UEFA Europa League 2013-2014
| ||||
Sport | fotbal | |||
Organizator | UEFA | |||
Data începerii | 2 iulie 2013 | |||
Data sfârșitului | 14 mai 2014 | |||
Participanți | 48+8 (competiție) 161+33 (total) | |||
Câștigătorul trofeului | Sevilla (Al treilea trofeu) | |||
Locul doi | Benfica | |||
Meciuri | 205 | |||
Goluri | 475 (2.32 pe meci) | |||
Golgheter | Jonathan Soriano (8 goluri) | |||
Asistență totală | 3.411.208 (16.640 pe meci) | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : Faza grupelor UEFA Europa League 2013-2014 | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : UEFA Europa League 2014-2015 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : UEFA Europa League 2012-2013 | ||||
Modifică date / text |
UEFA Europa League 2013-2014 a fost cel de-al 43-lea sezon al celei de a doua competiții europene valorice și cel de-al 5-lea sezon al competiției de la schimbarea denumirii în UEFA Europa League. Finala s-a jucat pe Juventus Stadium din Torino, Italia,[1] FC Sevilla învingând-o după loviturile de departajare pe Benfica.
Pentru ediția 2013-14, două schimbări au fost făcute față de ediția 2012-13:
- Câștigătoarele cupei din primele 6 campionate s-au calificat direct în grupele UEFA Europa League.[2] Această alocare a locurilor are un impact direct asupra turneului de calificare și vor fi făcute modificări pentru a adapta turneul la aceste schimbări.[3]
- Etapele a 5-a și a 6-a nu au mai avut loc în săptămâni exclusive, și s-au jucat în aceleași săptămâni cu etapele 5 și 6 din Liga Campionilor.[4]
Alocarea echipelor asociațiilor[modificare | modificare sursă]
Un total de 193 de echipe din 53 asociații UEFA sunt așteptate să participe în Europa League 2013-14. Asociațiile au alocate locurile în conformitate cu Coeficientul UEFA al țării în 2012, care ia în considerare performanța lor în intervalul 2006-07 și 2010-11.[5]
Dedesubt este schema calificărilor pentru UEFA Europa League 2013-14:
- Asociațiile 1-6 au fiecare 3 echipe calificate
- Asociațiile 7-9 au fiecare 4 echipe calificate
- Asociațiile 10-51 au fiecare 3 echipe calificate, exceptând Liechtenstein care are doar o singură echipă,(Liechtenstein are doar turneu de cupă nu și campionat)
- Asociațiile 52-53 au fiecare 2 echipe calificate
- Liechtenstein are o echipă calificată (deoarece ei organizează doar o cupă locală, nu și turneul de ligă)
- Primele 3 asociații în clasamentul UEFA Fair Play pe sezonul 2012-14 primesc un loc adițional
- În plus, 33 de echipe eliminate din Liga Campionilor 2013-2014 sunt transferate în Europa League
Clasamentul federațiilor[modificare | modificare sursă]
|
|
|
- Note
- (FP): Echipă adițională în baza fair play (Olanda, Norvegia și Finlanda)[6]
- (UCL): Echipele adiționale transferate din Liga Campionilor
Distribuția[modificare | modificare sursă]
Deoarece deținătoarea titlului (Chelsea) s-a calificat pentru Liga Campionilor prin performanța din competițiile interne, locul din faza grupelor rezervat deținătoarei titlului a devenit vacant, și au intervenit următoarele modificări în sistemul implicit de alocare:
- Câștigătoarea cupei interne a asociației 7 (Rusia) a fost promovată din etapa play-off în faza grupelor.
- Câștigătoarea cupei interne a asociației 16 (Cipru) a fost promovată din a treia rundă de calificare în faza play-off.
- Câștigătoarea cupei interne a asociației 19 (Cehia) a fost promovată din al doilea tur de calificare în al trelea.
- Câștigătoarele cupelor interne a asociațiilor 33 și 34 (Irlanda și Slovenia) au fost promovate din prima rundă de calificare în a doua.
Echipele care intră în această rundă | Echipele care avansează din runda precedentă | Echipele transferate din Liga Campionilor | |
---|---|---|---|
Prima rundă de calificare (74 de echipe) |
| ||
A doua rundă de calificari (80 de echipe) |
|
| |
A treia rundă de calificări (58 de echipe) |
|
| |
Runda Play-off (62 de echipe) |
|
|
|
Faza Grupelor (48 de echipe) |
|
|
|
Faza eliminatorie (32 de echipe) |
|
|
Reguli de redistribuție[modificare | modificare sursă]
Un loc de Europa League este vacant atunci când o echipă se califică atât pentru Liga Campionilor cât și pentru Europa League, sau se califica pentru Europa League prin mai mult de o metodă. Când un loc este vacant, acesta este redistribuit în cadrul Asociației Naționale de următoarele reguli:
- În cazul în care câștigătoarea cupei interne(considerat "cel mai înalt plasat" calificant în cadrul asociației naționale) se califică, de asemenea, pentru Liga Campionilor, locul lor de Europa Liga este liber, iar limita numărului de echipe calificate pentru preliminariile Europa League sunt mutate cu un loc, cu ultimul loc(prima rundă de calificare), luat de finalista cupei interne, cu condiția ca acestea să nu se califica deja pentru Liga Campionilor sau Europa League. În caz contrar, acest loc este acordat acelei echipe din ligă care e mai bine plasată, însă necalificată pentru Europa League.
- În cazul în care câștigătorea cupei interne beneficiază de loc pentru Europa League,și prin poziția de Ligă, locul lor de poziție de ligă este eliberat,și este acordat acelei echipe din ligă care e mai bine plasată, însă necalificată pentru Europa League.
- Un loc eliberat de către câștigătoarea Cupei Ligii ,este obținut de către cea mai bine plasată echipă din ligă, care nu s-a încă calificat pentru Europa League.
- Un loc Fair Play este luat de către echipa de cea mai bine clasată în tabelul intern Fair Play, care nu s-a calificat pentru Liga Campionilor sau Europa League.
Echipele[modificare | modificare sursă]
Etichetele din paranteze indică cum sau calificat echipele:[7][8]
- TH: Deținătoarea trofeului
- CW: Câștigătoare a cupei
- CR: Finalistă a cupei
- LC: Câștigătoare a cupei ligii
- Nth: Poziția din campionat
- P-: End-of-season European competition play-offs (winners or position)
- FP: Fair Play
- UCL: Transferată din Liga Campionilor
- GS: Third-placed teams from the group stage
- PO: Losers from the play-off round
- Q3: Losers from the third qualifying round
Notably six teams take part in the competition that don't play in their national top-division this season. They are: Hapoel Ramat Gan (2nd tier), Hødd (2nd), Pasching (3rd), Teteks (2nd), Vaduz (2nd) and Wigan Athletic (2nd).
- Note
- ^ Bosnia and Herzegovina (BIH): Borac Banja Luka, the third-placed team of the 2012–13 Premier League of Bosnia and Herzegovina, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[12] As a result, the berth was given to Zrinjski Mostar, the ninth-placed team of the league, which were the highest-placed team with a UEFA license not yet qualified.
- ^ Bulgaria (BUL): CSKA Sofia, the third-placed team of the 2012–13 A PFG, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license, due to high financial debts and the following announcement of the club going in bankruptcy.[13] As a result, the berth was given to Botev Plovdiv, the fourth-placed team of the league.
- ^ England (ENG): Swansea City are a club based in Wales, but participate in the Europa League through one of the berths for England as they won the 2012–13 Football League Cup (any coefficient points they earn count toward England and not Wales).
- ^ a b Greece (GRE):
- PAS Giannina, the fifth-placed team of the 2012–13 Superleague Greece, would have qualified for the Europa League second qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[14] As a result, the berth was given to Xanthi, the seventh-placed team of the league, since Panathinaikos, the sixth-placed team of the league, also failed to obtain a UEFA license.[15]
- On 14 august 2013, Metalist Kharkiv were disqualified from the 2013–14 UEFA club competitions due to previous match-fixing.[16] UEFA decided to replace Metalist Kharkiv in the Champions League play-off round with PAOK, who were eliminated by Metalist Kharkiv in the third qualifying round.[17]
- ^ a b Montenegro (MNE): Budućnost Podgorica and Grbalj, the winners of the 2012–13 Montenegrin Cup and the fourth-placed team of the 2012–13 Montenegrin First League respectively, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[18] As a result, the berths were given to Rudar Pljevlja and Mladost Podgorica, the fifth- and sixth-placed teams of the league.
- ^ Republic of Ireland (IRL): Derry City are a club based in Northern Ireland, but participate in the Europa League through one of the berths for Republic of Ireland as they won the 2012 FAI Cup (any coefficient points they earn count toward Republic of Ireland and not Northern Ireland).
- ^ a b Spain (ESP): Málaga, the sixth-placed team of the 2012–13 La Liga, would have qualified for the Europa League play-off round, but were banned by UEFA from participating due to violations of UEFA Financial Fair Play Regulations.[19] As a result, Real Betis, the seventh-placed team of the league, entered the play-off round instead of the third qualifying round, and the third qualifying round berth was given to Sevilla, the ninth-placed team of the league, since Rayo Vallecano, the eighth-placed team of the league, failed to obtain a UEFA license.[20] Málaga appealed their ban to the Court of Arbitration for Sport, but it was denied.[21]
- ^ a b Turkey (TUR): On 25 June 2013, Beșiktaș and Fenerbahçe were banned by UEFA from the 2013–14 UEFA club competitions due to previous match fixing.[22][23] They appealed the ban to the Court of Arbitration for Sport, and on 18 July 2013 it was ruled that the ban should be temporarily lifted and they should be included in the qualifying round draws of the Champions League and Europa League, until the final decision to be made before the end of August 2013.[24][25][26] Fenerbahçe competed in the Champions League qualifying rounds and lost in the play-off round, while Beșiktaș competed in the Europa League play-off round and won. On 28 and 30 august 2013, the Court of Arbitration for Sport upheld UEFA's ban on Fenerbahce and Beșiktaș respectively, meaning the two clubs were banned from the 2013–14 UEFA Europa League.[27][28][29] UEFA decided to replace Beșiktaș in the Europa League group stage with Tromsø, who were eliminated by Beșiktaș in the play-off round,[30] while a draw was held to select a team to replace Fenerbahçe among the teams eliminated in the play-off round,[31] and was won by APOEL.[32]
Datele rundelor și tragerilor la sorți[modificare | modificare sursă]
Toate tragerile la sorți au loc la sediul UEFA în Nyon, Elveția.[33]
Faza | Runda | Data tragerii la sorți | Prima manșă | Manșa secundă |
---|---|---|---|---|
Calificări | Primul tur preliminar | 24 June 2013 | 4 July 2013 | 11 July 2013 |
Al doilea tur preliminar | 18 July 2013 | 25 July 2013 | ||
Al treilea tur preliminar | 19 July 2013 | 1 august 2013 | 8 august 2013 | |
Play-off | Runda Play-off | 9 august 2013 | 22 august 2013 | 29 august 2013 |
Faza grupelor | Etapa 1 | 30 august 2013 (Monaco) | 19 September 2013 | |
Etapa 2 | 3 octombrie 2013 | |||
Etapa 3 | 24 octombrie 2013 | |||
Etapa 4 | 7 November 2013 | |||
Etapa 5 | 28 November 2013 | |||
Etapa 6 | 12 December 2013 | |||
Faza eliminatorie | 1/32 de finală | 13 December 2013 | 20 February 2014 | 27 February 2014 |
1/16 de finală | 13 March 2014 | 20 March 2014 | ||
Sferturi de finală | 21 March 2014 | 3 April 2014 | 10 April 2014 | |
Semifinale | 11 April 2014 | 24 April 2014 | 1 May 2014 | |
Finala | 14 mai 2014 pe Juventus Stadium, Torino |
Meciuri din calificări, play-off, și rundele eliminatorii pot fi, de asemenea, jucate în zilele de marți sau miercuri în loc de joi, din cauza unor conflicte de programare.
Tururi preliminare[modificare | modificare sursă]
Primul tur preliminar[modificare | modificare sursă]
Prima manșă s-a jucat pe 2, 3 și 4 iulie, iar a doua manșă s-a jucat pe 9, 10 și 11 iulie 2013.
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Víkingur | 2 - 1 | Inter Turku | 1 - 1 | 1 - 0 |
Žalgiris Vilnius | 4 - 3 | St Patrick's Athletic | 2 - 2 | 2 - 1 |
Airbus UK | 1 - 1 (a) | Ventspils | 1 - 1 | 0 - 0 |
Narva Trans | 1 - 8 | Gefle | 0 - 3 | 1 - 5 |
KR | 3 - 0 | Glentoran | 0 - 0 | 3 - 0 |
Chikhura Sachkhere | 1 - 1 (a) | Vaduz | 0 - 0 | 1 - 1 |
Milsami Orhei | 1 - 0 | F91 Dudelange | 1 - 0 | 0 - 0 |
Metalurg Skopje | 0 - 2 | Qarabağ | 0 - 1 | 0 - 1 |
Mladost Podgorica | 2 - 2 (a) | Videoton | 1 - 2 | 1 - 0 |
Flora Tallinn | 1 - 1 (a) | Kukesi | 1 - 1 | 0 - 0 |
Teteks | 1 - 2 | Pyunik | 1 - 1 | 0 - 1 |
Teuta Durrës | 3 - 3 (a) | Dacia Chișinău | 3 - 1 | 0 - 2 |
Libertas | 1 - 3 | Sarajevo | 0 - 1 | 1 - 2 |
Sliema Wanderers | 1 - 2 | Khazar Lankaran | 1 - 1 | 0 - 1 |
Levski Sofia | 0 - 2 | Irtysh Pavlodar | 0 - 0 | 0 - 2 |
Hibernians | 3 - 7 | Vojvodina | 1 - 4 | 2 - 3 |
Astana | 0 - 6 | Botev Plovdiv | 0 - 1 | 0 - 5 |
UE Santa Coloma | 1 - 4 | Zrinjski Mostar | 1 - 3 | 0 - 1 |
Domžale | 0 - 3 | Astra Giurgiu | 0 - 1 | 0 - 2 |
Rudar Pljevlja | 2 - 1 | FC MIKA | 1 - 0 | 1 - 1 |
FC Santa Coloma | 0 - 4 | Breiðablik | 0 - 4 | 0 - 0 |
Drogheda United | 2 - 0 | Malmö FF | 0 - 0 | 2 - 0 |
Mariehamn | 1 - 3 | Inter Baku | 1 - 1 | 0 - 2 |
ÍF | 0 - 5 | Linfield | 0 - 2 | 0 - 3 |
Prestatyn Town | 3 - 3 4-3 l.d. | Liepājas Metalurgs | 1 - 2 | 2 - 1 |
Celje | 2 - 3 | Tromsø | 2 - 1 | 0 - 2 |
Tiraspol | 1 - 1 2-4 l.d. | Skonto | 0 - 1 | 1 - 0 |
Crusaders | 3 - 9 | Rosenborg | 1 - 2 | 2 - 7 |
ÍBV | 2 - 1 | HB | 1 - 1 | 1 - 0 |
Jeunesse Esch | 3 - 2 | TPS | 2 - 0 | 1 - 2 |
Bala Town | 2 - 3 | Levadia Tallinn | 1 - 0 | 1 - 3 |
Kruoja Pakruojis | 0 - 8 | Dinamo Minsk | 0 - 3 | 0 - 5 |
La Fiorita | 0 - 4 | Valletta | 0 - 3 | 0 - 1 |
Laçi | 1 - 3 | Differdange 03 | 0 - 1 | 1 - 2 |
Gandzasar | 2 - 4 | Aktobe | 1 - 2 | 1 - 2 |
Čelik Nikšić | 1 - 13 | Honvéd | 1 - 4 | 0 - 9 |
Torpedo Kutaisi | 3 - 6 | Žilina | 0 - 3 | 3 - 3 |
Turnovo | 4 - 4 5-4 l.d. | Sūduva Marijampolė | 2 - 2 | 2 - 2 |
Al doilea tur preliminar[modificare | modificare sursă]
Prima manșă s-a jucat pe 16 și 18 iulie, iar a doua manșă s-a jucat pe 25 iulie 2013.
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Häcken | 3 - 2 | Sparta Praga | 2 - 2 | 1 - 0 |
Dila Gori | 3 - 0 | AaB | 3 - 0 | 0 - 0 |
Skonto | 2 - 2 (a) | Slovan Liberec | 2 - 1 | 0 - 1 |
Strømsgodset | 5 - 2 | Debrecen | 2 - 2 | 3 - 2 |
Honka | 2 - 5 | Lech Poznań | 1 - 3 | 1 - 2 |
Inter Baku | 1 - 2 | Tromsø | 0 - 2 | 1 - 0 |
Zrinjski Mostar | 1 - 3 | Botev Plovdiv | 1 - 1 | 0 - 2 |
Senica | 2 - 3 | Mladost Podgorica | 2 - 2 | 0 - 1 |
Sarajevo | 2 - 3 | Kukesi | 2 - 3 | 0 - 0 |
Maccabi Haifa | 10 - 0 | Khazar Lankaran | 2 - 0 | 8 - 0 |
Pandurii Târgu Jiu | 4 - 0 | Levadia Tallinn | 0 - 0 | 4 - 0 |
Petrolul Ploiești | 7 - 0 | Vinkingur | 3 - 0 | 4 - 0 |
Steaua Roșie Belgrad | 2 - 0 | ÍBV | 2 - 0 | 0 - 0 |
Cernomoreț Odessa | 3 - 2 | Dacia Chișinău | 2 - 0 | 1 - 2 |
Qarabağ | 4 - 3 | Piast Gliwice | 2 - 1 | 2 - 2 d.p. |
Anorthosis | 3 - 4 | Gefle | 3 - 0 | 0 - 4 |
Thun | 5 - 1 | Chikhura Sachkhere | 2 - 0 | 3 - 1 |
Hajduk Split | 3 - 2 | Turnovo | 2 - 1 | 1 - 1 |
Śląsk Wrocław | 6 - 2 | Rudar Pljevlja | 4 - 0 | 2 - 2 |
Rijeka | 8 - 0 | Prestatyn Town | 5 - 0 | 3 - 0 |
Șahtior Soligorsk | 2 - 2 2 - 4 l.d. | Milsami | 1 - 1 | 1 - 1 d.p. |
IFK Göteborg | 1 - 2 | Trenčín | 0 - 0 | 1 - 2 |
Rosenborg | 1 - 2 | St. Johnstone | 0 - 1 | 1 - 1 |
Sturm Graz | 0 - 1 | Breiðablik | 0 - 0 | 0 - 1 |
Xanthi | 2 - 2 (a) | Linfield | 0 - 1 | 2 - 1 d.p. |
Ventspils | 5 - 1 | Jeunesse Esch | 1 - 0 | 4 - 1 |
Malmö FF | 9 - 0 | Hibernian | 2 - 0 | 7 - 0 |
Žalgiris Vilnius | 3 - 1 | Pyunik | 2 - 0 | 1 - 1 |
Vojvodina | 5 - 1 | Honvéd | 2 - 0 | 3 - 1 |
Dinamo Minsk | 4 - 4 (a) | Lokomotiva | 1 - 2 | 3 - 2 |
Trabzonspor | 7 - 2 | Derry City | 4 - 2 | 3 - 0 |
Irtysh Pavlodar | 3 - 4 | Široki Brijeg | 3 - 2 | 0 - 2 |
Hødd | 1 - 2 | Aktobe | 1 - 0 | 0 - 2 |
Astra Giurgiu | 3 - 2 | Omonia | 1 - 1 | 2 - 1 |
Jagodina | 2 - 4 | Rubin Kazan | 2 - 3 | 0 - 1 |
Beroe Stara Zagora | 3 - 6 | Hapoel Tel Aviv | 1 - 4 | 2 - 2 |
Olimpija Ljubljana | 3 - 3 (a) | Žilina | 3 - 1 | 2 - 2 |
KR | 2 - 6 | Standard Liège | 1 - 3 | 1 - 3 |
Valletta | 1 - 3 | Minsk | 1 - 1 | 0 - 2 |
Differdange 03 | 5 - 4 | Utrecht | 2 - 1 | 3 - 3 |
Al treilea tur preliminar[modificare | modificare sursă]
Turul s-a disputat pe 1 august, iar returul pe 8 august 2013.
Runda Play-off[modificare | modificare sursă]
- Note
- ^ a b Ordinea tururilor preliminare este după tragerea la sorți originală
- ^ Participarea lui Beșiktaș în competiție face obiectul unei proceduri CAS.
- ^ La data de 14 august 2013, Metalist Kharkiv a fost descalificată din compețiile de club UEFA sezonul 2013-14 datorită meciurilor trucate.[16] UEFA a decis să înlocuiască Metalist Kharkiv în faza play-off al Ligii Campionilor cu PAOK, care a fost eliminată de Metalist Kharkiv în runda a treia de calificare. Astfel, Maccabi Tel Aviv, adversarul al echipei PAOK în Europa League runda play-off, s-a calificat direct în faza grupelor a Europa League.[17] Metalist Kharkiv are dreptul de a contesta decizia la Curtea de Arbitraj pentru Sport, care le-ar putea restabili temporar până când se ajunge la o decizie finală, ceea ce înseamnă că meciul ar putea fi încă jucat.
Faza grupelor[modificare | modificare sursă]
48 de echipe au jucat în faza grupelor: cele 31 de câștigătoare din etapa play-offul Europa League, și alte 17 echipe pierdante din play-offul Ligii Campionilor.
Cele 48 de echipe vor fi repartizate în douăsprezece grupe a câte patru. Câștigătorii de grupă și echipele clasate pe 2 vor avansa la runda de 32, în cazul în care acestea vor fi unite de către cele 8 treia plasate echipe din faza grupelor din 2013-14 Champions League.
Grupa A[modificare | modificare sursă]
|
|
Grupa B[modificare | modificare sursă]
|
|
Grupa C[modificare | modificare sursă]
|
|
Grupa D[modificare | modificare sursă]
|