Year | Art Director(s) | Set Decorator(s) | Film |
1950 (23rd) | Black-and-white |
Hans Dreier John Meehan | Samuel M. Comer Ray Moyer | Sunset Boulevard |
George W. Davis Lyle R. Wheeler | Thomas Little Walter M. Scott | All About Eve |
Cedric Gibbons Hans Peters | Edwin B. Willis Hugh Hunt | The Red Danube |
Color |
Hans Dreier Walter Tyler | Samuel M. Comer Ray Moyer | Samson and Delilah |
Cedric Gibbons Paul Groesse | Edwin B. Willis Richard A. Pefferle | Annie Get Your Gun |
Ernst Fegte | George Sawley | Destination Moon |
1951 (24th) | Black-and-white |
Richard Day | George James Hopkins | A Streetcar Named Desire |
Leland Fuller Lyle Wheeler | Thomas Little Fred J. Rode | Fourteen Hours |
John DeCuir Lyle Wheeler | Paul S. Fox Thomas Little | House on Telegraph Hill |
Jean d'Eaubonne | — | La Ronde |
Cedric Gibbons Paul Groesse | Edwin B. Wills Jack D. Moore | Too Young to Kiss |
Color |
E. Preston Ames Cedric Gibbons | Edwin B. Willis Keogh Gleason | An American in Paris |
George Davis Lyle Wheeler | Paul S. Fox Thomas Little | David and Bathsheba |
Leland Fuller Lyle Wheeler | Thomas Little Walter M. Scott | On the Riviera |
Edward Carfagno Cedric Gibbons William A. Horning | Hugh Hunt | Quo Vadis |
Hein Heckroth | — | The Tales of Hoffmann |
1952 (25th) | Black-and-white |
Edward Carfagno Cedric Gibbons | Keogh Gleason Edwin B. Willis | The Bad and the Beautiful |
Roland Anderson Hal Pereira | Emile Kuri | Carrie |
John DeCuir Lyle Wheeler | Walter M. Scott | My Cousin Rachel |
So Matsuyama | H. Motsumoto | Rashōmon |
Leland Fuller Lyle Wheeler | Claude Carpenter Thomas Little | Viva Zapata! |
Color |
Marcel Vertes | Paul Sheriff | Moulin Rouge |
Clavé Richard Day | Howard Bristol | Hans Christian Andersen |
Cedric Gibbons Paul Groesse | Arthur Krams Edwin B. Willis | The Merry Widow |
Frank Hotaling | John McCarthy, Jr. Charles S. Thompson | The Quiet Man |
John DeCuir Lyle Wheeler | Paul S. Fox Thomas Little | The Snows of Kilimanjaro |
1953 (26th) | Black-and-white |
Edward Carfagno Cedric Gibbons | Hugh Hunt Edwin B. Willis | Julius Caesar |
Paul Markwitz Fritz Maurischat | — | Martin Luther |
Leland Fuller Lyle Wheeler | Paul S. Fox | The President's Lady |
Hal Pereira Walter Tyler | — | Roman Holiday |
Maurice Ransford Lyle Wheeler | Stuart Reiss | Titanic |
Color |
George Davis Lyle Wheeler | Paul S. Fox Walter M. Scott | The Robe |
Alfred Junge Hans Peters | John Jarvis | Knights of the Round Table |
Cedric Gibbons Paul Groesse | Arthur Krams Edwin B. Willis | Lili |
E. Preston Ames Edward Carfagno Cedric Gibbons Gabriel Scognamillo | Keogh Gleason Arthur Krams Jack D. Moore Edwin B. Willis | The Story of Three Loves |
Cedric Gibbons Urie McCleary | Jack D. Moore Edwin B. Willis | Young Bess |
1954 (27th) | Black-and-white |
Richard Day | — | On the Waterfront |
Roland Anderson Hal Pereira | Samuel M. Comer Grace Gregory | The Country Girl |
Cedric Gibbons Edward Carfagno | Edwin B. Willis Emile Kuri | Executive Suite |
Max Ophüls | — | Le Plaisir |
Hal Pereira Walter Tyler | Samuel M. Comer Ray Moyer | Sabrina |
Color |
John Meehan | Emile Kuri | 20,000 Leagues Under the Sea |
Cedric Gibbons E. Preston Ames | Edwin B. Willis Keogh Gleason | Brigadoon |
Lyle Wheeler Leland Fuller | Walter M. Scott Paul S. Fox | Désirée |
Hal Pereira Roland Anderson | Samuel M. Comer Ray Moyer | Red Garters |
Malcolm Bert Gene Allen | Irene Sharaff George James Hopkins | A Star Is Born |
1955 (28th) | Black-and-white |
Hal Pereira Tambi Larsen | Samuel M. Comer Arthur Krams | The Rose Tattoo |
Cedric Gibbons Randall Duell | Edwin B. Willis Henry Grace | Blackboard Jungle |
Cedric Gibbons Malcolm Brown | Edwin B. Willis Hugh B. Hunt | I'll Cry Tomorrow |
Joseph C. Wright | Darrell Silvera | The Man with the Golden Arm |
Edward S. Haworth Walter Simonds | Robert Priestley | Marty |
Color |
William Flannery | Jo Mielziner Robert Priestley | Picnic |
Lyle Wheeler John DeCuir | Walter M. Scott Paul S. Fox | Daddy Long Legs |
Oliver Smith Joseph C. Wright | Howard Bristol | Guys and Dolls |
Lyle Wheeler George Davis | Walter M. Scott Jack Stubbs | Love Is a Many-Splendored Thing |
Hal Pereira Joseph McMillan Johnson | Samuel M. Comer Arthur Krams | To Catch a Thief |
1956 (29th) | Black-and-white |
Cedric Gibbons Malcolm F. Brown | Edwin B. Willis F. Keogh Gleason | Somebody Up There Likes Me |
Hal Pereira A. Earl Hedrick | Samuel M. Comer Frank R. McKelvy | The Proud and Profane |
So Matsuyama | — | Seven Samurai |
Ross Bellah | William R. Kiernan Louis Diage | The Solid Gold Cadillac |
Lyle R. Wheeler Jack Martin Smith | Walter M. Scott Stuart A. Reiss | Teenage Rebel |
Color |
Lyle R. Wheeler John DeCuir | Walter M. Scott Paul S. Fox | The King and I |
James W. Sullivan Ken Adam | Ross J. Dowd | Around the World in 80 Days |
Boris Leven | Ralph S. Hurst | Giant |
Cedric Gibbons Hans Peters E. Preston Ames | Edwin B. Willis F. Keogh Gleason | Lust for Life |
Hal Pereira Walter H. Tyler Albert Nozaki | Samuel M. Comer Ray Moyer | The Ten Commandments |
1957 (30th)[3] |
Ted Haworth | Robert Priestley | Sayonara |
Hal Pereira George Davis | Samuel M. Comer Ray Moyer | Funny Face |
William A. Horning Gene Allen | Edwin B. Willis Richard Pefferle | Les Girls |
Walter Holscher | William Kiernan Louis Diage | Pal Joey |
William A. Horning Urie McCleary | Edwin B. Willis Hugh Hunt | Raintree County |
1958 (31st) |
William A. Horning (posthumous award) E. Preston Ames | Henry Grace F. Keogh Gleason | Gigi |
Malcolm Bert | George James Hopkins | Auntie Mame |
Cary Odell | Louis Diage | Bell, Book and Candle |
Lyle R. Wheeler John DeCuir | Walter M. Scott Paul S. Fox | A Certain Smile |
Hal Pereira Henry Bumstead | Samuel M. Comer Frank McKelvy | Vertigo |
1959 (32nd)[4] | Black-and-white |
Lyle R. Wheeler George Davis | Walter M. Scott Stuart A. Reiss | The Diary of Anne Frank |
Hal Pereira Walter Tyler | Samuel M. Comer Arthur Krams | Career |
Carl Anderson | William Kiernan | The Last Angry Man |
Ted Haworth | Edward G. Boyle | Some Like It Hot |
Oliver Messel William Kellner | Scot Slimon | Suddenly, Last Summer |
Color |
William A. Horning (posthumous award) Edward Carfagno | Hugh Hunt | Ben-Hur |
John De Cuir | Julia Heron | The Big Fisherman |
Lyle R. Wheeler Franz Bachelin Herman A. Blumenthal | Walter M. Scott Joseph Kish | Journey to the Center of the Earth |
William A. Horning (posthumous nomination) Robert F. Boyle Merrill Pye | Henry Grace Frank McKelvy | North by Northwest |
Richard H. Riedel (posthumous nomination) | Russell A. Gausman Ruby R. Levitt | Pillow Talk |