The Telltale Head

"The Telltale Head"
SimpsonsMPG 7G07.jpg
Başı kesilen Jebediah Springfield'ın heykelini fark eden Springfield sakinlerini çantasında heykelin başını taşırken izleyen suçlu Bart
Bölüm no. 8
Ürün kodu 7G07
Yayın tarihi 25 Şubat 1990[1]
Dizi sorumlusu James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Senarist Al Jean
Mike Reiss
Sam Simon
Matt Groening
Yönetmen Rich Moore
Kara tahta şakası "Elvis'i görmüyorum"[2]
Kanepe şakası Bart, kanepeden fırlar, ekranın dışına çıkar ve televizyonun önüne düşer.
Sezonlar

"The Telltale Head", Amerikan animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'ın birinci sezonunun sekizinci bölümüdür ve ilk kez 25 Şubat 1990 tarihinde yayınlandı.[1] Al Jean, Mike Reiss, Sam Simon, Matt Groening tarafından yazıldı ve Rich Moore tarafından yönetildi.[2] Bölümde, Bart kasabanın ortasında yer alan Jebediah Springfield'ın heykelinin başını, kendisinden büyük hayran olduğu üç çocuk olan Jimbo, Dolph ile Kearney'yi etkilemek için keser. Kasaba halkı, üç çocuk dahil, dehşete düşer ve Bart, yaptığından pişman olur. Ailesine başı kestiğini itiraf ettikten sonra Bart, Homer'la kasabanın merkezine doğru ilerlerken kızgın kalabalıkla karşılaşır. Bart, kalabalığa yaptığının hata olduğunu söyledikten sonra kasaba halkı onu affeder ve Bart, heykelin kafasını yerine takar.[1] Bölümün adı, Edgar Allan Poe'nun kısa öyküsü "Gammaz Yürek"e (The Tell-Tale Heart) bir göndermedir.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, her şeyin ortasında başlar -Homer ve Bart, Springfield'ın kurucusu Jebediah Springfield'ın heykelinin başını taşırken kasaba sokaklarında öfkeli kalabalık tarafından kovalanır. Kalabalık tarafından çevrilince Bart, önceki gün yaşananları anlatmaya başlar. Bart, kilisede sıkıcı bir sabaha katlanır ve şiddet içerdiği için Uzay Mutantları filmini izlemesi yasaklanır. Kiliseden sonra, yerel belalılar Jimbo, Dolph ve Kearney'ye katılır ve onlara havalı görünmek için Uzay Mutantları filmine onlarla sızar.

Sinemadan atıldıktan sonra, belalılar, Kwik-E-Mart'ta hırsızlık yapar, Jebediah Springfield'ın heykeline taş atar ve bulutları izlerler. Bart, bir bulutun Jebediah Springfield'a fakat kafasız haline benzediğini söyler. Yeni arkadaşları, birisinin heykelin kafasını kesmesini istediklerini ve kasabayı oldukça üzgün görmenin eğlenceli olabileceğini söylerler. Bart, kendisiyle çatışma yaşar ve popüler olmak için inançlarından ödün vermenin doğru olup olmadığını sorar. Homer, Bart'ın birini öldürmediği sürece popüler olmanın dünyadaki en önemli şey olduğunu söyler. O gece Bart, evden gizlice çıkar ve heykelin başını testereyle keser.

Kasaba, olayla çalkalanır. Hatta Jimbo, Dolph ve Kearney de üzgündürler, Bart'a bunu yapanı bulduklarında ciddi şekilde döveceklerini, heykel için daha önce dediklerinin aslında bu anlama gelmediğini söylerler. Bart, yaptığından dolayı kendini suçlu hisseder ve heykelin kesilen başı olarak gözüken vicdanı onunla konuşmaya başlar. Devam edemeyince Bart, ailesine itirafta bulunur ve popüler olmanın dünyadaki en önemli şey olduğunu düşündüğünü söyler. Homer, Bart'ın suç işlemesine neden olanın aslında kendi söyledikleri olduğunu fark eder. Bart, daha sonra heykelin kafasını ait olduğu yere götürmeye karar verir ve bundan dolayı kendini suçlu hisseden Homer da onunla gider. Öfkeli kalabalık, ikisi görür ve bölümün başındaki öyküye dönülür. Bart, yaptığı şey ile kalabalığın birbiriyle daha yakınlaştığını söyler ve kalabalık da buna katılır. Kafa, tekrar heykele takılır ve herkes Bart'ı affeder. Homer ile Bart, oradan ayrılır ve Homer, Bart'a "bütün linç kalabalığın bu kadar kibar olmayacağını" hatırlatır.[1][2]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümün flashback'lere sahip olması fikri, prodüksiyon aşamasında renkli sahne olarak düşünüldü.[4] Rich Moore tarafından yönetilen ilk Simpsonlar bölümüdür.[5] Bu bölümle ilk kez Jebediah Springfield anıldı ve Simpsonlar ilk kez kiliseye gitti. Homer'ın kilisede futbol maçını dinlemesi, Keith Jackson'a dayanmaktadır.[6] Bart'ın uyanması ve yatağında Jebediah Springfield'ın başını bulması, Baba filminde Jack Woltz'un, Yahudi film yapımcısı, bir sabah yanında ödüllü yarış atının kafasını bulduğu ünlü sahneye bir göndermedir.[3]

Figüran Bob, Reverend Timothy Lovejoy, Palyaço Krusty, Jimbo Jones, Kearney Zzyzwicz, Dolphin "Dolph" Starbeam, Bayan Albright ile Apu Nahasapeemapetilon karakterlerinin ilk kez göründüğü bölümdür.[2]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Warren Martyn ile Adrian Wood, bölüm için şunları söyledi: "Simpsonlar, kilisede fena halde disfonksiyon haldedirler, Homer, Bart için korkunç şekilde tavsiye ve gerçek gerçek bir ahlaki ikilem vermekte."[2] İlk sezon DVD eleştirisinde David B. Grelck, "şovun tuhaf yönlerine tokunarak gelen ilginç bir bölüm" diyerek bölüm için 3/5 verdi.[7] DVD Movie Guide'dan Colin Jacobson, "Güzel küçük dakikalarla doluydu ve genel olarak bütün bir bölüm oldu. Çocukların bulutlarda gördükleri nesneleri sevdim, “Telltale” çok iyi bir bölüm değildi fakat genel olarak eğlendirici ve zekiceydi." dedi.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "The Telltale Head" 10 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Simpsons.com. 20 Ağustos 2008 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ a b c d e Martyn, Warren; Wood, Adrian (2000). "The Tell-Tale Head". BBC. 4 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2008.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "bbc" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ a b Richmond, Ray (1997). The Simpsons: A Complete Guide to our Favorite Family. Harper Collins Publishers. s. 24. ISBN 0-00-638898-1. 
  4. ^ Reiss, Mike (2001). The Simpsons season 1 DVD'sinde "The Telltale Head" bölümü için yapılan yorumlar (DVD). 20th Century Fox. 
  5. ^ Moore, Rich (2001). The Simpsons season 1 DVD'sinde "The Telltale Head" bölümü için yapılan yorumlar (DVD). 20th Century Fox. 
  6. ^ Jean, Al (2001). The Simpsons season 1 DVD'sinde "The Telltale Head" bölümü için yapılan yorumlar (DVD). 20th Century Fox. 
  7. ^ Grelck, David B (2003). "The Simpsons: The Complete First Season". WDBG Productions. 27 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2008. 
  8. ^ "The Simpsons Season One". DVD Mag. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]