Yardım:Sayfa nasıl yazılır (biçem) - Vikipedi

Vikipedi sayfalarının biçimlenmesi için çok kolay olan vikitext geliştirilmiştir. Bu sayede HTML kodlarını öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Vikitext veya Viki kodları

Viki sayfalarına yazı yazmak çok kullanılan kelime işlemcilerden biraz değişiktir. Viki ne yazarsanız onu görürsünüz yapısı yerine yazı üzerine eklenen kodlarla çalışmaktadır. Bu sistem HTML sayfalarının yazımına çok benzemektedir.

Kalın ve eğik yazılar

Kalın ve eğik yazı yazmak için, biçimlendirme araç çubuğunda bulunan düğmeleri kullanabileceğiniz gibi gerekli viki kodlarını elle de yazabilirsiniz. Yazının kalın ve eğik görünmesini sağlayan bu kodlar vikide en çok kullanılan kodlardır. Bu, kelimenin ve kelime grubunun başına ve sonuna eklenen (') işaretleriyle sağlanır:

  • ''eğik'' eklendiğinde yazı eğik. (2 tırnak işareti)
  • '''kalın''' eklendiğinde yazı kalın. (3 tırnak işareti)
  • '''''kalın eğik''''' eklendiğinde yazı kalın eğik. (5 tırnak işareti)

Giriş paragrafları

  • Viki alışkanlıklarından birisi her maddenin ilk cümlesinin içinde başlığın bulunmasıdır ve bunun kalın olarak yazılmasıdır. Bir örnek olarak Mustafa Kemal Atatürk maddesinin başlama cümlesine bakalım:
Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur.
  • Bir ismin alternatifleri varsa; örnek olarak II. Mehmet maddesinin başlangıç cümlesi:
Sultan II. Mehmet veya Fatih Sultan Mehmet (30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481), Osmanlı Devleti'nin yedinci padişahıdır.
  • Bir başka Viki geleneği ise kitap, film, albüm, video oyunu gibi eserlerin isimlerinin eğik yazılmasıdır. Eğer bu isimler maddenin ilk cümlesinde geçiyorsa hem eğik hem kalın olarak geçerler. Örnek madde Şu Çılgın Türkler:
Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman tarafından kaleme alınan ve Türk Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan romandır.
  • Şarkı veya televizyon dizisi bölümü gibi daha büyük bir eserin parçası olan eserler ise tırnak işareti içerisinde yazılır. Örnek madde "Back to December":
"Back to December", Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Taylor Swift tarafından yazılan ve seslendirilen country pop tarzındaki şarkıdır.

Başlıklar ve alt başlıklar

Uzun bir maddenin okunurluğunu kolaylaştırmak ve içindeki bilgilerin daha düzgün olarak sınıflanması için başlıklar ve alt başlıklar kullanıyoruz. Eğer çok uzun bir sayfa görürseniz, konusuna göre siz de alt başlıklar oluşturabilirsiniz. Bu işlem için kuralları başlıklar bölümünde bulabilirsiniz.

Başlıklar şu şekilde yapılmaktadır:

  • == En üst başlık == (2 eşit işareti)
  • === Alt başlık === (3 eşit işareti)
  • ==== Alt Alt-başlık ==== (4 eşit işareti)

Bir maddenin dört ve fazlası başlığı varsa içindekiler tablosu otomatik olarak oluşur. Deneme tahtası altında dört başlıktan fazlasını oluşturun.


Öğrendiklerinizi deneme tahtasında uygulayın
Yeni konu Bağlar