UEFA Europa League 2019-2020
| ||||
RheinEnergieStadion din Köln a găzduit finala | ||||
Sport | Fotbal | |||
Organizator | UEFA | |||
Data începerii | 27 iunie 2019 | |||
Data sfârșitului | 21 august 2020 | |||
Participanți | 158+55 | |||
Câștigătorul trofeului | Sevilla FC | |||
Locul doi | FC Internazionale Milano | |||
Meciuri | 197 | |||
Goluri | 548 | |||
Golgheter | Bruno Fernandes (8 goluri) | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : UEFA Europa League 2020-2021 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : UEFA Europa League 2018-2019 | ||||
Modifică date / text |
UEFA Europa League 2019-2020 a fost cea de-a 49-a ediție a celei de-a doua competiții fotbalistice inter-cluburi ca valoare din Europa, și a 11-a ediție de la redenumirea ei din Cupa UEFA în UEFA Europa League. Câștigătoarea trofeului fiind Sevilla FC.
Preliminarii[modificare | modificare sursă]
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Turul I | Turul II |
---|---|---|---|---|
Barry Town United FC | 0 – 4 | Cliftonville F&AC | 0 – 0 | 0 – 4 |
FC Progrès Niedercorn | 2 – 2 | Cardiff Metropolitan University FC | 1 – 0 | 1 – 2 |
Klaksvíkar Ítróttarfelag | 9 – 1 | SP Tre Fiori | 5 – 1 | 4 – 0 |
UE Sant Julià | 3 – 6 | Europa FC Gibraltar | 3 – 2 | 0 – 4 |
KF Priștina | 1 – 3 | St Joseph's FC Gibraltar | 1 – 1 | 0 – 2 |
Ballymena United FC | 2 – 0 | NSÍ Runavík | 2 – 0 | 0 – 0 |
SP La Fiorita | 1 – 3 | UE Engordany | 0 – 1 | 1 – 2 |
Turul I[modificare | modificare sursă]
Barry Town United FC | 0 – 0 | Cliftonville F&AC |
---|---|---|
Hood 90+1' | Detalii | Bagnall 74' |
FC Progrès Niedercorn | 1 – 0 | Cardiff Metropolitan University FC |
---|---|---|
Vogel 35' De Almeida 62' | Detalii | William 74' |
Klaksvíkar Ítróttarfelag | 5 – 1 | SP Tre Fiori |
---|---|---|
P. Johannesen 9' 45+2' Pavlović 26' Hadžibulić 32' Sandmæl 37' J. Johannesen 56' Brinck 69' Bjartalíð 73', 83' | Detalii | Carubini 30' Lago 74' Compagno 86' 90+3' |
UE Sant Julià | 3 – 2 | Europa FC Gibraltar |
---|---|---|
Malatini 32' Mendez 44', 64' Vasile 53' Cisse 75' Muñoz 90+3' | Detalii | Valdes 3' Mango 46' Olivero 87' |
KF Priștina | 1 – 1 | St Joseph's FC Gibraltar |
---|---|---|
Dallku 28' (pen) Mankenda 82' | Detalii | Rojas 28' Peña 31' Ferrer 33' Gonzalez Perez 88' Torres 90' |
Ballymena United FC | 2 – 0 | NSÍ Runavík |
---|---|---|
Millar 49' Winchester 55' Carville 87' | Detalii | P. Justinussen 78' Hentze 88' |
SP La Fiorita | 0 – 1 | UE Engordany |
---|---|---|
Di Maio 36' Mezzadri 84' Vassallo 87' | Detalii] | A. Sánchez 31' Zugić 48' Deivis 72' 86' |
Turul II[modificare | modificare sursă]
St Joseph's FC Gibraltar | 2 – 0 | KF Priștina |
---|---|---|
Torres 25' Ferrer 45' Villar 75' Pecci 78' Peña 80' Piner 90+3' | Detalii | Bekteshi 14' 48' Dallku 29' 48' Miftaraj 73' Khalid 74' |
UE Engordany | 2 – 1 | SP La Fiorita |
---|---|---|
Zugić 17' Laborda 38' Spano 66' Gasperoni 84' | Detalii | Hirsch 31' Bracaletti 32' Gasperoni 72' Coca 78' Righini 89' |
Cardiff Metropolitan University FC | 2 – 1 | FC Progrès Niedercorn |
---|---|---|
Lam 3' Rees 43' 67' (pen) | Detalii | Muratovic 16' Flauss 43' De Almeida 73' Skenderovic 79' |
NSÍ Runavík | 0 – 0 | Ballymena United FC |
---|---|---|
Detalii | Lecky 45' Balmer 89' |
Europa FC Gibraltar | 4 – 0 | UE Sant Julià |
---|---|---|
Yahaya 17' Rosa 36' Gallardo 38' De Barr 48' Walker 78' Domínguez 90+4' | Detalii | Jonny 61' 83' Mango 77' Vasile 82' |
Cliftonville F&AC | 4 – 0 | Barry Town United FC |
---|---|---|
McMenamin 25' Gormley 44' Bagnall 73' McDermott 82' Donnelly 84' | Detalii | Cotterill 58' |
SP Tre Fiori | 0 – 4 | Klaksvíkar Ítróttarfelag |
---|---|---|
Righetti 28' Compagno 54' Mattia Costantini 62' Pestrin 84' | Detalii] | Bjartalíð 29' (pen) J. Johannesen 31' 33' P. Johannesen 45+2' Hadžibulić 61' Danielsen 75' |
Calificări Q1[modificare | modificare sursă]
Turul I[modificare | modificare sursă]
St Joseph's FC Gibraltar | 0 – 4 | Glasgow Rangers FC |
---|---|---|
Pecci 45+2' Guererro 47' Boro 59' | Detalii | Defoe 26' Jack 50' Ojo 56' 90+1' Goldson 68' Morelos 77' |
Gżira United FC | 0 – 2 | HNK Hajduk Split |
---|---|---|
683 | Detalii | Gyurcsó 44' 44' Jurić 77' Dolček 90+5' 90+6' |
CSKA Sofia | 4 – 0 | OFK Titograd |
---|---|---|
da Silva 40' Rodrigues 53' Geferson 55' Malinov 72' | Detalii | Mamadou 32' Roganović 39' Đalović 45' |
AS la Jeunesse d'Esch-sur-Alzette | 0 – 0 | FC Tobol Kostanay |
---|---|---|
Detalii | Valiullin 30' Nurgaliev 41' Sebai 52' Žulpa 64' |
Pyunik FA Erevan | 3 – 3 | FK Shkupi Čair |
---|---|---|
Vardanyan 4' (pen) Zhestokov 80' Manucharyan 85' | Detalii | Lamine 15' Bajrami 26', 60' Ilieski 43' Ismaili 58' |
FC Ordabasî Shymkent | 1 – 0 | FC Torpedo Kutaisi |
---|---|---|
Zhangylyshbay 65' Erlanov 67' Diakate 84' | Detalii | Poniava 45+1' Nadaraia 46' |
FK Ventspils | 3 – 0 | KS Teuta Durrës |
---|---|---|
Serhiychuk 5' Ulimbaševs 78' Tosin 88' | Detalii | Progni 33' |
Alașkert FC Erevan | 3 – 1 | FK Makedonija Gorce Petrov Skopje |
---|---|---|
Tankov 16' Ishkhanyan 31' Sekulić 66' 73' Bianor 82' | Detalii | Jašaroski 52' Lichina 70' Filipovski 80' |
AEK Larnaca | 1 – 0 | CS Petrocub Hîncești |
---|---|---|
Hevel 4' Trichkovski 52' Nacho Cases 88' | Detalii | Mudrac 32' Djou 34' Cojocari 49' Ndzomo 56' Taras 61' Bejan 67' Gulceac 90' |
JK Trans Narva | 0 – 2 | FK Budućnost Podgorica |
---|---|---|
Nesterovski 32' Zakarljuka 34' | Detalii | Ivanović 12' Bakić 30' Mijić 88' |
KF Laçi | 1 – 1 | Hapoel Be'er Sheva FC |
---|---|---|
Nwabueze 3' Lushkja 63' Shehu 83' | Detalii | Sabag 22' Shamir 44' Hasselbaink 63' Levi 78' |
Sabail FK | 2 – 3 | CS „U” Craiova 1948 |
---|---|---|
Ramazanov 33', 82' 87' Erico 73' | Detalii | Martić 7' Mateiu 13' Bancu 51' Roman 67' |
FC Flora Tallinn | 2 – 0 | FK Radnički Niš |
---|---|---|
Lepik 75' Vassiljev 89' | Detalii | Đorđević 40' |
Kuopion Palloseura | 2 – 0 | FC Vitebsk |
---|---|---|
Murillo 61' Rangel 65' 74' Thiaw 68' | Detalii | Maranhão 47' Starhorodskyi 59' |
Balzan FC | 3 – 4 | NK Domžale |
---|---|---|
Božović 3' Ricardo Correa 34' Ljubomirac 38' Effiong 56' Slivić 63' Bezzina 69' | Detalii | Ibričić 5' (pen) Dobrovoljc 44' Vuk 49' 71' Sikošek 61' Podlogar 76' |
FK Riteriai | 1 – 1 | Klaksvíkar Ítróttarfelag |
---|---|---|
Borovskij 46' 77' | Detalii | Andreasen 56' 66' |
MFK Ružomberok | 0 – 2 | PFK Levski Sofia |
---|---|---|
Takáč 35' Novotny 87' | Detalii | Mariani 36' Kargas 39' Goranov 45+1' Nuno Reis 50' Paulinho 51' 51' Milanov 58' |
FK Liepāja | 1 – 1 | FC Dinamo Minsk |
---|---|---|
Ikaunieks 12' (pen) Dodô 15' Tobers 60' Žuļevs 90+5' | Detalii | Chizh 18' Yahaya 49' Kaplenko 88' |
FK Kauno Žalgiris | 0 – 2 | Apollon Limassol |
---|---|---|
João Figueiredo 29' Šilkaitis 42' Galkevičius 74' | Detalii | Zelaya 6' 90' (pen) Pittas 8' João Pedro 47' Sachetti 61' |
FC Dinamo Tbilisi | 6 – 0 | UE Engordany |
---|---|---|
Ninua 6' Kukhianidze 21', 71' Kavtaradze 61' Kutalia 69' (pen) 71' Zaria 79' 80' | Detalii | Bouharma 5' Varela 66' Serra 71' Spano 75' Peppe 85' |
FK Radnik Bijeljina | 2 – 0 | FC Spartak Trnava |
---|---|---|
Mekić 34' Đurić 46' 83' Popara 54' | Detalii | Dangubić 36' Sobczyk 74' Lovat 83' |
FC Șahtior Soligorsk | 1 – 0 | Paola Hibernians FC |
---|---|---|
Gromyko 69' | Detalii | Apap 39' Nanni 59' Kristensen 79' |
CSF Speranța Nisporeni | 0 – 3 | PFC Neftchi Baku |
---|---|---|
Tiehi 16' | Detalii | Mahmudov 16' (pen) Joseph-Monrose 36' Hajiyev 76' |
FK Akademija Pandev Strumica | 0 – 3 | HŠK Zrinjski Mostar |
---|---|---|
Dimov 30' Stoilov 79' | Detalii | Hadžić 12' Mandić 28' Govedarica 55' |
Molde FK | 7 – 1 | Knattspyrnufélag Reykjavíkur |
---|---|---|
James 7', 31', 41' Aursnes 29' Forren 63' Hussain 66' Omoijuanfo 90+3' | Detalii | Thomsen 71' |
Brøndby IF | 4 – 1 | FC Inter Turku |
---|---|---|
Wilczek 4', 67' Tibbling 71' Fisker 78' | Detalii | Furuholm 20' |
Crusaders FC Belfast | 2 – 0 | B36 Tórshavn |
---|---|---|
Jordan Owens 2' Hegarty 30' 33' Ruddy 38' Caddell 42' Forsythe 56' Lowry 79' Burns 90+3' | Detalii | Nielsen 2' Næs 10' Cieślewicz 41' Eriksen 62' |
Debreceni VSC | 3 – 0 | FK Kukësi |
---|---|---|
Garba 54' Varga 77', 83' | Detalii | Cuculi 39' Frashëri 54' Limaj 66' Musolli 73' Teqja 74' Kitanovski 90+2' |
SK Brann Bergen | 2 – 2 | Shamrock Rovers FC Dublin |
---|---|---|
Teniste 12' Berisha 36' (pen) 90+3' | Detalii | Ordagić 34' Finn 49' Boyle 90+3' Lopes 90+4' |
Malmö FF | 7 – 0 | Ballymena United FC |
---|---|---|
Rosenberg 31', 33', 48' Rakip 44', 74' Brorsson 46' Molins 54' | Detalii | Balmer 82' Friel 90+2' |
CS Fola Esch-sur-Alzette | 1 – 2 | FC Cihura Sacihere |
---|---|---|
Sinani 22' (pen) 87' Seydi 67' | Detalii | Chikvaidze 1' Dekanoidze 54' Ardazishvili 58' Sardalishvili 59' Koripadze 86' (pen) |
NK Olimpija Ljubljana | 2 – 3 | FK Rīgas Futbola Skola |
---|---|---|
Çekiçi 18' Putinčanin 23' Šme 52' Suljić 60' Boakye 81' Menalo 90' | Detalii | Savaļnieks 40' Lemajić 52' (pen) Blagojević 54' Kļuškins 88' Vukmanić 90+3' |
Gap Connah's Quay FC | 1 – 2 | Kilmarnock FC |
---|---|---|
Roberts 21' Owen 60' Taylor 75' Wilde 85' | Detalii | Brophy 82' Findlay 90+2' |
FK DAC 1904 Dunajská Streda | 1 – 1 | MKS Cracovia |
---|---|---|
Kružliak 22' Davis 31' Divković 44' | Detalii | Pestka 10' Kružliak 40' |
FK Zeta Golubovci | 1 – 5 | MOL Fehérvár FC |
---|---|---|
Goranović 17' Ceklić 90+2' | Detalii | Négo 3', 12', 23' Pátkai 59' Nikolov 64' Juhász 86' Huszti 90+3' |