Zeneli 86' (pen.) |
Astana a câștigat cu 4–3 la general.
Celtic a câștigat cu 1–0 la general.
Sparta Praga | 2–3 | CSKA Moscova |
---|---|---|
Krejčí 6' Fatai 16' | Raport | Musa 34', 51' Dzagoev 76' |
CSKA Moscova a câștigat cu 5–4 la general.
BATE Borisov | 1–0 | Videoton |
---|---|---|
Nikolić 82' | Raport |
BATE Borisov a câștigat cu 2–1 la general.
Basel | 1–0 | Lech Poznań |
---|---|---|
Bjarnason 90+1' | Raport |
Basel a câștigat cu 4–1 la general.
Partizan | 4–2 | Steaua București |
---|---|---|
Babović 8' Jevtović 60' A. Živković 69' Trujić 90+1' | Raport | Muniru 11' Hamroun 33' |
Partizan a câștigat cu 5–3 la general.
Malmö FF | 3–0 | Red Bull Salzburg |
---|---|---|
Đurđić 7' Rosenberg 14' Rodić 42' | Raport |
Malmö a câștigat cu 3–2 la general.
Club Brugge | 3–0 | Panathinaikos |
---|---|---|
Cools 53' Vázquez 58' Oularé 82' | Raport |
Club Brugge a câștigat cu 4–2 la general.
Skënderbeu Korçë | 2–0 | Milsami Orhei |
---|---|---|
Salihi 16' Progni 55' | Raport |
Skënderbeu Korçë a câștigat cu 4–0 la general.
Viktoria Plzeň | 0–2 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Raport | Zahavi 76' (pen.), 83' |