Reşat Kaynar - Vikipedi

Reşat Kaynar
Doğum1910
Üsküdar, İstanbul, Türkiye
Ölüm24 Mayıs 2006 (95-96 yaşlarında)
Ölüm sebebiBeyin damarının tıkanması
MilliyetTürk
Vatandaşlık Türkiye
MeslekHukukçu, akademisyen
Akademik geçmişi
EğitimAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü
Akademik çalışmaları
Kurumuİstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Yıldız Teknik Üniversitesi

Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar, (d. 1910, Üsküdar - ö. 24 Mayıs 2006, Ankara) Türk hukukçu ve felsefecisi.

Kaynar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi. Daha sonra da Haydarpaşa Lisesi’ne tarih öğretmeni olarak atandı. Ayrıca İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde hukuk ve siyaset dersleri verdi. Kaynar, "Mustafa Reşit Paşa ve Tanzimat" adlı eseri ile 1954 yılında Ordinaryüs Profesörlük unvanı almıştı. 65 yıllık öğretmenlik hayatından sonra emekliye ayrılan Kaynar, ileri yaşlarına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Atatürkçülük ve İnkılapçılık dersleri vermeyi sürdürüyordu.

Reşat Kaynar, üyesi olduğu Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca düzenlenen ’Doğumunun 125. Yılında Mustafa Kemal Atatürk Uluslararası Sempozyumu’nda bir konuşma yapmak üzere 14 Mayıs 2006’da Ankara’ya gelmiş, ancak kaldığı otelde aniden rahatsızlanmıştı. 24 Mayıs 2006 saat 05.00'da Ankara Gazi Tıp Fakültesi'nde öldü.

Kaynar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Ordinaryüs unvanı alan son kişidir.

Latife Hanım'ın Hatıraları[değiştir | kaynağı değiştir]

Atatürk'ün evlenip boşandığı Latife Hanım 5 defter hatırat yazmıştır. Defterlerde yazılanların yayınlanması ile ilgili bazı tartışmalar başladı ve tartışma Sulh ceza mahkemesine kadar gitti. Mahkeme defterleri okuması için 1975 yılında Reşat Kaynar'a verdi. Kaynar'ın önerisi ile defterde yazılanlar 50 yıl sonra yayınlanmak üzere Türk Tarih Kurumunun kasalarına kaldırıldı. 2025 yılında bu süre dolacak.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Latife Hanım'ın hatıra defterini okuyan tek adam". Vatan. 6 Ağustos 2004. 16 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2016.