Єршов Андрій Петрович — Вікіпедія

Андрі́й Петро́вич Єршо́в
Андрей Петрович Ершов
Народився 19 квітня 1931(1931-04-19)
Москва, РСФРР
Помер 8 грудня 1988(1988-12-08) (57 років)
Москва, РСФРР
Поховання Південне кладовище[d]
Країна СРСР СРСР
Діяльність інформатик, інженер, математик
Alma mater МДУ
Галузь інформатика, обчислювальна техніка, програмування
Заклад Інститут точної механіки та обчислювальної техніки (Росія)
Новосибірський державний університет
Обчислювальний центр А. Дородніцина РАНd
Вчене звання академік АН СРСР
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Науковий керівник Ляпунов Олексій Андрійович
Аспіранти, докторанти Берс Андрій Олександровичd
Vladimir Ivanovich Legonʹkovd
Alexander Narin'yanid[1]
Членство Академія наук СРСР
Відомий завдяки: створенню (поряд з іншими науковцями) сибірських шкіл програмування та інформатики
Нагороди
Орден Трудового Червоного ПрапораОрден Трудового Червоного ПрапораОрден «Знак Пошани»
Премія Ради Міністрів СРСР — 1985
Особ. сторінка ershov.iis.nsk.su

Андрі́й Петро́вич Єршо́в (19 квітня 1931(19310419), Москва — 8 грудня 1988, Москва) — радянський програміст і математик, один з творців «шкільної інформатики», лідер у галузі теорії й автоматизації програмування, основні праці якого охоплюють теоретичне й системне програмування, мови програмування, теорію схем програм, мішані обчислення.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Москві в родині інтелігентів: батько був інженером-хіміком, мати — бібліотекарем.

У 1943 р. батьки А. П. Єршова переїжджають у Сибір, до м. Кемерово, де Андрій Петрович в 1949 р. закінчив середню школу.

Того ж року вступає на фізико-технічний факультет Московського університету, збираючись стати фізиком. Однак на цьому факультеті йому вчитися не довелось, але було дозволено перевестися на механіко-математичний факультет того ж університету.

На механіко-математичному факультеті А. П. Єршов став спеціалізуватися по кафедрі обчислювальної математики, якою керував академік С. Л. Соболєв, а на останніх курсах під впливом А. А. Ляпунова захопився програмуванням.

У 1953 р., ще будучи студентом, він влаштувався на роботу в Інститут точної механіки та обчислювальної техніки, (Москва),  — де складався один з перших радянських колективів програмістів, — і брав участь у підготовці прийомних випробувань однієї з перших радянських обчислювальних машин «БЭСМ».

У 1954 р. А. П. Єршов закінчив університет — це був перший у радянських ВНЗ масовий випуск за фахом «програмування».

У тому ж році його приймають в аспірантуру в Московському університеті, яку він закінчує в 1957 р. В аспірантурі він працює під керівництвом А. А. Ляпунова й до початку 1958 року завершує підготовку кандидатської дисертації, присвяченої поняттю операторного алгорифма. Однак у зв'язку з настороженим відношенням математиків у той період до нової науки — програмування — захистити дисертацію йому вдається тільки в 1962 р.

У 1957 р. А. П. Єршов стає завідувачем відділом автоматизації програмування у тільки-но створеному Обчислювальному центрі АН СРСР.

У зв'язку зі створенням Сибірського відділення АН СРСР на прохання директора Інституту математики СВ АН СРСР академіка C. Л. Соболєва він приймає на себе обов'язки організатора й фактичного керівника відділу програмування цього інституту. В 1960 р. він стає й формальним керівником цього відділу й остаточно переїжджає в Сибір.

Докторську дисертацію по методах побудови трансляторів він захищає в 1968 р. і через два роки стає членом-кореспондентом (1970), а в 1984 р. — академіком АН СРСР.

Надалі, після створення Г. И. Марчуком Обчислювального центру СВ АН СРСР (1964), Андрій Петрович переходить на роботу в цей центр (завідувачем відділом і відділенням). Тут починається науково-педагогічна робота А. П. Єршова: він не тільки стає ідейним керівником і неформальним главою великої й активно працюючої співдружності новосибірських програмістів — школи системного й теоретичного програмування, дослідження якої складалися з робіт його учнів і послідовників у різних новосибірських інститутах, — але й приступає до виконання обов'язків професора в Новосибірському університеті (з 1969).

Завдяки унікальним здатностям наукового передбачення, А. П. Єршов одним перших у країні усвідомив ключову роль обчислювальної техніки в прогресі науки й суспільства й з початку 80-х рр. почав активно займатися педагогічною діяльністю, спрямованою на просування програмування, а потім й інформатики в систему освіти, а також масову свідомість.

У Новосибірську під патронатом А. П. Єршова були розпочаті експерименти з викладання програмування, а потім й інформатики, школярам. Під цей освітній проєкт були розроблені комп'ютер «Агат», навчальна система «Школярка» і мова «РАПІРА».

У 1985-86 рр. А. П. Єршовим разом із групою співавторів були підготовлені й випущені пробні навчальні посібники для середніх навчальних закладів «Основи інформатики й обчислювальної техніки» (частина I і частина II — для 9-10 класів) і під його науковим керівництвом почалося викладання інформатики як навчального предмета у всіх школах Радянського Союзу.

Для запису алгоритмів у пробних навчальних посібниках уперше була застосована Алгол-подібна мова з російською нотацією (так звана «навчальна алгоритмічна мова»). Для неї через нетривалий час на механіко-математичному факультеті МДУ була створена «комп'ютерна реалізація» — компілятор, який дістав назву «Е-практикум» і був досить швидко портований на всі типи «шкільних» комп'ютерів.

Академік А. П. Єршов залишив багату наукову й творчу спадщину, що охоплює понад 200 книг, статей, препринтів, не рахуючи великої кількості передмов, редакційних статей, відгуків тощо, а також газетних публікацій й ін.

Нагороди[ред. | ред. код]

Андрій Петрович був обраний членом Американської асоціації з обчислювальної техніки (1965), почесним членом Британського товариства з обчислювальної техніки (1974).

За істотний внесок у теорію мішаних обчислень А. П. Єршову присуджена Премія імені О. М. Крилова АН СРСР (1984). Він також є володарем премії Ради Міністрів СРСР (1985). Нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора (1967, 1975), орденом «Знак Пошани» (1981).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • І. О. Крайнєва «Наукова біографія академіка А. П. Єршова» (2008)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Математичний генеалогічний проєкт — 1997.

Джерела[ред. | ред. код]