Вікіпедія

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 19 квітня 2024 року

1 320 132 статті українською

174 636 зареєстрованих дописувачів

3490 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Лінійні кораблі типу «Нельсон» — тип лінкорів Королівського військово-морського флоту Великої Британії часів Другої світової війни. Всього для британського флоту побудовано 2 кораблі цього типу і вони були названі на честь знаменитих адміралів минулого — «Нельсон» (англ. Nelson) та «Родні» (англ. Rodney). «Нельсони» стали першими «вашингтонськими лінкорами». Відповідно до Вашингтонської морської угоди Велика Британія отримала право побудувати два лінкори з гарматами калібром до 406-мм і стандартною водотоннажністю до 35 560 т. Формально «Нельсон» і «Родні» були 23-вузловою версією лінійних крейсерів типу «G-3», від будівництва яких Велика Британія відмовилася за вищезгаданою угодою. Попри низку недоліків та невелику максимальну швидкість, «Нельсон» і «Родні» вважалися найсильнішими британськими лінкорами періоду Другої світової війни, за сукупністю характеристик перевершуючи пізніші лінкори типу «Кінг Джордж V». У роки війни обидва лінкори брали активну участь у бойових операціях. А «Родні» зіграв вирішальну роль у потопленні німецького лінкора «Бісмарк», який до цього пустив на дно у Данській протоці гордість Королівського флоту — лінійний крейсер «Худ».

NORDITA
NORDITA

Північний інститут теоретичної фізики (англ. Nordic Institute for Theoretical Physics) — міжнародний науково-дослідний інститут, заснований 1957 року з ініціативи данського фізика Нільса Бора й шведського фізика Торстена Ґустафсона урядами скандинавських країн як Північний інститут теоретичної атомної фізики (дан. Nordisk Institut for Teoretisk Atomfysik — звідси, часто вживана абревіатура його назви — Nordita, або NORDITA). Був створений з метою поглиблення співробітництва між скандинавськими країнами в рамках фундаментальних теоретичних досліджень в атомній фізиці.

Вибране зображення

Доросла самка пісочника малого (Charadrius dubius) шукає їжу на мілководді, провінція Лімбург, Нідерланди.

Вибраний список

Ета Кіля
Ета Кіля

Цей список містить наймасивніші зорі, відкриті станом на січень 2024 року. Маса зір вимірюється у сонячних масах і є однією із найважливіших характеристик зір, бо визначає їхню подальшу еволюцію. Масивні зорі еволюціонують дуже швидко порівняно із маломасивними. На останніх етапах еволюції вони перетворюються на нейтронні зорі або чорні діри, що може супроводжуватися спалахом наднової. Масивні зорі є одним із джерел важких елементів у Всесвіті, оскільки температура їх ядер достатньо висока, щоб синтезувати хімічні елементи до заліза, а під час наднових можливим стає утворення і ще важчих елементів. Масивні зорі порівняно рідкісні та швидко еволюціонують, тому їх важко спостерігати. Через це вони залишаються предметом активних досліджень.

Поточні події

Російсько-українська війна (квітень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли
Пожежа фондової біржі Берсен

19 квітня в історії

Репліка судна Дж. Кука Endeavour у Куктауні, штат Квінсленд — там, де оригінальний Endeavour зупинявся у 1770 році
Репліка судна Дж. Кука Endeavour у Куктауні, штат Квінсленд — там, де оригінальний Endeavour зупинявся у 1770 році
Domenick D'Andrea. Полк Делавер у битві на Лонг-Айленді
Domenick D'Andrea. Полк Делавер у битві на Лонг-Айленді

Народилися

Померли

Чарлз Дарвін, фотографія 1881 р.
Чарлз Дарвін, фотографія 1881 р.
Микола Костомаров
Микола Костомаров
Маргарет-Енн Балклі
Маргарет-Енн Балклі

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа